Hlavní obrázek

Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Být v Českém Švýcarsku a nenavštívit Pravčickou bránu by byla velká škoda. Vydejte se s námi k největší skalní přirozené bráně na našem kontinentu. Cestou se docela zapotíte, ale slibujeme, že to bude stát za to.

Jak se k Pravčické bráně dostanu?

Autobusem

Autobusy jezdí z Děčína do Hřenska a Mezní louky. Jízdní řády doporučujeme hledat na idos.cz.

Vlakem

Zastávka vlaku je v Děčíně. Dál musíte pokračovat autobusem a pěšky. Pokud pojedete vlakem počítejte s celodenním výletem.

Autem

Z Děčína je Hřensko vzdálené 12 kilometrů.

Kde zaparkovat

Pravčická brána patří mezi velmi navštěvované cíle, proto je někdy těžké zaparkovat někde poblíž. Několik placených stání je v blízkém Hřensku. Nejbližším parkovištěm je parkoviště U Vodopádu vzdálené 3,5 kilometru. My přijeli až odpoledne a tak na něm již nebylo možné zastavit a stát jsme museli při silnici.

Cena parkovného se většinou pohybuje okolo 200 Kč za den.

Cesta k Pravčické bráně

Od parkoviště se vydejte po červené turistické stezce. Ze začátku vede stezka u silnice, dejte proto pozor na projíždějící auta. V hlavní sezóně je zde velký provoz.

Na rozcestí Tři prameny stezka pokračuje po lesní cestě. Profil cesty se pomalu a jistě zvedá, celkem na vás čeká převýšení 252 metrů.

Další rozcestí které minete je Jeskyně Českých bratří. Skalní puklina je dlouhá 30 metrů, v době pobělohorské byla pravděpodobně útočištěm exulantů. Uvnitř jeskyně byl nalezen vyrytý letopočet 1627.

Posledním rozcestím je Pravčická brána – odbočka. Odtud je to do cíle už jen 600 metrů.

Pravčická brána

Dominanta Českého Švýcarska se pyšní výškou otvoru 16 metrů. Šířka otvoru je 7 až 8 metrů a rozpětí oblouku 26,5 metru.

Po náročném stoupání vám bude odměnou pohled na úchvatné přírodní dílo – Pravčickou bránu. Navštěvována je už od konce 18. století. Vytvořena byla díky milionům let zvětrávání v méně odolné části skalního masivu. Dnes patří mezi národní přírodní památky.

V okolí brány je několik vyhlídek, odkud můžete pozorovat samotnou bránu nebo se kochat dalšími útvary Českého Švýcarska.

Otevírací doba a vstupné

  • duben až listopad – 10:00 – 18:00
  • vstupné pro dospělého: 80 Kč
  • vstupné pro děti: 40 Kč

Sokolí hnízdo

Výletní zámeček byl postaven v roce 1881 a od té doby je neodmyslitelnou součástí Pravčické brány. Alpský styl ve kterém je postaven se skvěle hodí do zdejší přírody. 

Uvnitř zámečku najdeme restauraci, galerii s výstavou fotografií Juliuse Puflera a informační centrum.

Místo, kde se natáčely Letopisy Narnie

Ano je tomu tak, známý velkofilm Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň se skutečně natáčel na Pravčické bráně. Ve scéně kdy se děti ocitají na kamenném mostě, je v záběru právě tento skalní útvar.

Přečtěte si o Pravčické bráně také na blogu Dnešní výlet.

Jak to vypadá u Pravčické brány po požárech

Po ničivých požárech z roku 2022 se příroda začíná pomalu obnovovat. Nicméně v okolí Pravčické brány najdeme rozsáhlé požářiště se zbytky ohořelých stromů a cedulí.

Co dalšího navštívit v Ústeckém kraji?

Výlet na horu Děčínský Sněžník

Při krátké jarní dovolené v Českém Švýcarsku byl na našem seznamu Děčínský Sněžník. Místo doslova zrozené k fotografování. Krásný výhled na českou krajinu si nesmíte nechat ujít ani vy. Jak se tam dostanu? Autem Děčínský Sněžník leží 7 kilometrů od města Děčín. Parkovat je nejlepší na parkovišti Sněžník vedle hotelu...

Výlet na horu Děčínský Sněžník Přečíst celé

Památník a pevnost Terezín - místo s pohnutou historií

Malé pevnostní město ležící v Ústeckém kraji jsme navštívili ještě na střední škole. Měli jsme možnost prohlédnout si malou a velkou pevnost a seznámit se nejen s architekturou, ale hlavně krutou historií Terezína.  Kudy do Terezína Terezín leží jen 2 kilometry od Litoměřic. Město je velmi dobře dostupné autobusem, ale...

Památník a pevnost Terezín - místo s pohnutou historií Přečíst celé

Tiské stěny - ráj pro turisty i horolezce

Při projíždění obcí Tisá v Ústeckém kraji, vás na první pohled zaujme mohutný skalní masiv, který tvoří dlouhou stěnu tyčící se nad městečkem. Uvnitř areálu Tiských stěn se nachází další stovka zajímavých skalních útvarů, které byste měli prozkoumat. Kde zaparkovat Naši Cupru jsme nechali stát na neplaceném parkovišti pod turistickou...

Tiské stěny - ráj pro turisty i horolezce Přečíst celé

Skalní hrad Falkenštejn

Nádherné výhledy do Českého Švýcarska se vám naskytnou ze skalního hradu Falkenštejn u Jetřichovic. Cesta na hrad je poněkud náročnější, ale rozhodně stojí za to. Parkování K hradu Falkenštejn se nejsnadněji dostanete z placeného parkoviště v Jetřichovicích. Parkovné jsme platili v automatu kartou (150 Kč/den). Cesta na hrad Z parkoviště...

Skalní hrad Falkenštejn Přečíst celé

Dolský mlýn u Vysoké Lípy

Zříceninu mlýna najdete kousek od Vysoké Lípy v Českém Švýcarsku. Natáčely se zde např. pohádky Pyšná princezna a Peklo s princeznou. V horkém dni jistě oceníte osvěžení v místní říčce Kamenici. Parkování Zaparkovali jsme ve Vysoké Lípě naproti hotelu Lípa na placeném parkovišti. Za parkování jsme zaplatili 100 Kč. Pokud...

Dolský mlýn u Vysoké Lípy Přečíst celé

Rozhledna Růženka v obci Růžová

Neobvyklá stavba rozhledny Růženka stojí v obci Růžová v Ústeckém kraji. Již z dálky na nás rozhledna působila až mimozemským dojmem, z jejího ochozu se vám naskytne krásný výhled na okolní pastviny a kopce Českého Švýcarska. Foto je pořízeno z dronu DJI Mini 3 Pro od Dron Pro Cesta na...

Rozhledna Růženka v obci Růžová Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru