Článek přečtete za 3 min.

Hrad Karlštejn – nejnavštěvovanější hrad v Česku

Hrad Karlštejn bývá někdy nazýván klenotem české země a musím jedině souhlasit. Rozhodně se jedná o unikátní architektonické dílo s bohatou historií. Založen byl již v roce 1348. Stejně jako horu Říp i Karlštejn by podle mě měl navštívit každý Čech.

Kudy na Karlštejn

Karlštejn leží 15 km od Berouna a 44 km od Prahy nedaleko dálnice D5 a tak se sem pohodlně dostanete ze všech částí České republiky.

Autem

Nejlépe se na hrad dostanete po dálnici D5, kdy sjedete na exitu Loděnice. Parkování je možné pouze na centrálním parkovišti ve spodní části obce Karlštejn. Parkovné je zpoplatněno částkou 100 Kč za den. Na hrad je to odtud asi 15 minut pěšky do kopce (1,5 km).

Vlakem

Z Prahy nebo Berouna zde staví vlaky každých 30 minut. Vystupuje se na nádraží Karlštejn odkud se dáte doprava, pokračujete na most přes řeku Berounku a poté obcí nahoru k hradu.

Na kole

V okolí Karlštejna vede několik cyklistických tras, díky kterým můžete obdivovat krásy Českého krasu. Jen dejte pozor, městys Karlštejn je pěší zónou a tak kolo musíte všude vést. Na nádvoří hradu jsou u III. brány stojany na kola.

Historie hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn založil v roce 1348 Karel IV. jako místo pro uložení královských pokladů (sbírek svatých relikvií, korunovačních klenotů). Od roku 1355 již Karel IV. na hradě žil a dohlížel na stavební práce a výzdoby interiérů. Stavebně byl hrad dokončen roku 1365, kdy byla také vysvěcena kaple sv. Kříže, kterou  najdeme ve Velké věži.

Při husitských válkách byly na hradě uloženy korunovační klenoty, které zde zůstaly uloženy přes více jak 200 let.

Hrad za svoji historii několikrát prodělal stavební úpravy. Nejdříve na pozdně gotický hrad, poté na renesanční a nakonec do stylu purismu v 19. století.

Hradní budovy

Hrad je typický svým stupňovitým uspořádáním hradních budov. Nejníže jsou položené provozní části, Studniční věž a purkrabský palác. Dále stavba pokračuje pětipodlažním Císařským palácem nad kterým se tyčí Mariánská věž a na úplném vrcholu je pak Velká věž s výškou 60 metrů a mohutným opevněním. 

Kaple sv. Kříže

Nejznámější částí hradu Karlštejn je bezpochyby kaple sv. Kříže s výzdobou od Mistra Theodorika. Soubor 129 deskových obrazů byl vytvořen ve 14. století. 

Prohlídky hradu Karlštejn

  • Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. (délka 55 minut, dospělý 220 Kč/děti 150 Kč)
  • Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže (délka 100 minut, dospělý 520 Kč/ děti 360 Kč, nutnost rezervace!)
  • Vyhlídka z Velké věže (délka 45 minut, dospělý 170 Kč/ děti 120 Kč)

Návštěvní doba hradu

  • hlavní okruh o letních prázdninách každý den od 9 do 18 hodin
  • posvátné prostory o letních prázdninách každý den od 9:35 do 17:35
  • Velká věž o letních prázdninách každý den od 9:15 do 17:15

Občerstvení na hradě Karlštejn

Na nádvoří hradu mají velkou nabídku nápojů, kávy a zmrzliny a dalšího občerstvení. V podhradí je pak několik restaurací kam můžete zajít na dobrý oběd nebo večeři.

Wax Museum Karlštejn

V areálu hradu Karlštejn najdete také oblíbené Wax Museum nebo-li muzeum voskových figurín.

Nahlédnete zde do života řemeslníků a zbrojnošů. Prohlédnete si středověké vězení a seznámíte se s tajemnou Bílou paní. 

Ve druhém patře se můžete těšit na Marii Terezii, Napoleona, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu nebo prezidenta Masaryka.

Otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin. Dospělý platí za vstup 100 Kč a děti 70 Kč (rok 2020).

Filmové místo

Slavný film Noc na Karlštejně snad viděl každý. Připomeňte si naživo místa, která se ve filmu objevují a pokud jste film ještě neviděli, musíte to rozhodně napravit 🙂

Další výlety ve Středočeském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top