Hlavní obrázek

Radhošť, Radegast a Pustevny

Vrchol Radhošť, socha Radegasta a turistické útulny na Pustevnách, to jsou asi ta nejznámější místa v celých Beskydech. Vše můžete krásně vidět v jeden den, jelikož se všechna místa nachází jen pár stovek metrů od sebe.

Parkování na Pindule

Auto jsme zaparkovali na parkovišti Pindula u silnice vedoucí z Rožnova pod Radhoštěm (zdarma).  Na vrchol k Pustevnám jsme nechtěli jet lanovkou a tak jsme si našli turistickou stezku, která nás dovedla na Radhošť a poté dál okolo sochy Radegasta až na Pustevny.

Cesta na Radhošť

Z parkoviště Pindula vede modrá turistická stezka až na vrchol Radhošť, který leží ve výšce 1 129 m.n.m. Stezka vede převážně lesem a stínem. Místy je cesta poměrně prudká, ale není to nic co by průměrně trénovaný turista nezvládl. Modrá stezka je dlouhá 5 km a my ji zvládli ujít za 1 hodinu a 15 minut.

Radhošť

Hora Radhošť je vysoká 1 129 metrů a jde o sedmou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. Leží na Pustevenském hřbetu a na jejím vrcholu najdete kapli sv. Cyrila a Metoděje a TV vysílač.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple sv. Cyrila a Metoděje byla postavena v byzantském slohu v roce 1898 (vysvěcena arcibiskupem Theodorem Kohnem). Před kaplí stojí bronzové sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1931.

Info: Jedná se o jednu z nejvýše položených církevních staveb v České republice. 

Horský hotel Radegast

Budete-li pokračovat po modré stezce pořád dál po hřebenu, narazíte na horský hotel Radegast s příjemnou restaurací, kterou můžeme jen doporučit. Dali jsme si halušky a plněné knedlíky s uzeným masem a brynzou a obojí bylo velmi dobré!

Radegast

Za další 2 kilometry dojdete ke slavné soše boha Radegasta. Původní socha zde stála již od roku 1931. Horským podnebím byla ale porušena a tak byla převezena do haly radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm. Současná socha pochází z roku 1998 a je vyrobena z odolenější žuly. 

Věděli jste, že? Radegasta lidé uctívali jako boha slunce, hojnosti a úrody?

Radegast ale není jen socha, ale také další beskydský vrchol, který je vysoký 1 106 metrů.

Pustevny – chaty

Od sochy Radegasta je to k Pustevnám jen asi 1,5 kilometru. Po cestě se nezapomeňte na Pustevny podívat z vyhlídkového altánu Cyrilka.

Chata Libušín

Chata Libušín je dominantou horského sedla Pustevny. Byla postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1898. Chata je postavena ve stylu lidové secese s prvky valašské architektury.

V roce 2014 celou budovu výrazně poškodil požár a poté několik let probíhala nákladná rekonstrukce. Chata Libušín byla znovu slavnostně otevřena v roce 2020.

Chata Maměnka

Chata Maměnka pochází ze stejného roku jako Libušín a o její podobu se také postaral architekt Jurkovič. Dnes slouží stavba jako hotel a je národní kulturní památkou.

Proč vlastně Pustevny?

V polovině 18. století byla poblíž radhošťské kaple zřízena první poustevna (pro jednoho poustevníka) – odtud pochází název Pustevny.

Pustevny oblíbené turistické místo

Pustevny jsou velmi oblíbeným turistickým cílem. Proto zde nalezneme několik občerstvení, stánků s místními specialitami (frgály, sýry) a často se zde konají různé akce.

Na Pustevny lanovkou

Kdo nechce na vrchol šlapat pěšky jako my, může využít lanovku, která jezdí ze ski areálu Pustevny Ráztoka.

Lanovka jezdí každý den od 8:00 do 18:00 po půl hodinách.

  • jednotlivé jízdné pro dospělého 190 Kč (zpáteční 240 Kč)
  • jednotlivé jízdné pro seniory a studenty 170 Kč (zpáteční 190 Kč)
  • jednotlivé jízdné pro děti 100 Kč (zpáteční 130 Kč)
  • přeprava kol, elektrokol, kočárků nebo psů (nedoporučujeme) 40 Kč

V horní stanici lanovky se nachází občerstvení, toalety a obchod se suvenýry. Stanice byla postavena v roce 2016, jelikož původní stavba musela být kvůli špatnému stavu stržena.

Cesta zpět na parkoviště Pindula

K autu jsme se vrátili stejnou cestou přes celý Pustevenský hřbet po modré turistické stezce. Celá trasa tak měřila 21 km a zabrala nám i s návštěvou stezky Valašky a obědem 5 a půl hodiny.

Stezka Valaška Pustevny

Jedinečný výhled na beskydskou krajinu vám poskytne stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů na Pustevnách. Nadzemní panoramatická stezka je otevřena po celý rok a těší se na vaši návštěvu. Parkování a jak se dostat na Valašku? Stezka Valaška se nachází jen 400 metrů od stanice lanovky Pustevny. Autem sem...
Přečíst článek

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Nejznámějším skanzenem v České republice je zajisté právě ten v Rožnově pod Radhoštěm založený v roce 1925. Největší skanzen ve střední Evropě se skládá ze tří částí – Dřevěného městečka, Mlýnské doliny a Valašské dědiny. Parkování u skanzenu Před areálem skanzenu najdete velké placené parkoviště ze kterého je to ke...
Přečíst článek

Jurkovičova rozhledna Rožnov pod Radhoštěm

Vedle skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm stojí rozhledna postavená podle návrhu architekta Jurkoviče, který navrhoval také známé stavby Libušín a Maměnku na Pustevnách. Kde parkovat k Jurkovičově rozhledně? Pro návštěvu rozhledny můžete využít placené parkoviště vedle Valašského muzea v přírodě. Jak se dostanu k rozhledně – trasa Přímo z parkoviště...
Přečíst článek

Rozhledna Zašová a pivovar

Vedle Rožnova pod Radhoštěm leží malá obec Zašová ve které narazíte na malou rozhlednu. Před cestou do skanzenu v Rožnově nebo na Pustevny se tady na chvilku zastavte. Navíc tady mají krásný pivovar založený v roce 2003. Parkování v Zašové Pěkné parkoviště je přímo v centru obce u kulturního střediska....
Přečíst článek

Velké Karlovice - Doktor Martin

Patříte mezi fanoušky českého seriálu Doktor Martin, který se odehrává v moravskoslezských Beskydech? Pak možná víte, že seriálový Protějov je ve skutečnosti obec Velké Karlovice. Kde Karlovice najdu a kde zaparkuji? Velké Karlovice leží ve Zlínském kraji v okrese Vsetín jen 20 km od Rožnova pod Radhoštěm. Nejlépe zaparkujete u...
Přečíst článek

Túra na Velký Javorník a rozhledna

Velký Javorník je hora v podhůří Beskyd, nejvyšší bod Věřovických vrchů. Na vrcholu najdete rozhlednu Velký Javorník  z roku 2013 a turistickou chatu. My se na vrchol vydali z Frenštátu pod Radhoštěm. Parkování Auto jsme nechali na neplaceném parkovišti Pod Můstky vedle skokanského areálu Jiřího Rašky. Přímo odtud vede zelená...
Přečíst článek

Túra na vrchol Smrk

Druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd je Smrk. Leží mezi obcemi Ostravice a Čeladná a měří 1 276 m.n.m. Na jeho vrcholu sice nenajdeme žádnou rozhlednu ani turistickou chatu, ale i tak rozhodně stojí za to se na vrchol vypravit. Parkování v Ostravici Na Smrk jsme vyrazili z obce Ostravice. Zaparkovali...
Přečíst článek

Ostravice Ráj dřevěných soch

Ať už budete Ostravicí jen projíždět, nebo zde vyrazíte na túru na vrchol Smrk, zastavte se v Ráji dřevěných soch, které se budou líbit nejen vašim dětem. Kudy za sochami? Adresa: Ostravice 187 (hned na začátku Ostravice směrem z Frýdlantu nad Ostravicí. Otevírací doba a vstupné Každý všední den je...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru