Hlavní obrázek

Kokořínsko za víkend

K cestování s Petříkem využíváme každou volnou chvíli, proto byl na jeden červnový víkend plán jasný. Prozkoumáme Kokořínsko a jeho okolí. Nejsme žádní velký spáči a tak už jsme před osmou hodinou ranní byli na parkovišti pod horou Říp.

Hora Říp

Parkování: parkoviště v obci Rovné

Hora Říp tak nějak patří k české historii, proto byla i na našem seznamu. Cesta na vrchol není nijak dlouhá, ale za to do pořádného kopce. S kočárky ji tak zdolávat rozhodně nedoporučujeme. 

Na vrcholu hory můžete obdivovat Rotundu sv. Jiří a Vojtěcha. Doporučujeme také zastavení na vyhlídkách Mělnická a Pražská, odkud je krásný výhled na Střední Čechy.

Hora Říp měří 455,2 metrů. Specifický tvar této hory je viditelný ze širokého okolí, možná také proto si jej pro výstup vybral i Praotec Čech.

Želízy – tajemné Čertovy hlavy

Parkování: Kousek za autobusovou zastávkou v obci Želízy

Neobvyklé skalní útvary nalezneme v obci Želízy. Cesta k nim vede opět do prudkého kopce. Hlavy jsou asi 9 metrů vysoké. Jde o dílo sochaře Václava Levého, které bylo vytvořeno již v 19. století.

Jde o zajímavou podívanou, Čertovy hlavy by se zajisté hodily do nejedné pohádky.

Doksy

Až bude čas oběda a na vás tak přijde hlad, rozhodně doporučujeme restauraci Kovárna v obci Doksy. Pizzu tady pečou v klasické peci a vy tento proces můžete celý sledovat. Ceny jsou tu příznivé a rozhodně si pochutnáte.

Hradu Jestřebí

Kousek od Doks leží zřícenina hradu Jestřebí. Parkovat zde můžete na malém parkovišti pod kostelíkem. Na zříceninu je to pak jen asi 30 metrů. 

Z původního hradu toho již moc nezbylo, ale za to je odtud krásný výhled na Máchovo jezero, nebo Novozámecký rybník.

Zřícenina leží 9 km jihovýchodně od města česká Lípa. Hrad byl založen ve 14. století a od té doby postupně chátral.

Máchovo jezero

Na Máchově jezeře jsem byla poprvé v životě. Docela dlouhou dobu nám trvalo najít nějaké parkovací místo. Jelikož zastávka na Mácháči nebyla naplánována na dlouhou dobu, nechtělo se nám platit parkovné. Zaparkovali jsme tak v ulici pod hotelem Karla Hynka Máchy, kde bylo snad poslední volné místo široko daleko.

Na Máchově jezeře můžete podniknout hned několik aktivit – třeba si půjčit loď, šlapadlo, paddleboard nebo si jen tak zaplavat. My zvolili jen krátkou procházku při pláži. Už na nás totiž čekal hrad Bezděz.

Máchovo jezero je největší rybník v Libereckém kraji. Hloubka vody dosahuje maximálně 5 metrů. Plocha jezera je 2,84 km2.

Hrad Bezděz

Parkování: v obci pod hradem, na rozcestí u nádrže (celý den za 60 Kč)

Až půjdete na hrad Bezděz, raději zvolte nějaký chladnější den 🙂 My vyrazili odpoledne ve 35 stupních a výšlap nám dal docela zabrat. Cesta vede do prudkého kopce po velkých kamenech, stínu si také moc neužijete, ale hrad pak stojí za to. Při dobré viditelnosti je odtud vidět hrad Trosky nebo třeba Ještěd.

Na Bezdězu jsme šli na komentovanou prohlídku. Nejvíce nás, ale zaujala hejna much. Průvodkyně nám vysvětlila, že se mouchy na Bezdězu rády vyhřívají, jedná se o druh, který žije jen jeden den. Každé ráno tak musejí zaměstnanci vyklízet plné kýble tohoto hmyzu.

První zmínka o hradu Bezděz pochází již z roku 1264 z dob vlády Přemysla Otakara II.

Autokemp Kokořín – ATC Kokořín

Den plný zážitků v horkém počasí nám dal pořádně zabrat. Již doma jsme si pro přespání vyhlédli autokemp Kokořín. 

Podle recenzí vypadal kemp skvěle, ale skutečnost předčila naše očekávání. Milí majitelé, příjemná restaurace, sprchy v ceně, klid a krásné prostředí Kokořínska nás nadchlo.

Hrad Kokořín

Ani v kempu nevyspáváme a tak nás už v 6:45 vítal hrad Kokořín. Příjemnou procházkou to na hrad z kempu nebylo nijak daleko. Udělali jsme pár fotek, podívali se na Máchovu vyhlídku a pak následovala míchaná vajíčka v kempu ATC.

Hrad Kokořín najdeme asi 10 kilometrů severovýchodně od Mělníka. Hrad byl postaven v roce 1320 pravděpodobně pražským purkrabím Berkou.

Skalní útvar Pokličky

Parkování: placené, 10 Kč za hodinu, naproti vstupu na Pokličky.

Kousek od kempu ATC najdeme zajímavé skalní útvary zvané Pokličky. Cesta k nim vede jak jinak než do kopce. Je tu asi 1 000 schodů, ale skály jsou to zajímavé, a tak jsme bolavých kolen nelitovali 🙂

Jak vznikají pokličky? Pokličky vznikají selektivním zvětráváním různě odolných pískovců.

Poslední zastávka – Mělník

Místo, kde se stéká Labe s Vltavou – to je město Mělník. Naše kroky, jako první, vedli právě na vyhlídku soutoku těchto dvou řek. Pod vyhlídkou můžete také obdivovat místní krásnou vinici.

Mimo soutoku mají v Mělníku pěkné náměstíčko, zámek nebo kostel sv. Petra a Pavla.

Výlet jsme nemohli zakončit jinak než výbornou zmrzlinou v cukrárně Cake art. Jedním slovem nebe 🙂

Naše tipy na ubytování

Penzion U Rychtářky, Holany

Hotel Holany
Zjistit dostupnost a cenu

Hasina, Drchlava

Chalupa Drchlava
Zjistit dostupnost a cenu

Penzion Kokorin Forest Villa, Konrádov

Hotel Konrádov
Zjistit dostupnost a cenu

Penzion U červených vrat, Chudolazy

Hotel Chudolazy
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru