Článek přečtete za 2 min.

Tiské stěny – ráj pro turisty i horolezce

Při projíždění obcí Tisá v Ústeckém kraji, vás na první pohled zaujme mohutný skalní masiv, který tvoří dlouhou stěnu tyčící se nad městečkem. Uvnitř areálu Tiských stěn se nachází další stovka zajímavých skalních útvarů, které byste měli prozkoumat.

Kde zaparkovat

Naši Cupru jsme nechali stát na neplaceném parkovišti pod turistickou chatou, kde se nachází druhý vstup do skal. Vejde se sem asi 20 aut, pokud tady chcete zaparkovat nezbyde vám nic jiného, než být na místě před otevírací dobou (před 9:00).

U hlavního vstupu jsou pak další dvě parkoviště, tam už ale za stání zaplatíte.

O Tisských skalách

Tiské stěny jsou součástí CHKO Labské pískovce. Leží v nadmořské výšce 613 metrů nad obcí Tisá. Během desítek milionů let se místní krajina měnila na oblast skalních stěn, puklin, sloupů a kaňonů, které dnes můžeme pozorovat. Od 19. století na tato místa začali jezdit turisté, cyklisté a také horolezci. Hlavně mezi horolezci jsou Tiské stěny velmi oblíbené, každý rok jich sem přichází tisíce.

Velký okruh Tisskými skalami

Velký okruh začíná jak u turistické chaty nad neplaceným parkovištěm, tak u hlavního vstupu do skal (my šli od turistické chaty). 

V dřevěné boudě si koupíte vstupné a můžete vyrazit na průzkum skalních velikánů. U vstupu dostanete mapu s popisem trasy a názvy jednotlivých skal.

Trasa vede po zelené čárkované turistické stezce a měří asi 2,5 km. My okruh zvládli za 50 minut, na konci prohlídky začalo trochu pršet a tak jsme museli zrychlit. Jinak bysme zde zvládli fotit ještě možná další hodinu.

 • vstupné pro dospělé: 30 Kč
 • vstupné pro děti: 15 Kč
 • platba možná pouze hotově, v místě lze zakoupit turistické známky
 • Tiské skály jsou otevřeny celoročně od 9 do 17 hodin

Zajímavé skalní útvary na trase

Při procházce skalami narazíte na více jak 50 skalních útvarů, které jsou pojmenované podle své podoby. Nás nejvíce zaujaly želvy, Napoleonova bota, obrys Afriky nebo postavy, které připomínají starostu a paní starostovou ze skal v Adršpachu.

Dále uvidíte třeba tyto skály:

 • Tančící medvěd
 • Herkulovy sloupy
 • Sup v hnízdě
 • Velryba
 • Slon
 • Ořech 
 • Tank

S kočárky raději ne

Při návštěvě skal doporučujeme pevnou obuv, místy je kluzký píseček a prudké schody. Po dešti to tady může dost klouzat a tak pro prohlídku volte raději slunečný den. S kočárky bych se sem raději vůbec nevydávala, místy byste je museli určitě nést. Malé děti, které jsou alespoň trochu zvyklé na chůzi ale návštěvu Tiských stěn určitě zvládnou.

Krajina z Letopisů Narnie

Věděli jste, že film Letopisy Narnie – Lev, Čarodějnice a skříň se natáčel právě v Tiských stěnách? Scéna, kdy děti projdou kouzelnou skříní do Narnie, se odehrává právě zde.

Další skály v České republice

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top