Hlavní obrázek

Flightradar 24 – aplikace na sledování letadel online

Flightradar24 je užitečná webová stránka a také mobilní aplikace, která uživatelům slouží ke sledování letů velkého množství velkých i malých letadel nebo vrtulníků na celém světě. Kromě polohy dokáže u vybraného letadla zobrazit také informace o letu, jako je počáteční a cílová destinace nebo typ letadla, u kterého vám ukáže jeho rychlost, výšku či směr letu.

Čas od času se na tuhle stránku nebo aplikaci mrkneme, protože nás letecký průmysl vcelku zajímá. Především směry letů jsou zajímavé. 🙂

Vznik služby Flightradar24

Nápad na vytvoření projektu pro sledování polohy letadel a zjištění konkrétních informací o jejich letu běžnými uživateli vznikl v hlavách dvou švédských nadšenců do letadel v roce 2006. Postupně vybudovali síť ADS-B přijímačů v severní a střední Evropě a v roce 2009 byl projekt zpřístupněn veřejnosti. Další části světa byly přijímači zanedlouho pokryty díky dalším leteckým fanouškům.

Sledování letů online je užitečné nejen pro nadšence

Nemusíte být zrovna nadšenec do letadel, abyste využili služby tohoto serveru. Aktuální informace o příletu se vám může hodit v případě, kdy někoho máte vyzvednout na letišti. Také si můžete ověřit, jestli už se někdo, od koho čekáte hovor, dostal do cílové destinace.

Nebudete se tak strachovat, pokud vám dotyčný nezavolá hned krátce po plánovaném času příletu.

Princip zjišťování polohy letadel a informacích o letu

Funkce sledování polohy letadel je založena na kombinaci několika zdrojů včetně ADS-B, MLAT a radarových dat. Všechna tato data jsou spojena s údaji o letu od letišť a leteckých společností, aby měl uživatel přehled o všech důležitých datech na jednom místě.

ADS-B transpondér letadla vysílá údaj o jeho aktuální poloze. Tento signál je zachycen pozemním přijímačem, který informaci odešle populárnímu serveru. U letadel, která ADS-B transpondér nemají, se využívá technologie MLAT. Sledování pomocí satelitů se pak uplatňuje u letů přes oceán, kde nelze využít sledování pozemními přijímači.

Z bezpečnostních důvodů jsou na Flightradar24 informace o některých letadlech omezené nebo blokované. Týká se to například vojenských letadel a významných letadel, mezi která patří třeba Air Force One.

Předplatné Flightradar24

Webové stránky i mobilní aplikace jsou dobře využitelné i v neplacené verzi. V základní verzi ale pochopitelně chybí některé údaje o letu, není přístupná historie letů, na stránce jsou reklamy a každých 30 minut je třeba ji znovu načíst.

Pokud chcete využívat Flightradar24 naplno, jsou pro vás připraveny tři verze prémiového účtu. Prémiové účty nabízí kompletní informace o letech, prohlížení historie letů po omezenou dobu nebo v případě vyšších tarifů různé druhy map a vrstvy s informacemi o počasí.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru