Hlavní obrázek

Krimmelské vodopády: Rakousko

Krimmelské vodopády (v němčině Krimmler Wasserfälle) tvoří kaskáda tří menších vodopádů na horské říčce Krimmler Ache. Vodopády najdete nad vesničkou Krimml, jen pár kilometrů od jedné z nejznámějších oblastí Rakouska – Kaprun/Zell am See.

Parkování a vstupné

Zaparkovat můžete v údolí přímo v Krimmlu, který je ovšem dost daleko od hlavního vstupu a ne zrovna do mírného stoupání. Doporučuji zaparkovat na parkovištích, kde zaplatíte 5 Eur na den. Nejblíže je parkoviště P4, my obvykle stojíme na P2.

Zdroj obrázku: https://www.wasserfaelle-krimml.at/besuchen/tickets#infrastruktur

Ještě před pokladnou můžete odbočit vlevo a podívat se pod vodopád. To je zdarma a určitě to za cca 300 metrů navíc stojí.

Vstup na Krimmelské vodopády vyjde pro dospělého na 4 Eura a pro děti (6-15) na 1 Euro (2019). Když budete mít štěstí (nebo si přivstanete), projdete zdarma. My jsme startovali kolem 7:20 a vyplatilo se.

O vodopádech

Převýšení kaskády vodopádů činí 385 metrů a společně s údolím nad vodopády patří mezi mé nejoblíbenější výletní destinace nejen v horách, ale úplně z celého světa.

Cesta vzhůru

Kolem vodopádů se proplétá asi 4 kilometry dlouhá zpevněná stezka, kterou lze zdolat podle fyzických schopností za 1 až 2 hodiny.

Trasa přes vodopády a údolí k Tauernhausu – Mapy.cz

Pokud vyrazíte až nad samotné vodopády, tak na 430metrovém převýšení si můžete odpočinout hned na 11 vyhlídkových místech. Stezka se využívala údajně už ve středověku jako obchodní, teď je čistě turistickou. Na stezce se nesmí jezdit na kole, s kočárkem se pořádně zapotíte.

Občerstvení

Po cestě nad vodopády narazíte na chatu Gasthof Schönangerl, kde si můžete dát vychlazený nápoj nebo jídlo. My, protože vyrážíme vždy včas, pokračujeme dál – jen se zastávkou na nějakou tu Horalku.

Nad vodopády narazíte v údolí na chatu Sölln Alm, kde se lze opět osvěžit. Můžete také ochutnat čerstvé kravské mléko. To my ale neradi, takže opět – pokračujeme dál. 🙂

Překrásné údolí

To pravé krásné začíná nad vodopády – po hodince šlapání do kopce se před vámi otevře nádherné údolí. Když se vám povede vyrazit včas, na celé stezce nepotkáte skoro nikoho. A protože většina “turistů” končí pod třetím vodopádem, v údolí je lidí taky pomálu.

To vám zaručí poklidnou chůzi kolem říčky, jen s občasným zvukem zvonu z kravího krku.

Horský potok Krimmler Ache zásobuje především tající sníh a ledovec. V únoru potokem proteče pouze 0,2 m3/s vody. V červnu a červenci to je v průměru 5,6 m3/s. Zajímavé je, že v roce 1987 průtok narostl na 180 m3/s. Zdroj: Wikipedia

Krimmler Tauernhaus

Na konci naší obvyklé trasy se zastavíme u takové větší “chaty” – Krimmler Tauernhaus. Můžete si zajít na oběd, svačinku, jen se napít nebo se ubytovat a počkat do druhého dne na cestu k vodopádům nebo snad dál po údolí.

S Mařenkou vycházíme vždy mezi sedmou a půl osmou, takže na půl dvanáctou jsme pohodlně u soutoku dvou říček a téhle krásné chaty (asi 11 km, z toho 4 do kopce). Už jako tradici máme k obědu na pařezu Adventure Menu, celkem asi 30 minut odpočinku a pak se vracíme zpět k autu.

Jednou jsme si dali i tu polívčičku za 6,50 Eur. 🙂

Osvěžení po cestě zpět

Když vám vyjde počasí a budete mít slunečno, určitě můžete otestovat na své nohy chladnou horskou vodu. Osvěžení to bude na 100 procent, v létě teplota vody dosahuje kolem 3 stupňů. 🙂

Cesta zpět pod vodopády je o něco málo rychlejší, nám zabere kolem 3 hodin.

Mapa

Pokud už máte něco nachozeno, trasu tam a zpět (22-24 km dle parkování) zvládnete za 6-7 hodin. Doporučujeme vyrazit brzy ráno – při výstupu nad vodopády není horko, u Tauernhausu zvládnete akorát oběd a po cestě potkáte minimum lidí.

Krimmelské vodopády a okolí

Vodopády najdete v Národním parku Vysoké Taury v oblasti Salzburska (hlavní město oblasti je Salzburg, které také stojí za návštěvu). Vlévají se do řeky Salzach v údolí, kolem kterého je nespočet zajímavých míst. Proto je fajn podniknout výlety co nejblíže vašemu ubytování.

Ubytovat se můžete v Krimmlu, ale lepší je nějaké více turistické město. Perfektní je okolí Kaprunu (tip na ubytování). Navštívit v okolí můžete třeba:

  • Jezero Hintersee u Mittersillu,
  • Grossglockner strasse,
  • Zell am See s Kaprunem,
  • Visutý most v Bad Gasteinu, 
  • Weissee a Medelz,
  • nebo můžete sejít ze Schmittenhöhe.

Hodnocení Krimmelských vodopádů

Za mě a Marušku patří vodopády do TOP 5 míst, která jsme navštívili. Může za to především překrásné údolí, které v ideálním počasí dokáže zázraky.

Hodnocení vodopádů na Google

Martin K: Tohle snad ani nejde popsat, musí se to vidět. Ta energie, kterou tohle místo má, je fakt bezedná a je citit kazdy metr. Byli jsme v úterý a nepřišlo mi to s lidma tak strašné, většina lidí doleze k hospodě a dál už nejde, protože vyjít až nahoru chce přeci jen trochu fyzičku. Doporučuji se pak ještě projít kousek dál proti proudu aspoň k Hölzlahneralm, kde si můžete dá domácí čerstvé podmáslí, které je výborné, a lidí už tady potkáte podstatně méně.

Aleš F: Pokud jste na dovolené v oblasti Kaprun/Zell am See, rozhodně stojí vodopády za návštěvu. Parkování za 5 Euro, vstup pro dospělého 4 Euro. Den před návštěvou hodně napršelo, a tak bylo na co koukat. Na 4 km převýšení 500 m, cesty upravené i pro kočárek. Spousta míst pro krásné výhledy, za mě 1*

Michal P: Paráda. Nádherná přírodní scenérie s obrovskou masou hučící vody po několika vodopádech. Chce to jen zvážit návštěvu ráno a vyhnout se davům lidí což se nám povedlo 🙂

Naše tipy na ubytování

Appartement Wieshof, Neukirchen

Apartmán Neukirchen, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Gästehaus Stotter, Neukirchen

Apartmán Neukirchen, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Apartmán Austria, Kaprun

Apartmán Kaprun, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Garni Pinzgau, Neukirchen

Hotel Neukirchen, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Alpensonne, Krimml

Apartmán Krimml, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Oficiální stránky

Aktuální informace k ceně parkovného, vstupu, otevíracích hodin a další podstatné věci najdete na oficiálních stránkách www.wasserfaelle-krimml.at/.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru