Hlavní obrázek

Zámek Kozel – Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby.

Jak se na zámek Kozel dostanu

Autem

Parkovat lze buďto na prostorném stání pod zámkem v obci Šťáhlavice (1 km od hlavní budovy), nebo na druhé straně areálu a to na parkovišti – zámek Kozel (150 m od hlavní budovy).

Autobusem

Z centra Plzně se na zámek Kozel dostanete autobusem ČSAD, který jezdí z hlavního nádraží nebo městské části Plzeň Slovany. 

Vlakem

Z nedalekých Šťáhlav, kde se nachází železniční zastávka, je to na zámek Kozel jen 2,7 km příjemnou procházkou, která vede stinnou lipovou alejí.

Zámek Kozel

Zámek Kozel je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v západních Čechách. Výstavba byla zahájena v roce 1784. Stavbu tehdy objednal Jan Vojtěch Černín, nejvyšší královský lovčí. Zámek byl budován jako venkovské sídlo šlechty. Jedná se o ojedinělou klasicistní stavbu, v jejíž architektuře se významně projevuje francouzský vliv období Ludvíka XVI. 

Do areálu zámku patří jízdárna, konírna s lokajnou a kaple, kde se konají svatby.

Prohlídkové okruhy, vstupné a otevírací doba

  • základní okruh – vývoj bydlení od rokoka po napoleonský empír (150 Kč, s průvodcem, 45 minut)
  • jízdárna – výstavní síň se sochami Josefa Václava Myslbeka (50 Kč, bez průvodce)

O hlavních prázdninách je zámek otevřen každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00. Zámecký park je přístupný celoročně.

Zámecký park

Okolí zámku dotváří rozsáhlý park s rozlohou 40 hektarů. Jde o dílo F. X. France. Park v některých detailech připomíná vídeňský Schönbrunn. Kromě krásných květin a keřů, zde najdeme Lopatský rybník, vyhlídkový altán nebo skálu Švejcary.

Zámecká kaple

Kaple sv. Kříže dnes slouží k pořádání církevních i klasických sňatků. My jsme zde měli obřad v červenci 2017.

PS: Pokud zde chcete uspořádat svatbu a potřebujete mít dostatek fotek, zkuste Petra jako druhého fotografa. 🙂

Cukrárna a restaurace

V areálu zámku se můžete občerstvit v kavárně Cafe Kozel. Mají zde otevřeno kromě pondělí každý den mezi 10:00 a 18:00 hodinou (o víkendu do 19:00). V nabídce kavárny najdete výborné zákusky, nebo zmrzlinové poháry.

Dalším místem pro občerstvení je restaurace Podzámčí u Lopatského rybníka. U hlavního parkoviště v obci Šťáhlavice leží Bezejmenná čajovna.

Půjčovna lodiček a minigolf

U hlavního vstupu do parku najdeme minigolf Pohoda. Jedna hra na 18 jamkách stojí 90 Kč pro dospělého a 60 Kč pro dítě. Otevřeno bývá v létě každý víkend od 12:00 do 18:00 hodin, ale provozní dobu doporučujeme raději předem prověřit.

Pro zpestření prohlídky zámku Kozel je možné si na Lopatském rybníce zapůjčit za poplatek lodičku a projet se.

Další výlety v okolí Plzně

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Mezi naše pravidelné výlety patří i návštěvy rozhleden a vyhlídek. Nenáročnou procházkou dojdete k pěkné ocelové rozhledně na Kotli, ze které je krásný výhled nejen na Rokycansko.  Kde zaparkovat Nejbližším parkovištěm od rozhledny je – Parkoviště pod rozhlednou Kotel. Kdo se chce více projít, zaparkuje v Kamenném Újezdě a na...

Rozhledna na Kotli u Rokycan Přečíst celé

Rozhledna Kožich u Libákovic

Rádi poznáváme okolí Plzně, města kde žijeme. Dalším místem na seznamu byla rozhledna Kožich. Tato příjemná procházka jižním Plzeňskem vám zabere maximálně 2 hodiny. Ideální výlet třeba na nedělní odpoledne. Parkování  Výchozím bodem pro návštěvu rozhledny Kožich je malá obec Libákovice. Zaparkovat můžete buď přímo v obci (1), nebo na...

Rozhledna Kožich u Libákovic Přečíst celé

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Výlety kolem Plzně

S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit. 1. Zámek Kozel Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku...

Výlety kolem Plzně Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru