Článek přečtete za 2 min.

Prášilské jezero v zimě

Na Šumavu jezdíme rádi jak v létě tak v zimě, z Plzně nám to sem trvá jen hodinu a kousek a tak celá oblast patří mezi naši oblíbenou pro jednodenní výlety. Tentokrát jsme se po Vánocích vydali k zasněženému Prášilskému jezeru.

Kde zaparkovat?

Doporučujeme parkoviště Slunečná v Prášilech. Celodenní parkování zde stojí 100 Kč. Když přijedete až po 15. hodině tak 50 Kč. Parkoviště je poměrně rozsáhlé, zaparkuje tady určitě více jak 50 aut. Z parkoviště Slunečná pak vede několik turistických tras.

Cesta k Prášilskému jezeru

Z parkoviště Slunečná se vydejte po žluté turistické stezce okolo dřevěné chaty horské služby. Po 250 metrech dojdete k rozcestí Gruberg. Cesta vede při Jezerním potoku pořád rovně do mírného kopce. 

Pozor: nescházejte ze stezky do lesa, nachází se zde nevybuchlá munice

Po 1,5 kilometru dojdete na další rozcestí – Slunečná. Zde přejděte na zelenou turistickou stezku a držte se jí další kilometr.

Až narazíte na ukazatel Liščí díry, opusťte zelené značení a pokračujte po červené až k Prášilskému jezeru. 

Zasněžená cesta k jezeru je nádherná, celou dobu jsme si připadali jako v Mrazíkovi. Stromy obalené sněhem, rampouchy, praskající sníh pod nohama, prostě zimní pohádka. 

Až k jezeru vás dovede stezka po dřevěném chodníčku, který i ve sněhu přišel vhod. Nemuseli jsme se totiž bát, že tady někam zapadneme.

Prášilské jezero

Prášilské jezero patří mezi 5 ledovcových jezer ležících na české straně Šumavy. Je oblíbeným turistickým cílem nejen v létě, ale také v zimě. Jezero leží ve výšce 1 079 m. n. m. Na hrázi narazíte na informační cedule, ale také na pomník utonulého studenta.

Víte, že? Jezero bylo dříve používáno k plavení dřeva.

Od jezera se můžete vrátit stejnou cestou zpět k autu. Cesta vám zabere dohromady 2,5 hodiny a ujdete přibližně 6,6 km.

Když počasí přeje

Nám, ale přálo počasí a tak jsme se rozhodli dojít až k rozhledně Poledník.

Po červené jsme se vrátili na rozcestí Liščí díry a zde se napojili na červenou turistickou stezku vedoucí až na Poledník. Cesta sněhem do kopce byla poměrně náročná, ale kolem 12 hodiny už jsme si ohřívali naše Adventure Menu na vrcholu Poledníku ve výšce 1315. 

Za 4,5 hodiny jsme ušli 16 km ve sněhu a tak se nám povedlo spálit alespoň nějaké vánoční cukroví 🙂

Další zimní výlety na Šumavě

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top