Článek přečtete za 3 min.

Zámek Kozel – Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby.

Jak se na zámek Kozel dostanu

Autem

Parkovat lze buďto na prostorném stání pod zámkem v obci Šťáhlavice (1 km od hlavní budovy), nebo na druhé straně areálu a to na parkovišti – zámek Kozel (150 m od hlavní budovy).

Autobusem

Z centra Plzně se na zámek Kozel dostanete autobusem ČSAD, který jezdí z hlavního nádraží nebo městské části Plzeň Slovany. 

Vlakem

Z nedalekých Šťáhlav, kde se nachází železniční zastávka, je to na zámek Kozel jen 2,7 km příjemnou procházkou, která vede stinnou lipovou alejí.

Zámek Kozel

Zámek Kozel je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v západních Čechách. Výstavba byla zahájena v roce 1784. Stavbu tehdy objednal Jan Vojtěch Černín, nejvyšší královský lovčí. Zámek byl budován jako venkovské sídlo šlechty. Jedná se o ojedinělou klasicistní stavbu, v jejíž architektuře se významně projevuje francouzský vliv období Ludvíka XVI. 

Do areálu zámku patří jízdárna, konírna s lokajnou a kaple, kde se konají svatby.

Prohlídkové okruhy, vstupné a otevírací doba

  • základní okruh – vývoj bydlení od rokoka po napoleonský empír (150 Kč, s průvodcem, 45 minut)
  • jízdárna – výstavní síň se sochami Josefa Václava Myslbeka (50 Kč, bez průvodce)

O hlavních prázdninách je zámek otevřen každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00. Zámecký park je přístupný celoročně.

Zámecký park

Okolí zámku dotváří rozsáhlý park s rozlohou 40 hektarů. Jde o dílo F. X. France. Park v některých detailech připomíná vídeňský Schönbrunn. Kromě krásných květin a keřů, zde najdeme Lopatský rybník, vyhlídkový altán nebo skálu Švejcary.

Zámecká kaple

Kaple sv. Kříže dnes slouží k pořádání církevních i klasických sňatků. My jsme zde měli obřad v červenci 2017.

PS: Pokud zde chcete uspořádat svatbu a potřebujete mít dostatek fotek, zkuste Petra jako druhého fotografa. 🙂

Cukrárna a restaurace

V areálu zámku se můžete občerstvit v kavárně Cafe Kozel. Mají zde otevřeno kromě pondělí každý den mezi 10:00 a 18:00 hodinou (o víkendu do 19:00). V nabídce kavárny najdete výborné zákusky, nebo zmrzlinové poháry.

Dalším místem pro občerstvení je restaurace Podzámčí u Lopatského rybníka. U hlavního parkoviště v obci Šťáhlavice leží Bezejmenná čajovna.

Půjčovna lodiček a minigolf

U hlavního vstupu do parku najdeme minigolf Pohoda. Jedna hra na 18 jamkách stojí 90 Kč pro dospělého a 60 Kč pro dítě. Otevřeno bývá v létě každý víkend od 12:00 do 18:00 hodin, ale provozní dobu doporučujeme raději předem prověřit.

Pro zpestření prohlídky zámku Kozel je možné si na Lopatském rybníce zapůjčit za poplatek lodičku a projet se.

Další výlety v okolí Plzně

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top