Hlavní obrázek

Sagrada Família Barcelona

Sagrada Família je nejznámější stavbou Barcelony i celého Španělska. Ikonický Chrám smíření katalánského architekta Antonia Gaudího jezdí ročně obdivovat statisíce turistů z celého světa. Při návštěvě Barcelony tak prohlídka nesmí uniknout ani vám.

Kde chrám najdu?

Adresa: Carrer de Mallorca, 401

Přímo u stavby Sagrada Família naleznete stanici barcelonského metra TMB – Sagrada Família, linky L2 a L5.

Stavba je díky své výšce dobře viditelná, Barcelona se dá velmi dobře prozkoumat pěšky a tak Sagrada Família může být velmi dobrým orientačním bodem.

Tip: Odkud se vyfotit? Díky výšce stavby je poměrně těžké se s tímto architektonickým dílem vyfotit, nejlepší fotky nafotíte z protilehlého parku Placa de la Sagrada Família.

Vstupenky a vstupné

Vstupenky jsme kupovali s předstihem na oficiálních webových stránkách: https://sagradafamilia.org/en/tickets. Vstupenky se kupují na přesný čas, vyhnete se tak čekání v dlouhé frontě, která se jinak před stavbou tvoří. 

Na prohlídce stačí být cca 10 minut před vybraným časem. Po ukázání vstupenky projdete kontrolou podobnou jako na letišti (nesmíte mít žádné ostré předměty, zbraně, alkohol a jiné návykové látky, svačinu a pití jsme vyhazovat nemuseli). Uvnitř stavby je možné fotografovat.

Cena pro dospělého je 26 Euro, studenty 24 Euro, seniory 21 Euro. Děti do 11 let mají vstup zdarma.

Otevřeno je každý den od 9:00 do 18:00.

Tip: Doporučujeme si stáhnout oficiální aplikaci kam si zakoupené vstupenky jednoduše stáhnete a QR kód ukážete při vstupu.

O stavbě Sagrada Família

Na stavbě chrámu začal Gaudí pracovat již v roce 1883. Základní kámen byl ale položen 19. března 1882 na svátek sv. Josefa. Původně mělo jít o malý farní kostel na kraji Barcelony. Později se, ale z původně malého projektu stal sen vybudovat největší křesťanský chrám na světě. 

Gaudí byl při návrhu ovlivněn hned několika architektonickými směry: art nouveau, secese, novogotika, kubusmis, moderní architektura. Výsledná stavba je tak až neuvěřitelným mixem těchto směrů.

Po Gaudího smrti v roce 1926 se dlouze diskutovalo, zda v megalomanské stavbě pokračovat. Nakonec se ve výstavbě pokračuje a stavba Sagrady Famílie trvá dodnes. Gaudího přáním totiž bylo, stavbu financovat pouze z příspěvků a výběru vstupného. Chrám by měl být dokončen v roce 2026, na 100leté výročí Gaudího smrti.

Víte, že? Střešní konstrukce byla dokončena až v roce 2010, kdy papež Benedikt XVI. chrám vysvětil. Ve stejném roce byla stavba zapsána na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Gaudí od počátku výstavby pracoval se symbolikou Svaté rodiny. Katedrála se tak ve finální podobě má pyšnit 18 věžemi symbolizujícími 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Věž Ježíše Krista má být vysoká 170 metrů – tedy nejvyšší kostelní věž na světě.

Antonio Gaudí

Antonio Gaudí se narodil v roce 1852 na jihu Katalánska. Již od mládí měl kladný vztah k přírodě a ve škole vynikal především v geometrii. Roku 1869 se společně se svým bratrem přesunul do Barcelony, kde začal studovat přírodovědecké fakultě. Během studií jej uchvátila architektura, kterou začal po dostudování přírodovědecké fakulty studovat. 

Klíčovým okamžikem v Gaudího životě bylo setkání s hrabětem Eusebi Güellem. Již na začátku spolupráce si padli do oka a brzy se z nich stali velmi dobří přátelé (v té době vzniká známý Parc Güell).

Gaudí zemřel v roce 1926 ve věku 73 let, srazila jej tramvaj v Barceloně. Pochován je v kryptě chrámu Sagrada Família.

Prohlídka stavby

Interiér

Při prohlídce uvidíte bohatě zdobené (až divoké) interiéry. Neobvyklé tvary stropů, masivní sloupy, barevné vitráže a netradiční linie zaujmou i turisty, kteří se o architekturu jinak moc nezajímají.

Součástí prohlídky je také návštěva muzea a krypty, kde jsou uloženy ostatky samotného Gaudího.

Exteriér

Chrám je vyzdoben výjevy ze života svatých a citáty z Bible v různých jazycích. Čtyři hlavní fasády zobrazují Zrození, Utrpení, Smrt a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nad hlavním vchodem je zobrazena svatá rodina s Ježíškem v jesličkách.

Tip: Na prohlídky této unikátní stavby si vyhraďte přibližně 2 hodiny.

Co dalšího zažít v Barceloně

Nezapomeňte na park Güell nebo nádherné akvárium!

Co musíte vidět v Barceloně

Když se řekne Barcelona každý si představí nejznámější stavbu Sagrada Família a dalšího Gaudího stavby jako je Casa Vicens, Casa Milá, Casa Batlló nebo Park Güell. Toto nádherné španělské město skrývá ale mnohem více míst, která stojí za to prozkoumat. 1. Ulice La Rambla Nejznámější ulice celé Barcelony začíná u...

Co musíte vidět v Barceloně Přečíst celé

Gaudího stavby v Barceloně

Díla španělského architekta Gaudího lidé buďto nesnášejí, nebo milují. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, Gaudího stavby plné barev, přírodních motivů a netradičních tvarů ve vás určitě vyvolají silné emoce. Kdo je to Antonio Gaudí Antonio Gaudí se narodil v roce 1852 na jihu Katalánska. Již od mládí měl kladný...

Gaudího stavby v Barceloně Přečíst celé

Park Güell Barcelona

Mezi nejznámější díla španělského architekta Gaudího patří jednoznačně Park Güell. Park se nachází na severu města na svahu hory Turó del Carmel a je z něj nádherný výhled na celou Barcelonu. V roce 1984 byl zapsán na seznam UNESCO. Kde park najdu a jak se tam dostanu? Park Güell leží...

Park Güell Barcelona Přečíst celé

Akvárium Barcelona

Barcelonské akvárium je pátým největším akváriem v Evropě. Uvnitř můžete pozorovat více než 8 000 druhů živočichů a rostlin. Akvárium najdete v přístavu Port Vell vedle obchodního domu Maremagnum. Jak se do akvária dostanu? Otevírací doba a vstupné Otevřeno je denně od 10:00 do 20:00 hodin.  Největším lákadlem v akváriu...

Akvárium Barcelona Přečíst celé

Metro v Barceloně

Při prvním pohledu na mapu barcelonského metra budete možná zděšení. Po podrobnějším prozkoumání ale zjistíte, že to není tak složité a že se díky metru pohodlně dostanete ke všem známým památkám ve městě. Značení metra Barcelonské metro je na ulici značené velkou červenou cedulí s písmenem M ve čtyřúhelníku. Linky...

Metro v Barceloně Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru