Hlavní obrázek

Túra na vrchol Smrk

Druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd je Smrk. Leží mezi obcemi Ostravice a Čeladná a měří 1 276 m.n.m. Na jeho vrcholu sice nenajdeme žádnou rozhlednu ani turistickou chatu, ale i tak rozhodně stojí za to se na vrchol vypravit.

Parkování v Ostravici

Na Smrk jsme vyrazili z obce Ostravice. Zaparkovali jsme na parkovišti naproti vlakovému nádraží. Parkoviště je neplacené, pokud by bylo plné, hned šikmo naproti přes ulici je další stání.

Vyrážíme na vrchol

Přímo od vlakového nádraží vede na vrchol Smrku červená turistická stezka. Nejprve se jde necelé 2 kilometry po asfaltové cestě okolo chat, poté stezka uhýbá do lesa na kamenitou cestu. Okolo stezky teče Bučací potok, kde se v případě horkého počasí určitě rádi osvěžíte.

Od rozcestí Nad Holubčankou se profil cesty poměrně zvedá, ale po výšlapu na Lysou horu nám to nepřišlo nijak zvlášť náročné.

Po cestě jsou občas popadané stromy, které je potřeba překročit nebo přelézt. 

Osvěžení u studánky

Na úseku Knížecí chodník vede cesta jen po kamenech a místy je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Odměnou za nejsložitější část turistické stezky může být osvěžení u studánky Tajemná Řásnovka, která byla vybudována v roce 2008.

Od studánky je to na vrchol už jen 1,3 kilometru daleko.

Památník Johna Lennona a Jana Palacha

Než dorazíte do cíle, minete dva památníky. Jeden patří zpěváku a básníkovi Johnu Lennonovi (vybudován byl v roce 1982) a druhý Janu Palachovi, oběti normalizace (vybudován při 50. výročí úmrtí Jana Palacha).

Vrchol Smrk

Vrchol Smrk leží ve výšce 1 276 m.n.m. a po Lysé hoře jde o druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. V jeho okolí najdeme další menší vrcholy – Malý Smrk, Smrček a Malý Smrček.

Na vrcholu není vybudována žádná rozhledna ani turistická chata, ale i tak se nám na Smrku moc líbilo, nejvíce krásná čistá příroda a klid, který tady panuje.

Přírodní rezervace Smrk

Vrcholová část hory Smrk je chráněna jako území, kde se zachovaly zbytky přirozeného lesa se vzácným horským ekotypem. Na těžko přístupným místech žije řada chráněných živočichů (tetřev hlušec, jestřáb lesní, rys ostrovid, občas je zaznamenán i pohyb vlka nebo medvěda).

Cesta zpět

Do Ostravice jsem se vrátili stejnou cestou, tedy po červené turistické stezce.

  • Celková délka trasy: 14,8 km
  • Časová náročnost: 4-6 hodin
  • Nastoupaných metrů: 849 

Tip v Ostravici: hned u parkoviště prodávají výborné frgály a sýry!

Další túry v Beskydech

Túra na Velký Javorník a rozhledna

Velký Javorník je hora v podhůří Beskyd, nejvyšší bod Věřovických vrchů. Na vrcholu najdete rozhlednu Velký Javorník  z roku 2013 a turistickou chatu. My se na vrchol vydali z Frenštátu pod Radhoštěm. Parkování Auto jsme nechali na neplaceném parkovišti Pod Můstky vedle skokanského areálu Jiřího Rašky. Přímo odtud vede zelená...

Túra na Velký Javorník a rozhledna Přečíst celé

Radhošť, Radegast a Pustevny

Vrchol Radhošť, socha Radegasta a turistické útulny na Pustevnách, to jsou asi ta nejznámější místa v celých Beskydech. Vše můžete krásně vidět v jeden den, jelikož se všechna místa nachází jen pár stovek metrů od sebe. Parkování na Pindule Auto jsme zaparkovali na parkovišti Pindula u silnice vedoucí z Rožnova...

Radhošť, Radegast a Pustevny Přečíst celé

Lysá hora - výšlap na královnu Beskyd

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Vrchol leží ve výšce 1324 m. n. m. a patří k oblíbeným turistickým cílům v této oblasti. Ne nadarmo se tak Lysé hoře přezdívá královna Beskyd. Kudy na Lysou horu Na Lysou horu se dostanete minimálně ze čtyř směrů. Po červené z Ostravice,...

Lysá hora - výšlap na královnu Beskyd Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru