Článek přečtete za 3 min.

Hrady Točník a Žebrák

Máte rádi hrady a zříceniny stejně jako my? Pak je pro vás tento výlet jako dělaný, protože za jedno odpoledne navštívíte hrad Točník a zříceninu hradu Žebrák, které jsou jen kousek od sebe.

Jak se k hradům dostanu

Autem

Zpoplatněné parkoviště hrad Točník leží 850 metrů od hradu Točník a 760 metrů od zříceniny Žebrák. Parkovné je 50 Kč na den.

Autobusem

Autobusová linka Beroun – Bzová, nebo linka Žebrák – Broumy. Zastávka Točník je vzdálená 1 km.

Vlakem

Trať Praha – Beroun – Plzeň. Zastávky Zdice (7 km), Praskolesy (5 km) a Hořovice (7 km).

Hrad Točník

Hrad Točník byl postaven v letech 1398 – 1401. Záminkou pro stavbu nového hradu byl požár, který výrazně poškodil hrad Žebrák v roce 1395. Sídlil zde Václav IV., který sem ještě před dokončením nechal převést část svého pokladu.

Ve svých dobách šlo o velmi rozsáhlý a velmi dobře zabezpečený hrad. Velký sál dokonce převyšoval svými rozměry reprezentativní síně na Karlštejně.

Po Václav IV. žil na hradě např. jeho bratr Zikmund, Jiří z Poděbrad nebo Vladislav Jagellonský. 

Prohlídka hradu Točník

Na prohlídku hradu se můžete vydat sami – dostanete vytištěného průvodce s texty a mapou (délka prohlídky není omezena), nebo s průvodcem (jen v červenci a srpnu, délka 45 minut). 

Na hradě je možné zakoupit malé občerstvení (otevřeno o víkendech od června do září).

Zřícenina hradu Žebrák

Nejstarší šlechtický hrad v České republice leží jen 500 metrů pod novějším hradem Točníkem. Po Václavské přestavbě byl nejhezčí rezidencí v zemi.  Založen byl ve 2. polovině 13. století pány Zajíci. Žebrák byl strážním hradem na křižovatce cest ke Zbirohu a Křivoklátu.

Dnes slouží hrad jako rozhledna. Je odtud krásný výhled na protější hrad Točník.

7 let žil na hradě mladší bratr Karla IV. Jan Jindřich. Karel IV. neměl hrad příliš v lásce jelikož na něm zemřel jeho prvorozený syn Václav. Slávu hradu obnovil až Václav IV., který jej kompletně přestavěl. 

Návštěvní doba a vstupné

V červenci a srpnu mají oba hrady otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. Na Točníku dospělý zaplatí 110 Kč a dítě 80 Kč. Na Žebráku je vstupné pro dospělého 80 Kč a pro dítě 60 Kč. Doporučujeme zakoupit vstupenku na oba hrady dohromady – cena je pak výhodnější – dospělý 140 Kč a dítě 100 Kč.

Další filmové místo 

Režisér Juraj Jakubisko si vybral hrady Točník a Žebrák jako místa pro natáčení velkolepého filmu Bathory. 

Ve filmu Kytice zase na Točníku bydlela zlá macecha.

Chaloupkovi medvědi

Žebrák a Točník tvoří nejlépe dochované české souhradí. Z obou hradů se vám naskytne krásná vyhlídka na Brdské vrchy a mají tady ještě jednu specialitu. Na Točníku od roku 2013 žijí medvědi Agáta a Martin, kteří celý rok natáčeli s panem Chaloupkem pořad Méďové na cestách.

Na Točníku najdeme i další zvířata: králíky, kachny, prasata, kozi nebo ovce.

Další hrady ve Středních Čechách

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top