Hlavní obrázek

NP Šumava – Modrava, Horská Kvilda, Vydra, slatě

Na Šumavu jezdíme s Petříkem rádi v létě i v zimě. V každém období to tady má své specifické kouzlo, ale přiznám se, že radši mám zimní Šumavu. V Plzni si moc sněhu neužijeme, a tak tam alespoň jednou každou zimu vyrazíme nasbírat pohádkovou atmosféru. Která místa navštěvujeme nejraději?

Modrava

Na Modravě vždy zaparkujeme na parkovišti Modrava, parkování na jednu hodinu tam stojí 20 Kč (do 3 hodin), na celý den pak 70 Kč. Většinou procházku ke slati stihneme kolem dvou hodin tam a zpět včetně několika foto-pauziček.

Roklanský potok

Z parkoviště vyrazíme po červené turistické stezce směr Tříjezerní slať. Cesta vede krásným údolím kolem Roklanského potoka. 

Na rozcestí Rybárna pak pokračujeme do prudkého kopce lesem, až dorazíme k rozcestí Tříjezerní slať.

Tříjezerní slať

Tříjezerní slať je součástí rašelinišť, která se jmenují Modravské slatě. Jak již název napovídá, najdeme zde 3 rašelinná jezírka. 

V létě můžeme pozorovat několik desítek vzácných rostlin jako je borovice bažinná nebo bříza trpasličí.

Naučná stezka, která měří 250 metrů vede po dřevěných lávkách, které vás zavedou suchou nohou až k rašelinným jezírkům.

Stejnou cestou jako jsme došli z Modravy na slatě pak pokračujeme zase zpět k autu. Celá stezka je dlouhá přibližně 7 kilometrů.

Tříjezerní slať cedule

Horská Kvilda

Výlet si většinou naplánujeme tak, aby jsme kolem oběda byli na Horské Kvildě. Rádi totiž na jídlo chodíme do hotelu Rankl, kde mají výbornou českou kuchyni za přijatelné ceny.

Horská Kvilda hotel Rankl

Po obědě je potřeba se zase trochu protáhnout, a tak jsme naposledy šli alespoň na krátkou procházku pod hotel Rankl. Narazili jsme na skotský náhorní skot – roztomilé chlupaté krávy, které jsme ještě nikde jinde neviděli, a tak nám nezbývalo nic jiného než si je pořádně vyfotit.

Horská Kvilda je v zimě rájem pro běžkaře. V okolí najdeme několik kilometrů hezky upravených stop.

Horská Kvilda je malá obec na Šumavě, 25 kilometrů jižně od Sušice. Trvale zde žije pouze 67 obyvatel.

Horská Kvilda kostel

Z Horské Kvildy to není daleko na Jezerní slať. My jsme šli celou cestu při silnici, ale pokud se bojíte projíždějících aut, lze jít také při běžecké trati. Z Kvildy je to na slať 3 kilometry.

Jezerní slať

K Jezerní slati se dá dojet autem, parkoviště je hned u vstupu. Po naučné stezce, která je vytvořena z povalů, dojdete na dřevěnou vyhlídkovou věž, ze které je krásný pohled na okolní přírodu.

Stejně jako na Tříjezerní slati, i zde můžete v létě pozorovat několik vzácných rostlinných druhů.

Okolí Vydry

Když se přesunete o kousek dál, zažijete zase trochu jinou Šumavu. Divoká řeka Vydra plná kamenů má také svoje kouzlo.

Jak jsme šli my?

Parkování: Čeňkova pila

Z Čeňkovy pily po červené turistické stezce směr Antýgl most. Cestou minete tato místa:

  • Kramlův mlýn
  • Kovový kříž – připomíná přepadení obchodních cestujících v roce 1877
  • Turnerova chata – zde je možné se ubytovat, najdeme zde také restauraci a suvenýry
  • Klostermannův most – obloukový most, který v roce 2012 nahradil původní lávku
  • Antýgl most – kemp

Stezka měří necelých 7 km a cestou narazíte na několik odpočinkových míst. 

Kemp v Antýglu můžeme určitě doporučit. Jednou v létě jsme zde přespali ve stanu. K dispozici jsou zde sprchy, toalety a bufet. V sezóně za malý stan zaplatíte 65 Kč, za jednu osobu 70 Kč a za auto 50 Kč.

Vlčí stezka Srní 

Kdo má rád zvířata, určitě by měl na Šumavě vyrazit do Srní. Kousek od městečka se nachází ohrada s vlky, které lze pozorovat z vyvýšené dřevěné lávky. Když budete mít štěstí jako my, narazíte na několik vlků, kteří se dají docela dobře vyfotit.

Přečtěte si o vlčí stezce v samostatném článku.

Přečtěte si také

Další tipy na ubytování

EA Apartmány na Filipce, Modrava

Apartmán Modrava
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Modrava, Modrava

Hotel Modrava
Zjistit dostupnost a cenu

Horský apartmán Kvilda, Kvilda

Apartmán Kvilda
Zjistit dostupnost a cenu

Pension Korýtko, Horská Kvilda

Hotel Horská Kvilda
Zjistit dostupnost a cenu

Další výlety u nás na blogu

Vlčí výběh v Srní na Šumavě - stezka pro děti i dospělé

Pokud patříte mezi milovníky zvířat nebo přírody, neměla by vám uniknout 300 metrů dlouhá lávka, která navazuje na 2,5 kilometru dlouhou naučnou Vlčí stezku nedaleko Srní na Šumavě. S Mařenkou jsme se zde byli podívat jednou v srpnu a jednou v prosinci – každý měsíc měl své kouzlo. Parkování a...

Vlčí výběh v Srní na Šumavě - stezka pro děti i dospělé Přečíst celé

Waldwipfelweg v Bavorsku - stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy

Padesát kilometrů za českými hranicemi nedaleko městečka St. Englmar navštivte netradiční stavbu – dům na střeše. Kromě jedinečného zážitku v domě vzhůru nohama, si projděte ještě stezku v korunách stromů a adventure park. Jak se tam dostanu Z Plzně: Vzdálenosti: Parkování 250 metrů od vstupu je prostorné neplacené parkoviště. Dům...

Waldwipfelweg v Bavorsku - stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy Přečíst celé

Celodenní výlet na Špičák a šumavská jezera

Nejznámějšími jezery na Šumavě jsou Černé a Čertovo. Když k návštěvě jezer přidáte rozhlednu Špičák, vznikne vám krásný celodenní výlet plný turistiky a poznávání krásné české přírody. Rádi se sem vracíme jak v létě, tak v zimě. Kde zaparkovat Nejlepším místem pro zaparkování vašeho vozu je parkoviště 1 Skiareál Špičák,...

Celodenní výlet na Špičák a šumavská jezera Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru