Článek přečtete za 2 min.

Kaolinový důl Nevřeň – prohlídka, fotogalerie,informace

Vydejte se s námi do podzemí a v horních letních dnech se zchlaďte v kaolinovém dole v Nevřeni. Čeká na vás hodinová prohlídka s průvodcem a trasa dlouhá 700 metrů v hloubce až 34 metrů.

Kde se kaolinový důl nachází

Kaolinový důl leží nad obcí Nevřeň na severním Plzeňsku 8 km od Města Touškov a 8 km od Horní Břízy.

Z parkoviště v obci naproti centru Caolinum Nevřeň je potřeba ke vstupu do dolu ujít asi 830 metrů do kopce (cesta vede lesem). 

Rezervace prohlídky a vstupné

O prohlídky je velký zájem, a tak je třeba si vstupenky dopředu rezervovat přes emailovou adresu rezervace@centrumcaolinum.cz, nebo na telefonu 723 469 874, kde vám aktuální dostupnost potvrdí.

Vstupenku si musíte vyzvednout minimálně 30 minut před prohlídkou v centru Caolinum naproti parkovišti v obci Nevřeň.

Čas na vstupence udává v kolik hodin se sejdete s průvodkyní před vstupem do dolu. Z parkoviště to sem trvá max. 30 minut.

  • vstupenka pro dospělého stojí 150 Kč
  • pro děti a seniory 100 Kč
  • rodinné vstupné (rodiče + 2 děti) 350 Kč

Cesta ke vstupu do dolu

Stezka je značená symboly želízka a mlátku, nebo se můžete oritentovat podle mapy.cz, NS Pod zemí.

Po cestě narazíte na několik naučných tabulí (krtek, kořenový systém stromů a rostlin, mravenci, žížaly, netopýři, člověk v podzemí, hraboši).

Prohlídka dolu

Samotná prohlídka dolu trvá 45 minut až 1 hodinu. Hned u vstupu dostanete hygienickou síťku na hlavu a přilbu.

Doporučujeme si vzít pevnou obuv a mikinu nebo bundu. V dole je cca 10°C a tak v horkých letních dnech zažijete docela šok 🙂

Při prohlídce dolu se seznámíte s historií těžby kaolinu, typy těžby (ruční a hlubinná), projdete skrz chodby, které mají výšku až 12 metrů, budete se krčit v nízkých chodbičkách a dozvíte se spoustu dalších informací a zajímavostí.

Těžba v kaolinovém dole probíhala v letech 1870 až 1897, kdy bylo technologické zařízení  přesunuto do nedalekých Ledců. V dobách světových válek se zde byli místní obyvatelé připraveni skrývat před nájezdy armády (do dolu by se jich vešlo až 1 000 i s dobytkem). Než došlo k zasypání všech vstupů do dolu, dobrodruzi sem podnikali soukromé výpravy úzkou trubkou a vytvořili zde několik “uměleckých děl”.

Filmové místo

V Nevřeňském dole se natáčela pohádka Čertí brko, kvůli které byl vystavěn nový vchod aby se sem filmaři dostali s veškerou svojí technikou.

Po pohádce zde zůstal kotlík, hříšné úpisy a znak lucifera na stěně, kterého hraje v pohádce Ondřej Vetchý.

Cestujeme po Plzeňském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top