Článek přečtete za 2 min.

Hora Říp – symbol české národní historie

V České republice asi neexistuje žádný jiný kopec s tak hlubokou symbolikou jako je hora Říp. Vystoupejte na vrchol jako praotec Čech a užijte si výhled na krásnou českou krajinu. Říká se, že každý Čech by měl alespoň jednou za život na Říp vyjít.

Kde leží Říp

Horu Říp najdete v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice asi 5 km od Roudnice nad Labem.

Kde zaparkovat

My jsme parkovali v obci Rovné na parkovišti – Rovné, kde zaparkování auta stojí 50 Kč na den. My jsme tam přijeli tak brzy, že jsme neplatili nic. 🙂

O hoře Říp

Hora Říp je vysoká 456 m. n. m. a je viditelná ze širokého okolí. Dle pověsti praotec Čech hledal novou zemi pro svůj lid zmítaný válkou. Když Čech vylezl na Říp a spatřil českou krajinu prohlásil památnou větu: To je ona, země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající.

Návštěva symbolu českých dějin by tak neměla uniknout žádnému vlastenci.

Cesta na horu Říp a vyhlídky

Z parkoviště Rovné se vydejte po modré turistické stezce lipovou alejí. Jako první minete vyhlídkové místo Mělnická vyhlídka (jak již název napovídá, výhled je odtud na Mělnicko). Cesta zde vede do poměrně prudkého kopce a tak se možná trochu zapotíte 🙂

Před vrcholem je ještě jedno vyhlídkové místo směrem na Neratovice.

Turistická chata na Řípu

Občerstvení si můžete zakoupit v turistické chatě – Chata Říp. Otevírací doba je každý den od 10 do 17 hodin.

Na chatě je trefný nápis – Co Mohamedu Mekka to Čechu Říp.

Rotunda sv. Jiří a Vojtěcha

Rotunda sv. Jiří a Vojtěcha byla postavena v 11. – 12. století. Poprvé se o ní píše v roce 1126. kdy nechal kníže Soběslav I. opravit stávající kostelík na památku vítězné bitvy u Chlumce.

Jde o významnou církevní a kulturní památku České republiky. Stavba je postavena v románském stylu a patří mezi nejstarší dochované stavby u nás.

Rotundu je možné navštívit, jen dejte pozor, v pondělí mají zavřeno. Od úterý do neděle je pak otevřeno od 10 do 12:30 a pak od 13 do 18 hodin. Pro uskutečnění prohlídky je potřeba alespoň 10 platících osob.

Pražská vyhlídka

Další vyhlídkou, kterou můžete navštívit třeba při cestě dolů, je Pražská. Pokud půjdete na horu Říp z obce Ctiněves, pak to bude naopak první vyhlídka kterou uvidíte. Za dobrého počasí by mělo být vidět až do Prahy.

Výlety po Ústeckém kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top