Hlavní obrázek

Tiské stěny – ráj pro turisty i horolezce

Při projíždění obcí Tisá v Ústeckém kraji, vás na první pohled zaujme mohutný skalní masiv, který tvoří dlouhou stěnu tyčící se nad městečkem. Uvnitř areálu Tiských stěn se nachází další stovka zajímavých skalních útvarů, které byste měli prozkoumat.

Kde zaparkovat

Naši Cupru jsme nechali stát na neplaceném parkovišti pod turistickou chatou, kde se nachází druhý vstup do skal. Vejde se sem asi 20 aut, pokud tady chcete zaparkovat nezbyde vám nic jiného, než být na místě před otevírací dobou (před 9:00).

U hlavního vstupu jsou pak další dvě parkoviště, tam už ale za stání zaplatíte.

O Tisských skalách

Tiské stěny jsou součástí CHKO Labské pískovce. Leží v nadmořské výšce 613 metrů nad obcí Tisá. Během desítek milionů let se místní krajina měnila na oblast skalních stěn, puklin, sloupů a kaňonů, které dnes můžeme pozorovat. Od 19. století na tato místa začali jezdit turisté, cyklisté a také horolezci. Hlavně mezi horolezci jsou Tiské stěny velmi oblíbené, každý rok jich sem přichází tisíce.

Velký okruh Tisskými skalami

Velký okruh začíná jak u turistické chaty nad neplaceným parkovištěm, tak u hlavního vstupu do skal (my šli od turistické chaty). 

V dřevěné boudě si koupíte vstupné a můžete vyrazit na průzkum skalních velikánů. U vstupu dostanete mapu s popisem trasy a názvy jednotlivých skal.

Trasa vede po zelené čárkované turistické stezce a měří asi 2,5 km. My okruh zvládli za 50 minut, na konci prohlídky začalo trochu pršet a tak jsme museli zrychlit. Jinak bysme zde zvládli fotit ještě možná další hodinu.

 • vstupné pro dospělé: 30 Kč
 • vstupné pro děti: 15 Kč
 • platba možná pouze hotově, v místě lze zakoupit turistické známky
 • Tiské skály jsou otevřeny celoročně od 9 do 17 hodin

Zajímavé skalní útvary na trase

Při procházce skalami narazíte na více jak 50 skalních útvarů, které jsou pojmenované podle své podoby. Nás nejvíce zaujaly želvy, Napoleonova bota, obrys Afriky nebo postavy, které připomínají starostu a paní starostovou ze skal v Adršpachu.

Dále uvidíte třeba tyto skály:

 • Tančící medvěd
 • Herkulovy sloupy
 • Sup v hnízdě
 • Velryba
 • Slon
 • Ořech 
 • Tank

S kočárky raději ne

Při návštěvě skal doporučujeme pevnou obuv, místy je kluzký píseček a prudké schody. Po dešti to tady může dost klouzat a tak pro prohlídku volte raději slunečný den. S kočárky bych se sem raději vůbec nevydávala, místy byste je museli určitě nést. Malé děti, které jsou alespoň trochu zvyklé na chůzi ale návštěvu Tiských stěn určitě zvládnou.

Krajina z Letopisů Narnie

Věděli jste, že film Letopisy Narnie – Lev, Čarodějnice a skříň se natáčel právě v Tiských stěnách? Scéna, kdy děti projdou kouzelnou skříní do Narnie, se odehrává právě zde.

Naše tipy na ubytování

COUNTRY HOUSE, Tisá

Apartmán Tisá
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Camelot, Tisá

Hotel Tisá
Zjistit dostupnost a cenu

Pension Čtyřlístek, Tisá

Hotel Tisá
Zjistit dostupnost a cenu

Fox House Tisá / Rájec

Apartmán Tisá
Zjistit dostupnost a cenu

Další skály v České republice

Výlet na horu Děčínský Sněžník

Při krátké jarní dovolené v Českém Švýcarsku byl na našem seznamu Děčínský Sněžník. Místo doslova zrozené k fotografování. Krásný výhled na českou krajinu si nesmíte nechat ujít ani vy. Jak se tam dostanu? Autem Děčínský Sněžník leží 7 kilometrů od města Děčín. Parkovat je nejlepší na parkovišti Sněžník vedle hotelu...

Výlet na horu Děčínský Sněžník Přečíst celé

Prachovské skály

Skalnaté útvary jako z jiného světa najdeme v Českém ráji. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Prachovských skal je např. Jičín, který leží 5 až 7 kilometrů daleko.  Skály jsou velmi populární mezi horolezci. Kdo by neznal píseň Ivana Mládka – Prachovské skály. Archeologické nálezy dokazují, že v Prachovských skalách žili...

Prachovské skály Přečíst celé

Adršpašsko-teplické skály

Znáte pohádky Třetí princ, Z pekla štěstí, nebo Princ a Večernice? Pokud ano, pak pro vás asi nebude překvapením, že se všechny tyto příběhy natáčely právě v Adršpachu. Pohádky miluji a tak jsme se sem s Petříkem museli také vypravit. Poslední dobou je v Adršpašských skalách poměrně velký nával turistů,...

Adršpašsko-teplické skály Přečíst celé

Kemp Česká brána: informace a hodnocení

Víkendový výlet do Libereckého a Ústeckého kraje znamenal jediné, bude potřeba najít pěkný kemp na přespání. Pro spaní nepotřebujeme žádný hotel Hilton, ale na druhou stranu, když jsou v kempu umývárny a restaurace je to o poznání příjemnější. Proto mě při hledání noclehu zaujal právě kemp Česká brána. Kde najdu...

Kemp Česká brána: informace a hodnocení Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru