Hlavní obrázek

Lysá hora – výšlap na královnu Beskyd

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Vrchol leží ve výšce 1324 m. n. m. a patří k oblíbeným turistickým cílům v této oblasti. Ne nadarmo se tak Lysé hoře přezdívá královna Beskyd.

Kudy na Lysou horu

Na Lysou horu se dostanete minimálně ze čtyř směrů. Po červené z Ostravice, po žluté od nádrže Šance, po červené z rozcestí Křížové cesty, nebo po žluté z obce Krásná. My jsme pro zdolání vrcholu zvolili žlutou stezku vedoucí od vodního díla Šance. Čekalo na nás tak převýšení 956 metrů.

Žlutá turistická stezka od nádrže Šance

Přímo od parkoviště u nádrže Šance vede žlutá turistická stezka až na vrchol Lysé hory. Celou cestu jdete po lesní cestě (místy po kamenech) v příjemném stínu. Tuto stezku jsme volili právě proto, že v den návštěvy Lysé hory bylo krásných 30°C. 

Po cestě minete rozcestí – Pod Čuplem a Kobylanka. Ke konci vede žlutá stezka po kamenech a je poměrně prudká.

Info: Cesta na vrchol je dlouhá 7 km a my jsme ji zvládli za 2 hodiny a 10 minut.

Vrchol Lysé hory

Již z dálky je vidět televizní vysílač, který byl na Lysé hoře postaven v 70. letech 20. století. Určitě se zajděte vyfotit k pomníku, na kterém je hladící místo, které si po zdolání pohlaďte 🙂

Na vrcholu jsou dvě chaty – Emila Zátopka a Bezručova chata, kde si můžete zakoupit nápoje, teplé jídlo nebo suvenýry. My jsme si dali moc dobrou česnečku a zelňačku a točeného Birella)

Obě chaty otevírají již kolem 7 hodiny ranní, to proto, že se na Lysou horu chodí často na pozorování východu slunce.

Z vrcholu je krásný výhled do všech světových stran. Za hezkého počasí tak budete mít celé Beskydy jako na dlani. Vidět jsou také Javorníky, Západní a Vysoké Tatry.

Tip: na vrcholu Lysé hory je nabíjecí místo pro elektrokola

Meteorologická stanice na Lysé hoře

Profesionální meteorologická stanice ČHMÚ je druhou nejvýše položenou stanicí v ČR. Stojí v nadmořské výšce 1 322 m. n. m. (Ta nejvyšší leží na Šeráku v Jeseníkách – 1 328 m.n.m.).

Cesta dolů z Lysé hory

Pro cestu dolů jsme zvolili červenou turistickou stezku vedoucí do Ostravice. Ta je celou dobu kamenitá a stínu si moc neužijete. Pro zdolání Lysé hory ji ale používá nejvíce turistů a bylo to znát. Na rozcestí Butořanka jsme se tak raději přešli na modrou stezku vedoucí kolem Mazáckých skal.

K autu jsme se dostali po cyklostezce 461.6113.

Info: Kousek pod vrcholem na červené stezce je památník obětem Lysé hory.

Délka naší trasy: 21 km

Časová náročnost: 4-6 hodin, záleží na trénovanosti

Túra na Velký Javorník a rozhledna

Velký Javorník je hora v podhůří Beskyd, nejvyšší bod Věřovických vrchů. Na vrcholu najdete rozhlednu Velký Javorník  z roku 2013 a turistickou chatu. My se na vrchol vydali z Frenštátu pod Radhoštěm. Parkování Auto jsme nechali na neplaceném parkovišti Pod Můstky vedle skokanského areálu Jiřího Rašky. Přímo odtud vede zelená...

Túra na Velký Javorník a rozhledna Přečíst celé

Túra na vrchol Smrk

Druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd je Smrk. Leží mezi obcemi Ostravice a Čeladná a měří 1 276 m.n.m. Na jeho vrcholu sice nenajdeme žádnou rozhlednu ani turistickou chatu, ale i tak rozhodně stojí za to se na vrchol vypravit. Parkování v Ostravici Na Smrk jsme vyrazili z obce Ostravice. Zaparkovali...

Túra na vrchol Smrk Přečíst celé

Radhošť, Radegast a Pustevny

Vrchol Radhošť, socha Radegasta a turistické útulny na Pustevnách, to jsou asi ta nejznámější místa v celých Beskydech. Vše můžete krásně vidět v jeden den, jelikož se všechna místa nachází jen pár stovek metrů od sebe. Parkování na Pindule Auto jsme zaparkovali na parkovišti Pindula u silnice vedoucí z Rožnova...

Radhošť, Radegast a Pustevny Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru