Článek přečtete za 2 min.

Túra na vrchol Smrk

Druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd je Smrk. Leží mezi obcemi Ostravice a Čeladná a měří 1 276 m.n.m. Na jeho vrcholu sice nenajdeme žádnou rozhlednu ani turistickou chatu, ale i tak rozhodně stojí za to se na vrchol vypravit.

Parkování v Ostravici

Na Smrk jsme vyrazili z obce Ostravice. Zaparkovali jsme na parkovišti naproti vlakovému nádraží. Parkoviště je neplacené, pokud by bylo plné, hned šikmo naproti přes ulici je další stání.

Vyrážíme na vrchol

Přímo od vlakového nádraží vede na vrchol Smrku červená turistická stezka. Nejprve se jde necelé 2 kilometry po asfaltové cestě okolo chat, poté stezka uhýbá do lesa na kameninout cestu. Okolo stezky teče Bučasí potok, kde se v případě horkého počasí určitě rádi osvěžíte.

Od rozcestí Nad Holubčankou se profil cesty poměrně zvedá, ale po výšlapu na Lysou horu nám to nepřišlo nijak zvlášť náročné.

Po cestě jsou občas popadané stromy, které je potřeba překročit nebo přelézt. 

Osvěžení u studánky

Na úseku Knížecí chodník vede cesta jen po kamenech a místy je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Odměnou za nejsložitější část turistické stezky může být osvěžení u studánky Tajemná Řásnovka, která byla vybudována v roce 2008.

Od studánky je to na vrchol už jen 1,3 kilometru daleko.

Památník Johna Lennona a Jana Palacha

Než dorazíte do cíle, minete dva památníky. Jeden patří zpěváku a básníkovi Johnu Lennonovi (vybudován byl v roce 1982) a druhý Janu Palachovi, oběti normalizace (vybudován při 50. výročí úmrtí Jana Palacha).

Vrchol Smrk

Vrchol Smrk leží ve výšce 1 276 m.n.m. a po Lysé hoře jde o druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. V jeho okolí najdeme další menší vrcholy – Malý Smrk, Smrček a Malý Smrček.

Na vrcholu není vybudována žádná rozhledna ani turistická chata, ale i tak se nám na Smrku moc líbilo, nejvíce krásná čistá příroda a klid, který tady panuje.

Přírodní rezervace Smrk

Vrcholová část hory Smrk je chráněna jako území, kde se zachovaly zbytky přirozeného lesa se vzácným horským ekotypem. Na těžko přístupným místech žije řada chráněných živočichů (tetřev hlušec, jestřáb lesní, rys ostrovid, občas je zaznamenán i pohyb vlka nebo medvěda).

Cesta zpět

Do Ostravice jsem se vrátili stejnou cestou, tedy po červené turistické stezce.

  • Celková délka trasy: 14,8 km
  • Časová náročnost: 4-6 hodin
  • Nastoupaných metrů: 849 

Tip v Ostravici: hned u parkoviště prodávají výborné frgály a sýry!

Další túry v Beskydech

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top