Článek přečtete za 2 min.

Túra na Velký Javorník a rozhledna

Velký Javorník je hora v podhůří Beskyd, nejvyšší bod Věřovických vrchů. Na vrcholu najdete rozhlednu Velký Javorník  z roku 2013 a turistickou chatu. My se na vrchol vydali z Frenštátu pod Radhoštěm.

Parkování

Auto jsme nechali na neplaceném parkovišti Pod Můstky vedle skokanského areálu Jiřího Rašky. Přímo odtud vede zelená stezka až na vrchol Velkého Javorníku.

Skokanský areál Jiřího Rašky

V areálu na Horečkách se nacházejí 4 skokanské můstky kategorií K95, K45, K20 a K9. Areál byl vystaven na základě úspěchů Jiřího Rašky na zimní olympiádě v Grenoblu v roce 1968.

428 schodů

Od parkoviště jsme se na cestu vydali po zelené NS Beskydské nebe, která začíná slušným výšlapem 428 schodů. Dětem cestu zpříjemní Lvíčkův výškový kvíz, kde mohou prověřit své znalosti beskydské přírody.

Schody končí u prvního skokanského můstku u kterého je mimo jiné další parkoviště, amfiteátr, restaurace nebo dřevěný model pily.

Přes Horečky až na vrchol do 918 m. n. m.

Zelená stezka pokračuje okolo discgolfu ke kapli Panny Marie Lurdské, která je stylizovaná jako jeskyně zapuštěná do svahu. Kaple pochází z roku 1902 a byla postavena jako poděkování manželky továrníka Bumbaly za navrácené zdraví.

Stezka na Velký Javorník vede převážně po lesních cestách, ke konci se celou dobu ve stínu, což oceníte v teplejším počasí. Ačkoliv se zdá, že túra na vrchol Velkého Javorníku není tak náročná, s Petrem jsme se shodli, že nám dala zabrat více než výstup na Lysou horu nebo Radhošť.

Rozhledna Velký Javorník

Dřevěná rozhledna je poměrně nová, byla postavena až v roce 2013 ve stylu valašské architektury. Devítipatrová věž je vysoká 26 metrů a z jejího vrcholu je krásný výhled na vrcholky Beskyd, Ostravsko i Jeseníky.

Info: Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Turistická chata

Po výšlapu se můžete občerstvit v turistické chatě, která leží ve výšce 905 m. n. m. Postavena byla v roce 1935 a patří jedno z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech

Cesta zpět do Frenštátu

Od rozhledny jsme se vydali po červené turistické stezce, která nás zavedla na rozcestí Malý Javorník odkud jsme dál pokračovali po modré turistické stezce až na parkoviště ve Frenštátu. Zde už stezka vede více po kamenech a hlavně po sluníčku 🙂

Po cestě jsou k viděné nové části lesa, kde jsou vysazovány zejména buky, památná lípa a v obci Papratná se nám pak naskytl krásný pohled na nejznámější beskydské vrcholy – Lysou horu, Radhošť a Velký Javorník.

Délka trasy: 12 km

Časová náročnost: 3-5 hodin

Nastoupané metry: 625

Další rozhledny v okolí Beskyd

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top