Hlavní obrázek

Rozhledna Kožich u Libákovic

Rádi poznáváme okolí Plzně, města kde žijeme. Dalším místem na seznamu byla rozhledna Kožich. Tato příjemná procházka jižním Plzeňskem vám zabere maximálně 2 hodiny. Ideální výlet třeba na nedělní odpoledne.

Parkování 

Výchozím bodem pro návštěvu rozhledny Kožich je malá obec Libákovice. Zaparkovat můžete buď přímo v obci (1), nebo na polní cestě směrem na rozhlednu (2).

Rozhledna Kožich

Na rozhlednu se vydejte po zelené naučné stezce Čertovo břemeno. Z Libákovic je to na Kožich jen jeden kilometr.

  • železná rozhledna (s vysílačem mobilního operátora)
  • nadmořská výška: 580 m
  • celková výška: 35 m
  • výška vyhlídkové plošiny: 24 m
  • počet schodů na vrchol: 120
  • volně přístupná

Za hezkého počasí je z rozhledny výhled na Šumavu, Brdy, Zelenou horu u Nepomuku, hrad Radyně nebo Český les.

U rozhledny je malé posezení, kde si můžete chvíli odpočinout.

Od rozhledny dále pokračujeme po zelené naučné stezce až dorazíme k odpočinkovému místu na rozcestí.

Zde se vydáme do leva a po chvíli narazíme na Hlubocké rybníky. Dříve zde stávala vesnice Hluboká s kostelíkem. Dnes jsou tu jen krásné čisté rybníky a klid.

Vrátíme se zpět na rozcestí a pokračujeme po stezce až k Čertovu břemeni.

Skalní hřbet Čertovo břemeno

Čertovo břemeno je skalní útvar dlouhý více jak jeden kilometr. Je vytvořen rozpuklými skalami a sutí. Chvíli jsme se zde procházeli a po skále šplhali. Není to nic náročného, jen pozor na děti, aby někam nezapadly.

Od Čertova hřebene vede stezka dál lesem až narazíte na kapličku Panny Marie. Odtud si stezku můžete zkrátit přes pole zpět do Libákovic a nebo pokračovat dál po naučné stezce do Letin, na vrchol Hájek a zpět do Libákovic. 

Celá naučná stezka Čertovo břemeno měří přibližně 14 kilometrů. My jsme šli jen její zkrácenou verzi (bylo zrovna období karantény a roušek), ale i tak se nám procházka moc líbila. 

Další výlety v okolí Plzně

Výlety kolem Plzně

S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit. 1. Zámek Kozel Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru