Článek přečtete za 2 min.

Lom Velká Amerika Mořina

I v České republice se na chvíli můžete cítit jako v americkém Grand Canyon. Stačí navštívit lom Velká Amerika nedaleko Berouna. Na místě na vás nečeká jen jeden lom, ale hned čtyři!

Kde zaparkovat

Hned vedle lomu Velká Amerika najdete dvě parkoviště. Parkovacích míst je zde ale docela málo a tak se může stát, že na vás už nezbude místo. Obzvlášť když přijedete až odpoledne. Parkovat lze i o kousek dál při silnici.

Turistická stezka

Od parkoviště až k lomu Malá Amerika vede žlutá turistická stezka. Trasa je dlouhá celkem 5 km. Jde se po úzké hliněné cestě, pokud tedy před návštěvou pršelo, počítejte, že na stezce bude poměrně dost bahna.

Na stezce je několik vyhlídek, ze kterých je krásně vidět na všechny 4 lomy.

Lom Velká Amerika

Vápencový lom je často přezdívaný jako český Grand Canyon. Je dlouhý 750 metrů, široký 150 metrů a hluboký místy až 80 metrů.

Na jeho dně můžeme vidět dvě malá jezírka s průzračně čistou vodou a hloubkou asi 10 metrů.

Od konce 19. století se zde těžil kvalitní vápenec, který se využíval ve stavebnictví, hutnictví a cukrovarnictví.

Věděli jste, že: Natáčel se zde film Limonádový Joe?

Těžbou docházelo k postupnému prohlubování lomu a drolivé stěny začaly hrozit sesuvem, ke kterému došlo v roce 1963. Báňský úřad tak těžbu v lomu zakázal. 

Podzemí lomu je protkané kilometry chodeb, ale vstup pro turisty je přísně zakázán!

Info: Prohlídka je možná pouze po domluvě se společností Lomy Mořina.

Lom Mexiko

Lom Mexiko je také nazýván Trestaneckým lomem, Deštivým nebo Schniloušákem. V minulosti byl místem, kde pracovali političtí vězni v nelidských podmínkách. Na dně lomu najdeme několik jezírek a náletovou vegetaci.

Lom Mexiko je dlouhý 300 metrů, široký 100 metrů a hluboký 80 metrů. 

Lom Kanada

Do lomu Kanada pravděpodobně dříve ústila chodba z lomu Mexiko. Dnes slouží jako odkaliště pro areál výroby stavebních hmot.

Lom Malá Amerika

Na konci stezky je poslední lom – Malá Amerika. Jedná se také o vápencový lom, který je nyní zatopený. S okolními lomy je propojen podzemními labyrinty štol. 

Info: Prohlídka je možná pouze po domluvě se společností Lomy Mořina.

Další výlety ve Středočeském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top