Článek přečtete za 3 min.

Radhošť, Radegast a Pustevny

Vrchol Radhošť, socha Radegasta a turistické útulny na Pustevnách, to jsou asi ta nejznámější místa v celých Beskydech. Vše můžete krásně vidět v jeden den, jelikož se všechna místa nachází jen pár stovek metrů od sebe.

Parkování na Pindule

Auto jsme zaparkovali na parkovišti Pindula u silnice vedoucí z Rožnova pod Radhoštěm (zdarma).  Na vrchol k Pustevnám jsme nechtěli jet lanovkou a tak jsme si našli turistickou stezku, která nás dovedla na Radhošť a poté dál okolo sochy Radegasta až na Pustevny.

Cesta na Radhošť

Z parkoviště Pindula vede modrá turistická stezka až na vrchol Radhošť, který leží ve výšce 1 129 m.n.m. Stezka vede převážně lesem a stínem. Místy je cesta poměrně prudká, ale není to nic co by průměrně trénovaný turista nezvládl. Modrá stezka je dlouhá 5 km a my ji zvládli ujít za 1 hodinu a 15 minut.

Radhošť

Hora Radhošť je vysoká 1 129 metrů a jde o sedmou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. Leží na Pustevenském hřbetu a na jejím vrcholu najdete kapli sv. Cyrila a Metoděje a TV vysílač.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple sv. Cyrila a Metoděje byla postavena v byzantském slohu v roce 1898 (vysvěcena arcibiskupem Theodorem Kohnem). Před kaplí stojí bronzové sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1931.

Info: Jedná se o jednu z nejvýše položených církevních staveb v České republice. 

Horský hotel Radegast

Budete-li pokračovat po modré stezce pořád dál po hřebenu, narazíte na horský hotel Radegast s příjemnou restaurací, kterou můžeme jen doporučit. Dali jsme si halušky a plněné knedlíky s uzeným masem a brynzou a obojí bylo velmi dobré!

Radegast

Za další 2 kilometry dojdete ke slavné soše boha Radegasta. Původní socha zde stála již od roku 1931. Horským podnebím byla ale porušena a tak byla převezena do haly radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm. Současná socha pochází z roku 1998 a je vyrobena z odolenější žuly. 

Věděli jste, že? Radegasta lidé uctívali jako boha slunce, hojnosti a úrody?

Radegast ale není jen socha, ale také další beskydský vrchol, který je vysoký 1 106 metrů.

Pustevny – chaty

Od sochy Radegasta je to k Pustevnám jen asi 1,5 kilometru. Po cestě se nezapomeňte na Pustevny podívat z vyhlídkového altánu Cyrilka.

Chata Libušín

Chata Libušín je dominantou horského sedla Pustevny. Byla postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1898. Chata je postavena ve stylu lidové secese s prvky valašské architektury.

V roce 2014 celou budovu výrazně poškodil požár a poté několik let probíhala nákladná rekonstrukce. Chata Libušín byla znovu slavnostně otevřena v roce 2020.

Chata Maměnka

Chata Maměnka pochází ze stejného roku jako Libušín a o její podobu se také postaral architekt Jurkovič. Dnes slouží stavba jako hotel a je národní kulturní památkou.

Proč vlastně Pustevny?

V polovině 18. století byla poblíž radhošťské kaple zřízena první poustevna (pro jednoho poustevníka) – odtud pochází název Pustevny.

Pustevny oblíbené turistické místo

Pustevny jsou velmi oblíbeným turistickým cílem. Proto zde nalezneme několik občerstvení, stánků s místními specialitami (frgály, sýry) a často se zde konají různé akce.

Na Pustevny lanovkou

Kdo nechce na vrchol šlapat pěšky jako my, může využít lanovku, která jezdí ze ski areálu Pustevny Ráztoka.

Lanovka jezdí každý den od 8:00 do 18:00 po půl hodinách.

  • jednotlivé jízdné pro dospělého 190 Kč (zpáteční 240 Kč)
  • jednotlivé jízdné pro seniory a studenty 170 Kč (zpáteční 190 Kč)
  • jednotlivé jízdné pro děti 100 Kč (zpáteční 130 Kč)
  • přeprava kol, elektrokol, kočárků nebo psů (nedoporučujeme) 40 Kč

V horní stanici lanovky se nachází občerstvení, toalety a obchod se suvenýry. Stanice byla postavena v roce 2016, jelikož původní stavba musela být kvůli špatnému stavu stržena.

Cesta zpět na parkoviště Pindula

K autu jsme se vrátili stejnou cestou přes celý Pustevenský hřbet po modré turistické stezce. Celá trasa tak měřila 21 km a zabrala nám i s návštěvou stezky Valašky a obědem 5 a půl hodiny.

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top