Hlavní obrázek

Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Být v Českém Švýcarsku a nenavštívit Pravčickou bránu by byla velká škoda. Vydejte se s námi k největší skalní přirozené bráně na našem kontinentu. Cestou se docela zapotíte, ale slibujeme, že to bude stát za to.

Jak se k Pravčické bráně dostanu?

Autobusem

Autobusy jezdí z Děčína do Hřenska a Mezní louky. Jízdní řády doporučujeme hledat na idos.cz.

Vlakem

Zastávka vlaku je v Děčíně. Dál musíte pokračovat autobusem a pěšky. Pokud pojedete vlakem počítejte s celodenním výletem.

Autem

Z Děčína je Hřensko vzdálené 12 kilometrů.

Kde zaparkovat

Pravčická brána patří mezi velmi navštěvované cíle, proto je někdy těžké zaparkovat někde poblíž. Několik placených stání je v blízkém Hřensku. Nejbližším parkovištěm je parkoviště U Vodopádu vzdálené 3,5 kilometru. My přijeli až odpoledne a tak na něm již nebylo možné zastavit a stát jsme museli při silnici.

Cesta k Pravčické bráně

Od parkoviště se vydejte po červené turistické stezce. Ze začátku vede stezka u silnice, dejte proto pozor na projíždějící auta. V hlavní sezóně je zde velký provoz.

Na rozcestí Tři prameny stezka pokračuje po lesní cestě. Profil cesty se pomalu a jistě zvedá, celkem na vás čeká převýšení 252 metrů.

Další rozcestí které minete je Jeskyně Českých bratří. Skalní puklina je dlouhá 30 metrů, v době pobělohorské byla pravděpodobně útočištěm exulantů. Uvnitř jeskyně byl nalezen vyrytý letopočet 1627.

Posledním rozcestím je Pravčická brána – odbočka. Odtud je to do cíle už jen 600 metrů.

Pravčická brána

Dominanta Českého Švýcarska se pyšní výškou otvoru 16 metrů. Šířka otvoru je 7 až 8 metrů a rozpětí oblouku 26,5 metru.

Po náročném stoupání vám bude odměnou pohled na úchvatné přírodní dílo – Pravčickou bránu. Navštěvována je už od konce 18. století. Vytvořena byla díky milionům let zvětrávání v méně odolné části skalního masivu. Dnes patří mezi národní přírodní památky.

V okolí brány je několik vyhlídek, odkud můžete pozorovat samotnou bránu nebo se kochat dalšími útvary Českého Švýcarska.

Otevírací doba a vstupné

  • duben až říjen – 10:00 – 18:00
  • listopad až březen – jen víkendy od 10:00 do 16:00
  • vstupné pro dospělého: 75 Kč
  • vstupné pro děti: 25 Kč

Sokolí hnízdo

Výletní zámeček byl postaven v roce 1881 a od té doby je neodmyslitelnou součástí Pravčické brány. Alpský styl ve kterém je postaven se skvěle hodí do zdejší přírody. 

Uvnitř zámečku najdeme restauraci, galerii s výstavou fotografií Juliuse Puflera a informační centrum.

Místo, kde se natáčely Letopisy Narnie

Ano je tomu tak, známý velkofilm Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň se skutečně natáčel na Pravčické bráně. Ve scéně kdy se děti ocitají na kamenném mostě, je v záběru právě tento skalní útvar.

Přečtěte si o Pravčické bráně také na blogu Dnešní výlet.

Co dalšího navštívit v Ústeckém kraji?

Výlet na horu Děčínský Sněžník

Při krátké jarní dovolené v Českém Švýcarsku byl na našem seznamu Děčínský Sněžník. Místo doslova zrozené k fotografování. Krásný výhled na českou krajinu si nesmíte nechat ujít ani vy. Jak se tam dostanu? Autem Děčínský Sněžník leží 7 kilometrů od města Děčín. Parkovat je nejlepší na parkovišti Sněžník vedle hotelu...
Přečíst článek

Památník a pevnost Terezín - místo s pohnutou historií

Malé pevnostní město ležící v Ústeckém kraji jsme navštívili ještě na střední škole. Měli jsme možnost prohlédnout si malou a velkou pevnost a seznámit se nejen s architekturou, ale hlavně krutou historií Terezína.  Kudy do Terezína Terezín leží jen 2 kilometry od Litoměřic. Město je velmi dobře dostupné autobusem, ale...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru