Hlavní obrázek

Hrad Křivoklát

Navštivte s námi jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice – Křivoklát, kde své dětství prožil velikán české historie Karel IV.. Památku najdeme v okrese Rakovník ve Středních Čechách a jestliže máte rádi historii naší země, rozhodně by vám neměla uniknout.

Jak se na hrad dostanu

Autem 

Křivoklát leží v 13 kilometrů jihovýchodně od Rakovníka. Autem nejpohodlněji zaparkujete na parkovišti Křivoklát – nad hradem, které je vzdálené jen 400 metrů od hlavního vstupu.

Z parkoviště se vydejte směrem do kopce. Po cestě ještě můžete odbočit na Vyhlídku U Trojice odkud je krásný výhled na celý hrad. Když budete pozorní nepřehlédnete ani kapli sv. Trojice zobrazující patrona české země – sv. Václava.

Autobusem

Ke Křivoklátu jezdí autobusy z Rakovníka, nebo Kladna. Spoje si vždy vyhledejte na idos.cz, ať víte v kolik jede poslední spoj k vám domů.

Vlakem

Přímo pod hradem najdeme železniční zastávku Křivoklát, kam jezdí osobní vlaky z Berouna.

Historie hradu Křivoklát

Počátky hradu Křivoklát sahají až do 12. století. V dobách Přemysla Otakara II. byl postaven rozsáhlý komplex, kde pobýval i Karel IV.. Výrazné přestavby se Křivoklát dočkal za vlády Václava IV. a dobudován byl Vladislavem Jagellonským. 

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen při požáru. V době husitských válek zde byly uchovány korunovační klenoty a hrad se stal obávaným vězením což si dnes můžeme připomenout při prohlídce mučírny.

Na hradě můžete obdivovat:

 • hradní kapli
 • Královský a Rytířský sál
 • knihovnu s více jak 52 tisíci svazky
 • vězení a mučírnu s mučícími nástroji
 • velkou věž s loveckými sbírkami
 • věž Huderku s černou kuchyní

Víte proč se věž jmenuje Huderka? Pojmenování pochází z doby, kdy Křivoklát sloužil jako mučírna. Aby byl přehlušen křik mučených, pod věží hrála kapela Huderka. Od této kapely byl pak název převzat.

Prohlídkové okruhy

 1. Hradní paláce – 80 minut – II. nádvoří, Stříbrnice, vězení, kaple, sály, obrazárny
 2. Gotické paláce – 60 minut – nejstarší jádro hradu
 3. Celý hrad – 100 minut
 4. Hradby a velká věž – prohlídka bez průvodce spojená s vyhlídkou do okolí hradu, 20 minut

Info: Na hradě je povoleno fotografování bez blesku a samozřejmě nesmíte zdržovat prohlídku. S sebou můžete vzít i své čtyřnohé mazlíčky, jen musí být celou dobu na vodítku.

Na 1. nádvoří hradu je Hradní krčma (zakoupíte nápoje a malé občerstvení).

Otevírací doba a vstupné

Cena vstupného se pohybuje od 140 do 300 Kč pro dospělou osobu. V hlavní sezóně je Křivoklát otevřen od úterý do neděle mezi 9:00 – 18:00.

Křivoklát – filmové místo

Hrad Křivoklát je také oblíbeným místem nejen českých filmařů. Mezi nejznámější pohádky a filmy, které zde byly natočeny patří:

 • Anděl páně
 • Kletba bratří Grimmů
 • Tři veteráni
 • Sůl nad zlato
 • Třetí princ
 • Honza málem králem
 • Jak se budí princezny
 • Noc na Karlštejně

Co dalšího navštívit ve Středočeském kraji

Hrady Točník a Žebrák

Máte rádi hrady a zříceniny stejně jako my? Pak je pro vás tento výlet jako dělaný, protože za jedno odpoledne navštívíte hrad Točník a zříceninu hradu Žebrák, které jsou jen kousek od sebe. Jak se k hradům dostanu Autem Zpoplatněné parkoviště hradu Točník leží 850 metrů od hradu a 760...

Hrady Točník a Žebrák Přečíst celé

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku

Hrad Karlštejn bývá někdy nazýván klenotem české země a musím jedině souhlasit. Rozhodně se jedná o unikátní architektonické dílo s bohatou historií. Založen byl již v roce 1348. Stejně jako horu Říp i Karlštejn by podle mě měl navštívit každý Čech. Kudy na Karlštejn Karlštejn leží 15 km od Berouna...

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku Přečíst celé

Kokořínsko za víkend

K cestování s Petříkem využíváme každou volnou chvíli, proto byl na jeden červnový víkend plán jasný. Prozkoumáme Kokořínsko a jeho okolí. Nejsme žádní velký spáči a tak už jsme před osmou hodinou ranní byli na parkovišti pod horou Říp. Hora Říp Parkování: parkoviště v obci Rovné Hora Říp tak nějak...

Kokořínsko za víkend Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru