Hlavní obrázek

Co musíte vidět v Barceloně

Když se řekne Barcelona každý si představí nejznámější stavbu Sagrada Família a dalšího Gaudího stavby jako je Casa Vicens, Casa Milá, Casa Batlló nebo Park Güell. Toto nádherné španělské město skrývá ale mnohem více míst, která stojí za to prozkoumat.

Gaudího stavby v Barceloně

Díla španělského architekta Gaudího lidé buďto nesnášejí, nebo milují. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, Gaudího stavby plné barev, přírodních motivů a netradičních tvarů ve vás určitě vyvolají silné emoce. Kdo je to Antonio Gaudí Antonio Gaudí se narodil v roce 1852 na jihu Katalánska….
Přečíst více

Park Güell Barcelona

Mezi nejznámější díla španělského architekta Gaudího patří jednoznačně Park Güell. Park se nachází na severu města na svahu hory Turó del Carmel a je z něj nádherný výhled na celou Barcelonu. V roce 1984 byl zapsán na seznam UNESCO. Kde park najdu a jak se…
Přečíst více

Sagrada Família Barcelona

Sagrada Família je nejznámější stavbou Barcelony i celého Španělska. Ikonický Chrám smíření katalánského architekta Antonia Gaudího jezdí ročně obdivovat statisíce turistů z celého světa. Při návštěvě Barcelony tak prohlídka nesmí uniknout ani vám. Kde chrám najdu? Adresa: Carrer de Mallorca, 401 Přímo u stavby Sagrada…
Přečíst více

1. Ulice La Rambla

Nejznámější ulice celé Barcelony začíná u přístavu Port Vell na jihu města a končí na náměstí Placa de Catalunya. Ulice je dlouhá 1,2 km a žije to tady ve dne v noci. Celou ulici lemují obchody (drahé butiky, ale i obchody s levnými suvenýry) a restaurace (luxusní restaurace, fast foody, bistra a krásné kavárny). 

Večer a v noci zde narazíte na umělce, živé sochy a pouliční prodejce. 

Celý den se zde hromadí velké množství turistů z celého světa (raději mějte své cennosti pod dohledem).

2. Náměstí Placa Reial a gotická čtvrť Barri Gotic

Mezi nejhezčí část starého města patří gotická čtvrť Barri Gotic. Gotickou čtvrť lemují římské hradby, úzké uličky plné obchodů a restaurací a romantická zákoutí. Stáří této čtvrti se datuje do 1. stol. nl., kdy zde stálo gotické město Barcino. Až se budete ulicemi této čtvrti procházet, nevynechejte nejživější náměstí v Barceloně Placa Reial (my jsme zde bydleli v hotelu Reial), katedrálu sv. Kříže a sv. Eulálie, nebo palác katalánské regionální vlády.

3. Barcelonská katedrála sv. Kříže a sv. Eulálie

Adresa: Pla de la Seu 08002

Katedrála sv. Kříže a sv. Eulálie pochází ze 13. století a je jednou z nejstarších staveb v gotické čtvrti. Stavba katedrály trvala více jak 200 let. Sv. Eulálie je jednou z patronek Barcelony. Katedrálu je možné navštívit, informace o vstupném a otevírací době naleznete na oficiálních stránkách.

4. Park de la Ciutadella

Adresa: Passeig de Picasso 21

Název parku odkazuje na minulost tohoto místa, kdy zde stávala rozlehlá vojenská citadela. Na konci 19. století, ale byla budova zbořena a na jejím místě vznikl nový městský park, který dnes slouží pro relaxaci a sport. 

Mezi dominantu parku patří fontána Cascada i parlament. Kamennou fontánu navrhl architekt Gaudí (postavena v roce 1881). 

V parku je kromě fontány hezké jezírko lemované palmami, kde si můžete půjčit loďku.

Tip: Nalevo od fontány stojí velká socha mamuta, která se bude líbit zejména vašim dětem.

5. Vítězný oblouk – Arc de Triomf

Adresa: Arc de Triomf

Barcelonský vítězný oblouk je postavený v neomudejarjském stylu z červených cihel, dokončen byl v roce 1888 kvůli světové výstavě EXPO. Oblouk měří 27 metrů a je tak jen o dva metry nižší než známější vítězný oblouk v Paříži.

6. Mrakodrap Torre Glories

Adresa: Avinguda Diagonal 211

Původně nejvyšší barcelonský mrakodrap měří 144 metrů (dnes je až třetím nejvyšším). Jeho tvar má připomínat kulku. Skleněná fasáda odráží barvy okolních staveb a září tak všemi možnými barvami. Otevřen byl v roce 2005 a uvnitř najdeme kancelářské prostory (veřejnosti je nepřístupný).

Tip: Mezi 20. až 23. hodinou v zimě a 21. až 24. hodinou v létě na skleněné fasádě probíhá světelná show.

7. Nemocnice Sant Pau

Adresa: Carrer de Sant Quintí 89

Mezi architektonicky nejcennější stavby v Barceloně patří komplex 26 staveb bývalé nemocnice sv. Pavla. Areál vytvořil architekt Lluís Domenech i Montaner. Od roku 2007 je areál zapsán na seznamu UNESCO.

Areál je otevřený denně od 10:00 do 15:00. Vstupenky můžete koupit online nebo na místě.

8. Náměstí Katalánska

Náměstí Katalánska najdeme na konci třídy La Rambla. Náměstí je považováno za centrum města Barcelona. Stýká se zde staré barcelonské město a čtvrt Eixample postavená v 19. století.

9. Přístav Port Vell

Adresa: Rambla de Mar

Přístavu Port Vell vévodí stará budova přístavní celnice (na konci třídy La Rambla). Od budovy celnice vede nově vybudovaná promenáda La Rambla de Mar k obchodnímu centru Maremagnum a 5. největšímu akváriu v Evropě. 

V celém přístavu panuje dovolenková atmosféra, najdete zde různé obchody, luxusní restaurace a pokochat se můžete luxusními jachtami, které zde kotví.

10. Zlatá ryba – Peix Daurat

Adresa: ulice Carrer de Ramon Trias Fargas

Při pořádání LOH 1992 vznikla v Barceloně nedaleko parku Citadela socha zlaté ryby – Peix Daurat. Najdeme ji pod mrakodrapem Mapfre Tower. Ryba je 56 metrů dlouhá a 35 metrů vysoká. Navrhl ji kanadský architekt Frank Gehry.

11. Olympijský přístav

Adresa: Edifici Capitanía

Hned vedle Zlaté ryby narazíte na Olympijský přístav, kde můžete v klidu posedět a pokochat se výhledem na luxusní jachty a moře.

12. Pláž Barceloneta 

Nejkrásnější pláží v Barceloně je rozhodně Barceloneta. Pláž byla dokonce oceněna jako nejlepší městská pláž na světě a třetí nejlepší světová pláž. Pláž je dlouhá více jak 2 kilometry, tvoří ji jemný světlý písek, který je každý den upravován. Podél pláže se táhne promenáda s restauracemi, bary a obchody. 

Pro koupání jsou zde ideální podmínky – čisté klidné moře s pozvolným přístupem, sprchy se sladkou vodou a veřejné toalety. 

Z Barcelonety je nádherný výhled na luxusní hotel W, který trochu připomíná hotel Burj al Arab v Dubaji.

13. Monument Kryštofa Kolumba

Adresa: Placa Portal de la Pau

Na dolním konci ulice La Rambla stojí 60 metrů vysoký pomník Kryštofa Kolumba. Památník byl odhalen v roce 1888 k příležitosti výstavy EXPO. Monument má připomínat fakt, že právě v Barceloně podla Kryštof Kolumbus první detailní hlášení o své cestě do Ameriky.

14. Olympijský park a stadion

Adresa: Passeig Olímpic 15-17

Olympijský stadion leží na úpatí kopce Montjuïc. LOH se zde konaly v roce 1992. Stadion pojme až 55 000 diváků. Návštěva je možná i mimo sportovní akce. https://www.estadiolimpic.cat/en/visit-us/tourists-visits/

Torre Telefónica

Telekomunikační věž Torre Telefónica stojí hned vedle Olympijského stadionu a rozhodně ji nepřehlédnete. Jde o vrcholné dílo španělského architekta Santiaga Calatravy. Věž je vysoká 136 metrů a má připomínat atleta s olympijskou pochodní. Funguje také jako sluneční hodiny.

15. Pevnost a kopec Montjuïc

Kopec Montjuïc se rozkládá nad barcelonským přístavem na jižní straně města. Nejvyšší bod kopce leží ve výšce 213 metrů – z vrcholu je nádherný výhled na celou Barcelonu. Montjuïc je ideálním místem k procházkám, sportu a odpočinku. 

Castillo de Montjuïc

Stará vojenská pevnost stojí na vrcholu kopce. Historie sahá do roku 1640. Ve 30. letech 20. století sloužila stavba jako věznice a mučírna za občanské války. V současné době se uvnitř nachází vojenské muzeum, které můžete prozkoumat za 5 EUR. 

Z horní plošiny pevnosti je také velice pěkný výhled na Barcelonu a nákladní přístav.

Na kopec Montjuïc pěšky nebo lanovkou

Všude se snažíme chodit pěšky, takže i na kopec Montjuïc jsme došli po svých. Ve španělském horku to bylo docela obtížné, ale zvládli jsme obejít celý olympijský areál i pevnost.

Na vrchol se ale můžete pohodlně vydat soustavou lanovek od metra Paral-lel. Od metra vyjedete podzemní kolejovou lanovkou (běžný tarif MHD) do zastávky Parc de Montjuïc (asi ve třetině kopce). Dále se pokračuje visutou kabinovou lanovkou (jezdí denně od 11:00). Dospělý zaplatí za jednosměrnou jízdenku 8,9 EUR a za zpáteční 13,5 EUR.

Ochutnejte paellu a churros 

Co by to bylo za návštěvu Španělska bez ochutnání jejich národních specialit. Těmi jsou bez pochyby paella a sladké churros. 

Paellu jsme ochutnali v našem hotelu Reial na Placa Reial. Jelikož nejíme mořské plody (gurmáni prominou), dali jsme si paellu s kuřecím masem a byla moc dobrá.

Celou dobu jsem si přála ochutnat churros (odpalované těsto obalené v cukru a skořici, které se namáčí do horké čokolády), narazili jsme na malou kavárnu ARTiSA (ulice Carrer de Colom 2 – vedle náměstí Placa Reial) a churros zde měli delikátní 🙂

Prozkoumejte za nás

Některá místa, jsme už prozkoumat nestihli, tak se na ně vydejte na nás:

  • zábavní park Tibidabo
  • sportovní stadion Camp Nou
  • Museo Picasso
  • Španělské náměstí – Placa d’Espanya
  • Magická fontána na kopci Montjuïc
  • Pláž Bogatell

Naše tipy na ubytování

Hostal Central Barcelona, Barcelona

Hotel Barcelona
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel España Ramblas, Barcelona

Hotel Barcelona
Zjistit dostupnost a cenu

Labtwentytwo Barcelona, a Tribute Portfolio Hotel, Barcelona

Hotel Barcelona
Zjistit dostupnost a cenu

Olivia Plaza Hotel, Barcelona

Hotel Barcelona
Zjistit dostupnost a cenu

Další články ze Španělska

Park Güell Barcelona

Mezi nejznámější díla španělského architekta Gaudího patří jednoznačně Park Güell. Park se nachází na severu města na svahu hory Turó del Carmel a je z něj nádherný výhled na celou Barcelonu. V roce 1984 byl zapsán na seznam UNESCO. Kde park najdu a jak se tam dostanu? Park Güell leží...

Park Güell Barcelona Přečíst celé

Sagrada Família Barcelona

Sagrada Família je nejznámější stavbou Barcelony i celého Španělska. Ikonický Chrám smíření katalánského architekta Antonia Gaudího jezdí ročně obdivovat statisíce turistů z celého světa. Při návštěvě Barcelony tak prohlídka nesmí uniknout ani vám. Kde chrám najdu? Adresa: Carrer de Mallorca, 401 Přímo u stavby Sagrada Família naleznete stanici barcelonského metra...

Sagrada Família Barcelona Přečíst celé

Gaudího stavby v Barceloně

Díla španělského architekta Gaudího lidé buďto nesnášejí, nebo milují. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, Gaudího stavby plné barev, přírodních motivů a netradičních tvarů ve vás určitě vyvolají silné emoce. Kdo je to Antonio Gaudí Antonio Gaudí se narodil v roce 1852 na jihu Katalánska. Již od mládí měl kladný...

Gaudího stavby v Barceloně Přečíst celé

Akvárium Barcelona

Barcelonské akvárium je pátým největším akváriem v Evropě. Uvnitř můžete pozorovat více než 8 000 druhů živočichů a rostlin. Akvárium najdete v přístavu Port Vell vedle obchodního domu Maremagnum. Jak se do akvária dostanu? Otevírací doba a vstupné Otevřeno je denně od 10:00 do 20:00 hodin.  Největším lákadlem v akváriu...

Akvárium Barcelona Přečíst celé

Metro v Barceloně

Při prvním pohledu na mapu barcelonského metra budete možná zděšení. Po podrobnějším prozkoumání ale zjistíte, že to není tak složité a že se díky metru pohodlně dostanete ke všem známým památkám ve městě. Značení metra Barcelonské metro je na ulici značené velkou červenou cedulí s písmenem M ve čtyřúhelníku. Linky...

Metro v Barceloně Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru