Hlavní obrázek

Hrad Bezděz – král hradů

Nedaleko Máchova jezera v Dokeské pahorkatině narazíte na majestátní zříceninu hradu Bezděz. Hrad byl poprvé zmíněn již v roce 1264 a patří tak mezi jedny z nejstarších hradů v České republice. Od návštěvníků hrad dostal přezdívku Král hradů.

Kudy na Bezděz

Hrad Bezděz leží 70 km od Liberce a 85 km od Prahy. Najdeme jej v Libereckém kraji v okrese Česká Lípa.

Autem

Parkoviště leží v obci Bezděz u malého rybníčku. Parkovné za auto – 60 Kč na den.

Autobusem

V obci staví autobusy z měst Česká Lípa, Bělá pod Bezdězem nebo z Prahy. Zastávka autobusu je na stejném místě jako parkoviště pro auta a motorky.

Vlakem

Z vlakového nádraží je to na parkoviště v obci 2,2 km. Jezdí sem vlaky z Kolína, Mladé Boleslavi nebo Rumburku.

Na kole

Pod hrad Bezděz vede cyklotrasa číslo 25 a 3045. Přímo na hrad se ale s kolem nedostanete.

Cesta na hrad Bezděz

Z parkoviště je na hrad cesta dlouhá 1,3 km. Není to tedy nijak daleko, ale za to do pořádného kopce po kamenech. Cesta rozhodně není vhodná pro kočárky a malé děti.

Při cestě na hrad uvidíte 15 výklenkových kaplí, které tvoří Křížovou cestu. Kaple byly vybudovány v roce 1686 a patří mezi oblíbená poutní místa.

Hrad Bezděz – trochu z historie

Královský hrad byl založen v roce 1264 Přemyslem Otakarem II. V roce 1279 zde uvěznili jeho syna Václava II. spolu s matkou Kunhutou. Od roku 1627 byl hrad ve vlastnictví rodu Valdštejnů. Roku 1661 na hradě zbudovali montserratský klášter benediktinů. 

V letech 1831-1836 zde sbíral inspiraci slavný český básník Karel Hynek Mácha, pro své dílo Máj.

Bezděz patří zajisté k nejzajímavějším hradům u nás. Dochoval se v původní podobě a neprošel žádnou přestavbou na letní sídlo. 

Vzhůru na prohlídku

Volná prohlídka hradu bez průvodce vás zavede do hradní kaple, královského paláce, velké věže, purkrabského paláce a na II. nádvoří.

Z Velké věže je krásný výhled na široké okolí (Máchovo jezero, Kokořínsko, Český ráj).

  • v hlavní sezóně je otevřeno každý den kromě pondělí od 9 do 16:30 hodin
  • cena za prohlídku je 120 Kč pro dospělého a 80 Kč pro mládež do 18 let (lze platit hotově i kartou)

V areálu hradu je malý kiosek, kde zakoupíte občerstvení a nápoje.

Při cestě zpět se můžete stavit na něco dobrého v Café restaurant u Princezny, jen dejte pozor, v pondělí mají zavřeno.

Výlety v Libereckém kraji

Hrad Kost a hrad Trosky

Možná jste si už všimli, že s Petrem dáváme přednost přírodě. Občas se rádi podíváme i na nějaký ten hrad. Přeci jenom máme oba dva vystudovanou stavební průmyslovku – k architektuře máme docela blízko. Při dovolené v Krkonoších nám tak neunikly hrady Kost a Trosky. Tak pojďme na to! Hrad...

Hrad Kost a hrad Trosky Přečíst celé

Kokořínsko za víkend

K cestování s Petříkem využíváme každou volnou chvíli, proto byl na jeden červnový víkend plán jasný. Prozkoumáme Kokořínsko a jeho okolí. Nejsme žádní velký spáči a tak už jsme před osmou hodinou ranní byli na parkovišti pod horou Říp. Hora Říp Parkování: parkoviště v obci Rovné Hora Říp tak nějak...

Kokořínsko za víkend Přečíst celé

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána. Parkování v Peci pod Sněžkou V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme...

Výstup na Sněžku Přečíst celé

Krkonoše - Pramen Labe

Mezi často navštěvované místo v Krkonoších patří jednoznačně pramen řeky Labe. Jedná se o symbolické místo, skutečný pramen vyvěrá kousek dál, v Labské louce. Kvůli ochraně zdejší přírody je skutečný pramen nepřístupný. Návštěva tohoto místa, ale rozhodně stojí za to. Každý pravý milovník přírody se sem bude rád vracet. Kudy...

Krkonoše - Pramen Labe Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru