Článek přečtete za 3 min.

Gaudího stavby v Barceloně

Díla španělského architekta Gaudího lidé buďto nesnášejí, nebo milují. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, Gaudího stavby plné barev, přírodních motivů a netradičních tvarů ve vás určitě vyvolají silné emoce.

Kdo je to Antonio Gaudí

Antonio Gaudí se narodil v roce 1852 na jihu Katalánska. Již od mládí měl kladný vztah k přírodě a ve škole vynikal především v geometrii. Roku 1869 se společně se svým bratrem přesunul do Barcelony, kde začal studovat přírodovědecké fakultě. Během studií jej uchvátila architektura, kterou začal po dostudování přírodovědecké fakulty studovat. 

Klíčovým okamžikem v Gaudího životě bylo setkání s hrabětem Eusebi Güellem. Již na začátku spolupráce si padli do oka a brzy se z nich stali velmi dobří přátelé (v té době vzniká známý Parc Güell). Během svého života Gaudí vytvořil několik netradičních staveb, většinu z nich si můžete prohlédnout právě v Barceloně.

Gaudí zemřel v roce 1926 ve věku 73 let, srazila jej tramvaj v Barceloně pravděpodobně když se kochal svojí největší stavbou – Sagradou Famílilou.. Pochován je právě v kryptě tohoto chrámu.

Park Güell a Sagrada Família

Mezi nejznámější Gaudího stavby patří Park Güell na severu Barcelony a chrám Sagrada Família, který je dominantou celého města. O těchto architektonických počinech slavného architekta si přečtěte více v samostatných článcích, které si tato díla rozhodně zaslouží.

Casa Vicens

Adresa: Carrer de les Carolines 20-26

Jak se sem dostanu? Metrem – linka L3 stanice Fontana a poté pěšky asi 180 metrů

Casa Vicens je jedním z prvních významných děl Antonia Gaudího. Budova byla postavena v letech 1888 až 1889 jako rodinné sídlo továrníka Manuela Vicense. Stavba je postavena ve stylu Art Nouveau. Fasáda hraje všemi barvami, je bohatě zdobena keramickými obklady a přírodními vzory.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 10:00 do 18:40, vstupné stojí 16 EUR (online), 18 EUR na  místě. Uvnitř je možné navštívit většinu interiérů.

Casa Batlló 

Adresa: Pg. de Gracia 43

Jak se tam dostanu? Metrem – linky L2, L3 a L4 – stanice Passeig de Gracia a poté 120 metrů pěšky

Původní stavba pochází z roku 1877. Zámožný majitel Josep Batlló si Gaudího vybral proto, aby stavbě vdechl unikátní vzhled a to se Gaudímu rozhodně povedlo.

Secesní budova byla Gaudím přestavěna v letech 1904 až 1906. Její mírně zvlněnou fasádu s balkony ve tvaru lebek zdobí třpytivé mozaikové kamínky. Okna jsou pro změnu rozdělena holenními kostmi.

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je denně od 9:30 do 17:30. Vstupné do Casa Batlló patří k nejdražším v Barceloně. 

Dospělý zaplatí 35 EUR, studenti 29 EUR a děti 19 EUR. Vstupenky doporučujeme zakoupit online na oficiálním webu na přesný datum a čas.

Casa Milá

Adresa: Pg. de Gracia 92 

Jak se tam dostanu? Metrem – linky L3 a L5 stanice Diagonal vzdálené 50 metrů, nebo linky L6 a L7 stanice Provenca vzdálené 250 metrů

Nejslavnější Gaudího stavbě v Barceloně se často přezdívá – La Pedrera, neboli kamenolom. Stavba vyniká mohutnými vlnitými tvary, zakřivením a vyhloubením. Stavbu domu si objednal podnikatel Pere Milá, stavět se začalo v roce 1901.

Domu chybí typická Gaudího barevnost jelikož se musel řídit přáními investora. 

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je denně od 9:00 do 18:30. Noční prohlídky probíhají mezi 20:40 a 22:00.

Dospělý zaplatí 24 EUR (noční prohlídka 34 EUR), studenti a senioři 18,5 EUR a děti 12 EUR.

Stavby Casa Milá a Casa Batlló se nacházejí jen kousek od sebe a tak je bez problému můžete navštívit pěšky. Po celé Barceloně se nám právě pěší chůze osvědčila pro objevování různých zákoutí a krás tohoto živého města.

Co musím vidět v Barceloně

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top