Hlavní obrázek

Hrad Kost a hrad Trosky

Možná jste si už všimli, že s Petrem dáváme přednost přírodě. Občas se rádi podíváme i na nějaký ten hrad. Přeci jenom máme oba dva vystudovanou stavební průmyslovku – k architektuře máme docela blízko. Při dovolené v Krkonoších nám tak neunikly hrady Kost a Trosky.

Tak pojďme na to!

Hrad Trosky

Hrad Trosky jsme navštívili po cestě do Krkonoš. Trosky najdeme 40 km za Mladou Boleslaví a 17 km od Jičína. Při příjezdu je určitě nepřehlédnete, jejich jedinečná silueta je vidět už z pořádné dálky. 

Trosky z dálky

U hradu se parkuje velmi dobře, přímo pod zříceninou je parkoviště za cenu 70 Kč za den.

Hrad byl postaven na konci 14. století a již v té době se stal jedním ze symbolů Českého ráje. Stavba na pohled připomíná čertovy hlavy trčící ze země.

Návštěvní doba a vstupné

 • Hlavní sezóna od pondělí do neděle 9:00 – 17:30
 • Cena za dospělého je 100 Kč

Hrad je rozdělen pouze na jeden prohlídkový okruh. Návštěva zříceniny vám zabere asi 40 minut. Při prohlídce se seznámíte s historií hradu. Vystoupat můžete na věž, která se jmenuje Panna a na vyhlídku pod věží se jménem Baba. Z obou vyhlídek je krásný pohled na Český ráj.

Na nádvoří hradu najdete také malý kiosek, kde je možné se občerstvit. Občas se zde konají kulturní akce.

Hrad Trosky – Pověst o bábě

Majitel Trosek, pán z Bergova, musel jednoho dne odjet na delší dobu. Proto poručil své dceři Karolíně a matce Marii, aby se o hrad postaraly. Několik měsíců se jim to dařilo. 

Vláda se oběma ženám ale natolik zalíbila, že chtěly vládnout každá sama. Proto se pohádaly a každá obsadila jednu z věží. Kraji se přestalo dařit, sloužící prchali z hradu a ženy se stále hádaly. 

Jednoho dne křik utichl. Ženy už nikdy nikdo nespatřil, v kraji se od té doby vypráví, že je odnesl čert. Lidé se tak vrátili do kraje a začali hrad opět zvelebovat. Širší věž pak pojmenovali Babou a vyšší Pannou. 

Hrad Kost

Hrad Kost najdeme 22 km od Mladé Boleslavi, leží stejně jako Trosky v Českém ráji. Jedná se o mohutnou gotickou stavbu s ikonickou věží, proto jsme si také hrad vybrali pro návštěvu.

Kost hrad

Parkování je v těsné blízkosti hradu, za osobní automobil zaplatíte 60 Kč na den. Do hradu můžete dokonce i se svým čtyřnohým mazlíčkem.

Návštěvní doba a vstupné

 • Hlavní sezóna od pondělí do neděle 9:00 – 18:00
 • Cena za dospělého je 120 Kč, studenti a děti platí 90 Kč

Na hradě máte na výběr ze čtyř prohlídkových okruhů. 

 1. Rodina Kinských v Čechách – hradní palác, zbrojnice, nádvoří, kaple sv. Anny, černá kuchyně
 2. Mučírna
 3. Spojený 1. a 2. okruh do jednoho, délka 90 minut
 4. Bezbariérový okruh na 30 minut – nádvoří a kaple sv. Anny

Hrad Kost patří mezi nejvýznamnější gotické hrady u nás. Postaven byl ve 14. století. Legenda tvrdí, že hrad své jméno dostal v dobách kdy jej obléhal Jan Žižka. V obléhání byl však neúspěšný, a tak řekl, že hrad je pevný jako kost.

V Českém ráji můžete navštívit ještě mnohem více hradů, my jsme zatím stihli jen tyto dva, ale tady máte několik dalších tipů:

 • Valečov
 • zřícenina Valdštejn
 • zřícenina hradu Pecka
 • zřícenina Frýdštejn
 • zřícenina hradu Zbirohy
 • Kumburk 

Český ráj je nádherný, takže až budete vymýšlet kratší letní dovolenou, nezapomeňte na tuto krásnou část naší republiky, kterou miloval už Karel Hynek Mácha.

Při dovolené v Krkonoších jsme také viděli:

Adršpašsko-teplické skály

Znáte pohádky Třetí princ, Z pekla štěstí, nebo Princ a Večernice? Pokud ano, pak pro vás asi nebude překvapením, že se všechny tyto příběhy natáčely právě v Adršpachu. Pohádky miluji a tak jsme se sem s Petříkem museli také vypravit. Poslední dobou je v Adršpašských skalách poměrně velký nával turistů,...

Adršpašsko-teplické skály Přečíst celé

Prachovské skály

Skalnaté útvary jako z jiného světa najdeme v Českém ráji. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Prachovských skal je např. Jičín, který leží 5 až 7 kilometrů daleko.  Skály jsou velmi populární mezi horolezci. Kdo by neznal píseň Ivana Mládka – Prachovské skály. Archeologické nálezy dokazují, že v Prachovských skalách žili...

Prachovské skály Přečíst celé

Babiččino údolí - zámek Ratibořice a Staré Bělidlo

Nejznámější výletní místo Východních Čech by nemělo uniknout ani vám. Babička Boženy Němcové patří mezi českou klasiku, kterou by si měl přečíst každý. Navštivte místa, kde chodily postavy babičky, paní kněžny, Barunky, psů Sultána a Tyrla nebo bláznivé Viktorky. Jak se sem dostanete Ratibořice leží přibližně 2 km severně od...

Babiččino údolí - zámek Ratibořice a Staré Bělidlo Přečíst celé

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána. Parkování v Peci pod Sněžkou V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme...

Výstup na Sněžku Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru