Článek přečtete za 3 min.

Koněpruské jeskyně a stezka Zlatý kůň

Sestupte do hlubin Koněpruských jeskyní a prozkoumejte krápníky staré miliony let. Při hodinové prohlídce uvidíte různé typy stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů. Poté doporučujeme projít ještě stezku Zlatý kůň, která vede v těsném okolí jeskyní.

Kudy do Koněprus?

Do Koněprus se nejlépe dostanete z dálnice D5 vedoucí z Prahy do Plzně. Sjet z dálnice můžete třeba v Popovicích odkud jsou jeskyně velmi dobře značeny.

Parkování u Koněpruských jeskyní

Asi 500 metrů od pokladny do jeskyní jsou dvě velká placená parkoviště. 

 • auto 50 Kč
 • autobus 100 Kč
 • motorka 30 Kč

Otevírací doba jeskyní a vstupné

V hlavní sezóně jsou jeskyně otevřené každý den od 8 do 17 hodin. 

 • dospělá osoba – 170 Kč
 • děti – 100 Kč
 • studenti a senioři 65+ – 130 Kč

Prohlídky se konají každou hodinu a trvají přibližně 60 minut. Trasa jeskyněmi je dlouhá 620 metrů a zdoláte při ní 530 schodů (z toho 83 točitých).

Uvnitř jeskyní je teplota 10 °C proto s sebou doporučujeme mikinu nebo bundu.

O Koněpruských jeskyních

Koněpruské jeskyně leží v Českém krasu – nejvýznamnějším krasovém území v Čechách. 14. září 1950 dělníci lomu u vrchu Zlatý kůň objevili po odstřelu krátkou jeskynní chodbu, na jejímž konci byl drobný otvor odkud proudil vzduch. O měsíc později byl objeven Kuklův dóm a Stará chodba. Do konce roku 1950 se objev rozrostl o celé svrchní patro jeskyní a středověkou penězokazeckou dílnu.

V penězokazecké dílně byly nalezeny polotovary mincí a drobné mince s ražbou českého lva.

Pokud půjdete na prohlídku, určitě uslyšíte zajímavou pověst a pasáčku z blízké vesnice, který dílnu nalezl.

Výzdoba jeskyní a nálezy

Uvnitř jeskyní najdeme nejrůznější typy krápníků (hráškovité, hůlkovité, jeskynní perly). Z vysokých komínů (některé vedou až na povrch) stékají sintrové vodopády. 

Koněpruské růžice obsahují opál starý více než 1,5 milionu let což dokazuje, že jeskyně zde byly již za doby, kdy střední Evropa byla zaplavena mořem. 

Výzdobu jeskyní tvoří hlavně kalcit, opál, aragonit nebo křemen. Když budete pozorní, možná na stěnách objevíte zkamenělé mořské živočichy. 

Uvnitř jeskyní byly nalezeny kosterní ostatky různých zvířat (makak, nosorožec, kůň, medvědi) a také lidské kosti. Nejvýznamnějším objevem jsou kosti ženy staré více jak 45 tisíc let.

Uvnitř jeskyní se můžete těšit na

 • krápníkové varhany
 • Proškův dóm s největším krápníkem v Čechách
 • Marešovu síň
 • Pustý dóm
 • penězokazeckou dílnu s loupežníky

Tip pro vášnivé speleology: Macocha a Moravský kras

Naučná stezka Zlatý kůň

Věděli jste, že? V lomu na Zlatém koni byl v roce 1868 vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla. Proto je ve foyer první galerie divadla vyobrazen Zlatý kůň na obraze od Vincence Beneše.

Okolo areálu Koněpruských jeskyní vede pěkná naučná stezka – Zlatý kůň, dlouhá 2,2 km. Trasa začíná v blízkosti východu z jeskyní. Na celkem 11 zastaveních se seznámíte s geologickou minulostí této oblasti, vápencovým lomem a nalezišti zkamenělin.

Na stezce je také několik pěkných vyhlídkových míst (na lom Čertovy schody nebo kruhový výhled do širokého okolí).

Houbův lom

Největší z lomů na svazích Zlatého koně je ten Houbův. Právě jeho stěnou byly v roce 1950 objeveny Koněpruské jeskyně. 

Lom je i v dnešní době využíván pro těžbu vápence. Když probíhají odstřely, není možné provádět turisty jeskyněmi!

Poznejte Středočeský kraj

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top