Článek přečtete za 3 min.

Hrad Kost a hrad Trosky

Možná jste si už všimli, že s Petrem dáváme přednost přírodě. Občas se rádi podíváme i na nějaký ten hrad. Přeci jenom máme oba dva vystudovanou stavební průmyslovku – k architektuře máme docela blízko. Při dovolené v Krkonoších nám tak neunikly hrady Kost a Trosky.

Tak pojďme na to!

Hrad Trosky

Hrad Trosky jsme navštívili po cestě do Krkonoš. Trosky najdeme 40 km za Mladou Boleslaví a 17 km od Jičína. Při příjezdu je určitě nepřehlédnete, jejich jedinečná silueta je vidět už z pořádné dálky. 

Trosky z dálky

U hradu se parkuje velmi dobře, přímo pod zříceninou je parkoviště za cenu 70 Kč za den.

Hrad byl postaven na konci 14. století a již v té době se stal jedním ze symbolů Českého ráje. Stavba na pohled připomíná čertovy hlavy trčící ze země.

Návštěvní doba a vstupné

 • Hlavní sezóna od pondělí do neděle 9:00 – 17:30
 • Cena za dospělého je 100 Kč

Hrad je rozdělen pouze na jeden prohlídkový okruh. Návštěva zříceniny vám zabere asi 40 minut. Při prohlídce se seznámíte s historií hradu. Vystoupat můžete na věž, která se jmenuje Panna a na vyhlídku pod věží se jménem Baba. Z obou vyhlídek je krásný pohled na Český ráj.

Na nádvoří hradu najdete také malý kiosek, kde je možné se občerstvit. Občas se zde konají kulturní akce.

Hrad Trosky – Pověst o bábě

Majitel Trosek, pán z Bergova, musel jednoho dne odjet na delší dobu. Proto poručil své dceři Karolíně a matce Marii, aby se o hrad postaraly. Několik měsíců se jim to dařilo. 

Vláda se oběma ženám ale natolik zalíbila, že chtěly vládnout každá sama. Proto se pohádaly a každá obsadila jednu z věží. Kraji se přestalo dařit, sloužící prchali z hradu a ženy se stále hádaly. 

Jednoho dne křik utichl. Ženy už nikdy nikdo nespatřil, v kraji se od té doby vypráví, že je odnesl čert. Lidé se tak vrátili do kraje a začali hrad opět zvelebovat. Širší věž pak pojmenovali Babou a vyšší Pannou. 

Hrad Kost

Hrad Kost najdeme 22 km od Mladé Boleslavi, leží stejně jako Trosky v Českém ráji. Jedná se o mohutnou gotickou stavbu s ikonickou věží, proto jsme si také hrad vybrali pro návštěvu.

Kost hrad

Parkování je v těsné blízkosti hradu, za osobní automobil zaplatíte 60 Kč na den. Do hradu můžete dokonce i se svým čtyřnohým mazlíčkem.

Návštěvní doba a vstupné

 • Hlavní sezóna od pondělí do neděle 9:00 – 18:00
 • Cena za dospělého je 120 Kč, studenti a děti platí 90 Kč

Na hradě máte na výběr ze čtyř prohlídkových okruhů. 

 1. Rodina Kinských v Čechách – hradní palác, zbrojnice, nádvoří, kaple sv. Anny, černá kuchyně
 2. Mučírna
 3. Spojený 1. a 2. okruh do jednoho, délka 90 minut
 4. Bezbariérový okruh na 30 minut – nádvoří a kaple sv. Anny

Hrad Kost patří mezi nejvýznamnější gotické hrady u nás. Postaven byl ve 14. století. Legenda tvrdí, že hrad své jméno dostal v dobách kdy jej obléhal Jan Žižka. V obléhání byl však neúspěšný, a tak řekl, že hrad je pevný jako kost.

V Českém ráji můžete navštívit ještě mnohem více hradů, my jsme zatím stihli jen tyto dva, ale tady máte několik dalších tipů:

 • Valečov
 • zřícenina Valdštejn
 • zřícenina hradu Pecka
 • zřícenina Frýdštejn
 • zřícenina hradu Zbirohy
 • Kumburk 

Český ráj je nádherný, takže až budete vymýšlet kratší letní dovolenou, nezapomeňte na tuto krásnou část naší republiky, kterou miloval už Karel Hynek Mácha.

Při dovolené v Krkonoších jsme také viděli:

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top