Hlavní obrázek

Tipy na výlety v Beskydech

Beskydy – nádherná část české přírody, která stojí za prozkoumání. Kromě horských túr a procházek přírodou, zde můžete objevit mnoho zajímavých míst jako je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, stezka v korunách stromů Valaška nebo známé stavby architekta Jurkoviče na Pustevnách.

Moravskoslezské Beskydy

Beskydy jsou součástí horského pásma Karpat. Procházejí Rumunskem, Polskem, Ukrajinou a Moravou. Délka Karpatského oblouku je 1 500 km a celkovou rozlohou přesahují dokonce Alpy. Území Beskyd je největším chráněnou oblastí České republiky.

Nejvyšším vrcholem Beskyd je Lysá hora (1 323 m.n.m.). 

Víte, že?

  • Beskydy patří k nejdeštivějším místům v ČR
  • Nachází se zde 32 tisícovek
  • V Beskydech je celkem 6 přehrad
  • Žijí zde jeleni, srnci, kuny, lišky, jezevci, vydry, medvědi, rysy a vlci

13 zajímavých míst, která nesmíte vynechat

Radhošť

Hora Radhošť (1 129 m.n.m.) leží nad městem Rožnov pod Radhoštěm a na jejím vrcholu najdeme kapli sv. Cyrila a Metoděje a jejich bronzovou sochu. Z parkoviště sedlo Pindula vede na vrchol pěkná modrá turistická stezka.

Radegast

Jen o pár desítek metrů dál na hřebeni narazíte na sochu Radegasta, ikonické a velmi navštěvované místo v Beskydech. Stejnojmenná hora je vysoká 1 106 m.n.m.

Pustevny

Dále za sochou Radegasta stojí asi nejznámější stavby v Beskydech – Libušín a Maměnka architekta Dušana Jurkoviče. Pustevny jsou jedno z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech a na vrchol vede i sedačková lanovka.

Stezka Valaška

Nad Pustevnami stojí vyhlídková věž Valaška, ze které budete mít celé Beskydy jako na dlani. Na Valašce se nezapomeňte projít po Himalájském chodníku, nebo se vyfoťte na vyhlídkové prosklené plošině skywalk.

Stezka Valaška Pustevny

Lysá hora

Zdolání nejvyšší hory Beskyd (1 323 m. n.m.) si zkrátka nesmíte nechat ujít. Na výběr máte z více jak 4 tras. Na vrcholu kromě památníku s hladícím bodem uvidíte také TV vysílač, meteorologickou stanici a dvě turistické chaty s občerstvením. Tím nejlepším na vrcholu je ale výhled!

Velký Javorník

Na vrcholu Velkého Javorníku (917 m. n. m.) stojí pěkná dřevěná rozhledna, ze které je výhled na protilehlé vrcholy Lysou horu a Radhošť. Pod rozhlednou se nachází turistická chata, kde se můžete po výšlapu občerstvit. Pěkná stezka na vrchol, vede například z Frenštátu pod Radhoštěm.

Smrk

Vrchol Smrk je druhou nejvyšší horou Beskyd (1 276 m. n. m.) My jsme jej zdolali po červené turistické stezce vedoucí z Ostravice. Na vrcholu sice nestojí žádná rozhledna ani chata, ale za to vás okouzlí nádherná čistá příroda a klid.

Túra na vrchol Smrk

Velké Karlovice

Ve Velkých Karlovicích se v Karlovickém muzeu seznámíte s životem na Valašsku v dřívějších dobách. Pokud jste fanoušky seriálu Doktor Martin, tak vězte, že právě zde se seriál natáčel!

Velké Karlovice – Doktor Martin

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě se skládá ze tří expozic – Dřevěného městečka, Mlýnské doliny a Valašské dědiny. Doporučujeme zakoupit okružní vstupenku a prohlédnout si všechny expozice. Dozvíte se tak vše o životě na Valašsku v minulých stoletích.

Jurkovičova rozhledna

Hned nad muzeem v přírodě stojí rozhledna od architekta Dušana Jurkoviče. Jde o dřevěnou stavbu inspirovanou Libušínem a Maměnkou na Pustevnách.

Vodní nádrž Šance

Pod Lysou horou se rozkládá velká vodní nádrž Šance.V informačním středisku u přehrady se dozvíte spoustu zajímavých informací o tomto vodním dílu a po prohlídce se můžete rovnou vydat po žluté stezce až na vrchol Lysé hory.

Vodní nádrž Šance

Satinské vodopády

Satinské vodopády bývají často nazývány nejkrásnějším místem v Beskydech. Když je hodně vody, jedná se o skutečně nádhernou podívanou. K vodopádům se dostanete po naučné stezce z Malenovic.

Ostravice – ráj dřevěných soch

V Ostravici narazíte na Ráj dřevěných soch, které vyřezal pan Luděk Vančura. Uvnitř zahrady tak uvidíte třeba skřítka Dobbyho, medvědy, jelena, prasátko Pepinu nebo betlém.

Naše tipy na ubytování

Štramberk V Kútě, Štramberk

Chalupa Štramberk
Zjistit dostupnost a cenu

Penzion Na Fojtství, Zašová

Apartmán Zašová
Zjistit dostupnost a cenu

Apartmany pod Pustevnami, Prostřední Bečva

Apartmán Prostřední Bečva
Zjistit dostupnost a cenu

Útulná chaloupka na Valašsku, Valašská Bystřice

Chalupa Valašská Bystřice
Zjistit dostupnost a cenu

O kousek dál je k vidění

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Velkolepou sbírku těch nejkrásnějších automobilů a zajímavostí Tatra si můžete přijít prohlédnout do Technického muzea Tatra v Kopřivnici. Kromě pondělí je v muzeu otevřeno každý den po celý rok. Parkování u muzea Zaparkovat můžete na parkovišti u obchodního domu Albert, k hlavnímu vstupu je to odtud jen pár metrů. Automobilka...

Technické muzeum Tatra Kopřivnice Přečíst celé

Hrad Hukvaldy a Janáčkova liška Bystrouška

Rozlehlou zříceninu hradu Hukvaldy najdeme ve stejnojmenné obci Hukvaldy v Moravskoslezském kraji. Obec Hukvaldy je známá hlavně díky skladateli Leoši Janáčkovi a lišce Bystroušce. Kde zaparkovat? Tři placené parkoviště se nacházejí hned u náměstí a autobusové zastávky Hukvaldy. Poplatek je všude stejný, za den parkování zaplatíte 50 Kč. Kudy na...

Hrad Hukvaldy a Janáčkova liška Bystrouška Přečíst celé

Zámek Frýdek-Místek

Dominantou města Frýdek-Místek je frýdecký zámek, který v dřívějších dobách bránil hranici mezi Moravou a Slezskem. Nad řekou Ostravicí stojí již od 14. století. Kde zaparkovat? Okolo Zámeckého náměstí je několik placených parkovišť. My nechali auto na parkovišti Zámecká, které je zdarma a na zámek je to odtud jen několik...

Zámek Frýdek-Místek Přečíst celé

Štramberk - hrad, rozhledna a jeskyně Šipka

Také si na pouti kupujete Štramberské uši? A víte, že pochází z moravského města Štramberk, kde kromě hradu s věží trúba najdete třeba jeskyni Šipka? Kde zaparkovat? V podhradí najdete několik placených parkovišť. My parkovali v ulici Zauličí naproti základní škole. Za den parkování zaplatíte 100 Kč (platit lze také...

Štramberk - hrad, rozhledna a jeskyně Šipka Přečíst celé

Zámek Vsetín

Ve městě Vsetín narazíte na pěkný renesanční zámek uvnitř, kterého sídlí Muzeum regionu Valašsko. Seznámíte se tak s historií města, zámku a hlavně s životem na Valašsku. Parkování ve Vsetíně Okolo náměstí Svobody je několik placených parkovišť odkud je to k zámku jen několik desítek metrů. Hodinová sazba za stání...

Zámek Vsetín Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru