Hlavní obrázek

Koněpruské jeskyně a stezka Zlatý kůň

Sestupte do hlubin Koněpruských jeskyní a prozkoumejte krápníky staré miliony let. Při hodinové prohlídce uvidíte různé typy stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů. Poté doporučujeme projít ještě stezku Zlatý kůň, která vede v těsném okolí jeskyní.

Český kras – tipy na výlet

Český kras je chráněné území o rozloze 128 km2 ležící na území Středočeského kraje. Jedná se o krasové území s romantickou a divokou krajinou plnou roklin a kaňonů. Územím protéká řeka Berounka – oblíbená mezi vodáky. Koněpruské jeskyně Koněpruské jeskyně byly objeveny v roce 1950…
Přečíst více

Kudy do Koněprus?

Do Koněprus se nejlépe dostanete z dálnice D5 vedoucí z Prahy do Plzně. Sjet z dálnice můžete třeba v Popovicích odkud jsou jeskyně velmi dobře značeny.

Parkování u Koněpruských jeskyní

Asi 500 metrů od pokladny do jeskyní jsou dvě velká placená parkoviště. 

  • auto 50 Kč
  • autobus 100 Kč
  • motorka 30 Kč

Otevírací doba jeskyní a vstupné

V hlavní sezóně jsou jeskyně otevřené každý den od 8 do 17 hodin. 

  • dospělá osoba – 170 Kč
  • děti – 100 Kč
  • studenti a senioři 65+ – 130 Kč

Prohlídky se konají každou hodinu a trvají přibližně 60 minut. Trasa jeskyněmi je dlouhá 620 metrů a zdoláte při ní 530 schodů (z toho 83 točitých).

Uvnitř jeskyní je teplota 10 °C proto s sebou doporučujeme mikinu nebo bundu.

O Koněpruských jeskyních

Koněpruské jeskyně leží v Českém krasu – nejvýznamnějším krasovém území v Čechách. 14. září 1950 dělníci lomu u vrchu Zlatý kůň objevili po odstřelu krátkou jeskynní chodbu, na jejímž konci byl drobný otvor odkud proudil vzduch. O měsíc později byl objeven Kuklův dóm a Stará chodba. Do konce roku 1950 se objev rozrostl o celé svrchní patro jeskyní a středověkou penězokazeckou dílnu.

V penězokazecké dílně byly nalezeny polotovary mincí a drobné mince s ražbou českého lva.

Pokud půjdete na prohlídku, určitě uslyšíte zajímavou pověst a pasáčku z blízké vesnice, který dílnu nalezl.

Výzdoba jeskyní a nálezy

Uvnitř jeskyní najdeme nejrůznější typy krápníků (hráškovité, hůlkovité, jeskynní perly). Z vysokých komínů (některé vedou až na povrch) stékají sintrové vodopády. 

Koněpruské růžice obsahují opál starý více než 1,5 milionu let což dokazuje, že jeskyně zde byly již za doby, kdy střední Evropa byla zaplavena mořem. 

Výzdobu jeskyní tvoří hlavně kalcit, opál, aragonit nebo křemen. Když budete pozorní, možná na stěnách objevíte zkamenělé mořské živočichy. 

Uvnitř jeskyní byly nalezeny kosterní ostatky různých zvířat (makak, nosorožec, kůň, medvědi) a také lidské kosti. Nejvýznamnějším objevem jsou kosti ženy staré více jak 45 tisíc let.

Uvnitř jeskyní se můžete těšit na

  • krápníkové varhany
  • Proškův dóm s největším krápníkem v Čechách
  • Marešovu síň
  • Pustý dóm
  • penězokazeckou dílnu s loupežníky

Tip pro vášnivé speleology: Macocha a Moravský kras

Naučná stezka Zlatý kůň

Věděli jste, že? V lomu na Zlatém koni byl v roce 1868 vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla. Proto je ve foyer první galerie divadla vyobrazen Zlatý kůň na obraze od Vincence Beneše.

Okolo areálu Koněpruských jeskyní vede pěkná naučná stezka – Zlatý kůň, dlouhá 2,2 km. Trasa začíná v blízkosti východu z jeskyní. Na celkem 11 zastaveních se seznámíte s geologickou minulostí této oblasti, vápencovým lomem a nalezišti zkamenělin.

Na stezce je také několik pěkných vyhlídkových míst (na lom Čertovy schody nebo kruhový výhled do širokého okolí).

Houbův lom

Největší z lomů na svazích Zlatého koně je ten Houbův. Právě jeho stěnou byly v roce 1950 objeveny Koněpruské jeskyně. 

Lom je i v dnešní době využíván pro těžbu vápence. Když probíhají odstřely, není možné provádět turisty jeskyněmi!

Poznejte Středočeský kraj

Svatý Jan pod Skalou - trasa na Karlštejn

Svatý Jan pod Skalou je vyhledávaným cílem nejen mezi turisty, ale také mezi fotografy, kteří si toto místo oblíbili pro jeho fotogeničnost. Vydejte se do Svatého Jana i vy a objevte čistou přírodu v Českém krasu. Parkování Přímo ve Svatém Janu najdete hned 3 parkoviště. Všechny jsou placené a za den...
Přečíst článek

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku

Hrad Karlštejn bývá někdy nazýván klenotem české země a musím jedině souhlasit. Rozhodně se jedná o unikátní architektonické dílo s bohatou historií. Založen byl již v roce 1348. Stejně jako horu Říp i Karlštejn by podle mě měl navštívit každý Čech. Kudy na Karlštejn Karlštejn leží 15 km od Berouna...
Přečíst článek

Hrad Křivoklát

Navštivte s námi jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice – Křivoklát, kde své dětství prožil velikán české historie Karel IV.. Památku najdeme v okrese Rakovník ve Středních Čechách a jestliže máte rádi historii naší země, rozhodně by vám neměla uniknout. Jak se na hrad dostanu Autem ...
Přečíst článek

Hrady Točník a Žebrák

Máte rádi hrady a zříceniny stejně jako my? Pak je pro vás tento výlet jako dělaný, protože za jedno odpoledne navštívíte hrad Točník a zříceninu hradu Žebrák, které jsou jen kousek od sebe. Jak se k hradům dostanu Autem Zpoplatněné parkoviště hradu Točník leží 850 metrů od hradu a 760...
Přečíst článek

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek

Brdy – nejvyšší české pohoří u nás. Najdete zde klid, čistou přírodu, spoustu turistických a cyklistických tras. Výlet na půl dne, to je okruh okolo Jindřichovo skály a zříceniny hradu Valdek. Kde zaparkovat? Výchozím bodem pro tento výlet byla obec Malá Víska. Zaparkovali jsme na konci Malé Vísky, kousek před...
Přečíst článek

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole

Mezi oblíbená výletní místa pro pěší turistiku a cyklistiku ve Středočeském kraji patří rozhodně Brdy. Bývalý vojenský prostor nabízí kilometry krásných tras, čistou přírodu a klid. Tedy ideální místo na strávení volného letního dne. Jak se do Brd dostanu Když se jdeme projít okolo Padrťských rybníků, parkujeme v malé obci...
Přečíst článek

Český kras - tipy na výlet

Český kras je chráněné území o rozloze 128 km2 ležící na území Středočeského kraje. Jedná se o krasové území s romantickou a divokou krajinou plnou roklin a kaňonů. Územím protéká řeka Berounka – oblíbená mezi vodáky. Koněpruské jeskyně Koněpruské jeskyně byly objeveny v roce 1950 z Houbova lomu při odstřelu...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru