Článek přečtete za 3 min.

Tipy na výlety v Beskydech

Beskydy – nádherná část české přírody, která stojí za prozkoumání. Kromě horských túr a procházek přírodou, zde můžete objevit mnoho zajímavých míst jako je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, stezka v korunách stromů Valaška nebo známé stavby architekta Jurkoviče na Pustevnách.

Moravskoslezské Beskydy

Beskydy jsou součástí horského pásma Karpat. Procházejí Rumunskem, Polskem, Ukrajinou a Moravou. Délka Karpatského oblouku je 1 500 km a celkovou rozlohou přesahují dokonce Alpy. Území Beskyd je největším chráněnou oblastí České republiky.

Nejvyšším vrcholem Beskyd je Lysá hora (1 323 m.n.m.). 

Víte, že?

  • Beskydy patří k nejdeštivějším místům v ČR
  • Nachází se zde 32 tisícovek
  • V Beskydech je celkem 6 přehrad
  • Žijí zde jeleni, srnci, kuny, lišky, jezevci, vydry, medvědi, rysy a vlci

13 zajímavých míst, která nesmíte vynechat

Radhošť

Hora Radhošť (1 129 m.n.m.) leží nad městem Rožnov pod Radhoštěm a na jejím vrcholu najdeme kapli sv. Cyrila a Metoděje a jejich bronzovou sochu. Z parkoviště sedlo Pindula vede na vrchol pěkná modrá turistická stezka.

Radegast

Jen o pár desítek metrů dál na hřebeni narazíte na sochu Radegasta, ikonické a velmi navštěvované místo v Beskydech. Stejnojmenná hora je vysoká 1 106 m.n.m.

Pustevny

Dále za sochou Radegasta stojí asi nejznámější stavby v Beskydech – Libušín a Maměnka architekta Dušana Jurkoviče. Pustevny jsou jedno z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech a na vrchol vede i sedačková lanovka.

Stezka Valaška

Nad Pustevnami stojí vyhlídková věž Valaška, ze které budete mít celé Beskydy jako na dlani. Na Valašce se nezapomeňte projít po Himalájském chodníku, nebo se vyfoťte na vyhlídkové prosklené plošině skywalk.

Lysá hora

Zdolání nejvyšší hory Beskyd (1 323 m. n.m.) si zkrátka nesmíte nechat ujít. Na výběr máte z více jak 4 tras. Na vrcholu kromě památníku s hladícím bodem uvidíte také TV vysílač, meteorologickou stanici a dvě turistické chaty s občerstvením. Tím nejlepším na vrcholu je ale výhled!

Velký Javorník

Na vrcholu Velkého Javorníku (917 m. n. m.) stojí pěkná dřevěná rozhledna, ze které je výhled na protilehlé vrcholy Lysou horu a Radhošť. Pod rozhlednou se nachází turistická chata, kde se můžete po výšlapu občerstvit. Pěkná stezka na vrchol, vede například z Frenštátu pod Radhoštěm.

Smrk

Vrchol Smrk je druhou nejvyšší horou Beskyd (1 276 m. n. m.) My jsme jej zdolali po červené turistické stezce vedoucí z Ostravice. Na vrcholu sice nestojí žádná rozhledna ani chata, ale za to vás okouzlí nádherná čistá příroda a klid.

Velké Karlovice

Ve Velkých Karlovicích se v Karlovickém muzeu seznámíte s životem na Valašsku v dřívějších dobách. Pokud jste fanoušky seriálu Doktor Martin, tak vězte, že právě zde se seriál natáčel!

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě se skládá ze tří expozic – Dřevěného městečka, Mlýnské doliny a Valašské dědiny. Doporučujeme zakoupit okružní vstupenku a prohlédnout si všechny expozice. Dozvíte se tak vše o životě na Valašsku v minulých stoletích.

Jurkovičova rozhledna

Hned nad muzeem v přírodě stojí rozhledna od architekta Dušana Jurkoviče. Jde o dřevěnou stavbu inspirovanou Libušínem a Maměnkou na Pustevnách.

Vodní nádrž Šance

Pod Lysou horou se rozkládá velká vodní nádrž Šance.V informačním středisku u přehrady se dozvíte spoustu zajímavých informací o tomto vodním dílu a po prohlídce se můžete rovnou vydat po žluté stezce až na vrchol Lysé hory.

Satinské vodopády

Satinské vodopády bývají často nazývány nejkrásnějším místem v Beskydech. Když je hodně vody, jedná se o skutečně nádhernou podívanou. K vodopádům se dostanete po naučné stezce z Malenovic.

Ostravice – ráj dřevěných soch

V Ostravici narazíte na Ráj dřevěných soch, které vyřezal pan Luděk Vančura. Uvnitř zahrady tak uvidíte třeba skřítka Dobbyho, medvědy, jelena, prasátko Pepinu nebo betlém.

O kousek dál je k vidění

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top