Dovolená ve Španělsku

Španělsko najdeme na Pyrenejském poloostrově a jedná se o velmi oblíbenou destinaci na dovolenou od jara do podzimu. Některé lokality můžete pohodlně navštívit i v zimě. Co říkáte na Barcelonu, Madrid, Tenerife nebo Santiago de Compostela?

Španělsko najdeme na Pyrenejském poloostrově a jedná se o velmi oblíbenou destinaci na dovolenou od jara do podzimu. Některé lokality můžete pohodlně navštívit i v zimě. Co říkáte na Barcelonu, Madrid, Tenerife nebo Santiago de Compostela?

Metro v Barceloně

Při prvním pohledu na mapu barcelonského metra budete možná zděšení. Po podrobnějším prozkoumání ale zjistíte, že to není tak složité a že se díky metru pohodlně dostanete ke všem známým památkám ve městě. Značení metra Barcelonské metro je na ulici značené velkou červenou cedulí s písmenem M ve čtyřúhelníku. Linky…

Metro v Barceloně Přečíst celé

Co musíte vidět v Barceloně

Když se řekne Barcelona každý si představí nejznámější stavbu Sagrada Família a dalšího Gaudího stavby jako je Casa Vicens, Casa Milá, Casa Batlló nebo Park Güell. Toto nádherné španělské město skrývá ale mnohem více míst, která stojí za to prozkoumat. 1. Ulice La Rambla Nejznámější ulice celé Barcelony začíná u…

Co musíte vidět v Barceloně Přečíst celé

Gaudího stavby v Barceloně

Díla španělského architekta Gaudího lidé buďto nesnášejí, nebo milují. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, Gaudího stavby plné barev, přírodních motivů a netradičních tvarů ve vás určitě vyvolají silné emoce. Kdo je to Antonio Gaudí Antonio Gaudí se narodil v roce 1852 na jihu Katalánska. Již od mládí měl kladný…

Gaudího stavby v Barceloně Přečíst celé

Akvárium Barcelona

Barcelonské akvárium je pátým největším akváriem v Evropě. Uvnitř můžete pozorovat více než 8 000 druhů živočichů a rostlin. Akvárium najdete v přístavu Port Vell vedle obchodního domu Maremagnum. Jak se do akvária dostanu? Otevírací doba a vstupné Otevřeno je denně od 10:00 do 20:00 hodin.  Největším lákadlem v akváriu…

Akvárium Barcelona Přečíst celé

Park Güell Barcelona

Mezi nejznámější díla španělského architekta Gaudího patří jednoznačně Park Güell. Park se nachází na severu města na svahu hory Turó del Carmel a je z něj nádherný výhled na celou Barcelonu. V roce 1984 byl zapsán na seznam UNESCO. Kde park najdu a jak se tam dostanu? Park Güell leží…

Park Güell Barcelona Přečíst celé

Sagrada Família Barcelona

Sagrada Família je nejznámější stavbou Barcelony i celého Španělska. Ikonický Chrám smíření katalánského architekta Antonia Gaudího jezdí ročně obdivovat statisíce turistů z celého světa. Při návštěvě Barcelony tak prohlídka nesmí uniknout ani vám. Kde chrám najdu? Adresa: Carrer de Mallorca, 401 Přímo u stavby Sagrada Família naleznete stanici barcelonského metra…

Sagrada Família Barcelona Přečíst celéVíce o Španělsku

Španělská konstituční monarchie nebo také celým názvem Španělské království leží v jihozápadní Evropě. Se svojí rozlohou 504 782 km2 je 51. největší zemí na světě. Ve Španělsku žije více než 47 milionů obyvatel, kteří hovoří oficiálním jazykem španělštinou, ale také katalánštinou nebo baskičtinou (všude se domluvíte anglicky). Hlavním městem je Madrid, který najdeme přibližně uprostřed tohoto státu.

Geografie Španělska

Španělské království najdeme na Pyrenejském poloostrově, dělí na 17 autonomních společenství a dvě autonomní města. Sousedními státy jsou Portugalsko, Francie, Andorra a Gibraltar. Ke království patří také Kanárské ostrovy a Baleáry.

Vnitrozemí dominují náhorní plošina Meseta, pohoří Pyreneje, Sierra Nevada a Kantaberské pohoří. Španělsko omývá Středozemní moře a ze západu Atlantský oceán.

 • nejvyšší hora: Pico de Teide – jedna z největších sopek světa (Tenerife) 3 718 m. n. m.
 • nejnižší bod: Atlantský oceán 0 m. n. m.
 • největší jezero: Lago de Sanabria 3,48 km2
 • nejdelší řeka: Ebro 910 km

Nejznámější místa

V poslední době se stále více oblíbenou destinací pro dovolenou stává větrný ostrov Fuerteventura, který možná již předstihl ostrov Tenerife. Ze španělských měst doporučujeme hlavní město Madrid, Barcelonu – město plné Gaudího památek (např. Sagrada Família), Granadu, Sevillu nebo Valencii. Nejznámějším poutním místem Evropy je Santiago de Compostela – cíl Svatojakubské cesty.

Z Andalusie by vám pak nemělo uniknout malé městečko Jerez de la Frontera.

Ceny ve Španělsku

Ve Španělsku se platí od roku 2002 eurem. Dobrou zprávou pro české turisty je, že Španělsko patří mezi levnější státy západní Evropy. Orientační ceny:

 • chléb 0,65 EUR
 • mléko 1 l 0,75 EUR
 • víno 1 l 1 EUR
 • pivo 1 EUR
 • fast food 4 EUR
 • kopeček zmrzliny 1 EUR
 • balená voda 1,5 l 0,5 EUR

Může se hodit

časový posun: Kanárské ostrovy -1 hodina
doba letu: 2-3 hodiny, Kanárské ostrovy 5 hodin
běžná cena za letenku do Španělska je 4 000 Kč
zásuvky: 220V
vstupní formality: pro občany ČR postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas
rychlosti: ve městě 50 km/h, mimo město 90 km/h, dálnice 120 km/h
předvolba: +34

Svátky ve Španělsku

Úřady a některé obchody jsou během svátků zavřené.

 • 1. ledna – Nový rok
 • 6. ledna – Tři králové
 • Zelený čtvrtek a Velký pátek – pohyblivé datum
 • 1. května – Svátek práce
 • 15. srpna – Svátek nanebevzetí Panny Marie
 • 12. října – Státní svátek Španělska
 • 1. listopadu – Svátek všech svatých
 • 6. prosince – Den španělské ústavy
 • 8. prosince – Svátek neposkvrněného početí Panny Marie
 • 25. prosinec – Vánoce

Ve Španělsku musíte ochutnat

Ve španělské kuchyni se hodně používají rajčata, papriky, česnek a olivový olej. Na španělském stole najdete nejčastěji vepřové maso, skopové maso, drůbež nebo mořské plody.

Národním jídlem je paella – pikantní směs masa, rýže, zeleniny. Neměli byste vynechat gazpacho (studená zeleninová polévka), tortillu (pečená placka z brambor, vajec a cibule), tapas (jednohubky na různé způsoby) a v neposlední řadě sladké churros s horkou čokoládou!

Přejít nahoru