Článek přečtete za < 1

Vodní nádrž Šance

Vodní nádrž Šance leží v Moravskoslezském kraji na řece Ostravici. Pojmenovaná je podle vrcholu, který se nachází nedaleko. Z parkoviště od nádrže vede pěkná žlutá turistická stezka až na vrchol na Lysé hoře.

Kde zaparkovat?

Jen pár metrů od vstupní brány do areálu vodní nádrže Šance je neplacené parkoviště – Parkoviště u přehrady Šance.

Historie a účel přehrady

Přehrada byla vybudována v letech 1964 až 1969 na řece Ostravici. Slouží k zásobování obyvatelstva pitnou vodou a také jako ochrana před povodněmi. Přehrada Šance také zlepšuje průtoky na řece Ostravici.

Přehradní těleso je tvořeno kamennou hrází s vnitřním zemním těsnícím jádrem. Ve své době se jednalo o nejvyšší hráz svého typu v tehdejším Československu. 

V roce 2018 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která zlepšila bezpečnost v případě povodní. Úpravy trvaly tři roky a vyšly na více jak půl miliardy korun.

Zajímavé údaje

  • výška hráze: 63,5 m
  • délka koruny hráze: 342 m
  • celkový objem: 56,4 mil. m3
  • zatopená plocha: 306 ha

Infocentrum na přehradě

Návštěvníci zde mohou získat prostřednictvím interaktivních obrazovek informace o vodním hospodářství a soustavě povodí Odry. Vše je doplněno krátkými filmy, vizualizacemi a obrázky. Otevřeno je v letní sezóně od čtvrtka do neděle mezi 10 a 16 hodinou.

Kam se vydat od nádrže

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top