Článek přečtete za 2 min.

Túry v Beskydech

Zvlněná krajina Moravskoslezských Beskyd přímo vybízí k nějaké té túře. Cílem každého turisty je zdolání nejvyššího vrcholu – Lysé hory. Pěkné túry, ale vedou i na Smrk, Velký Javorník nebo Radhošť.

Lysá hora (1 323 m. n. m.)

Nejvyšší hora Beskyd je Lysá hora, na jejímž vrcholu stojí TV vysílač a dvě turistické chaty.

Na Lysou horu chodí často turisté na východ nebo naopak na západ slunce a jde o opravdu krásnou podívanou.

Od vodní nádrže Šance se vydejte po žluté stezce, cestou minete rozcestí Pod Čuplem a Na Kobylance. Celá cesta vede lesem a příjemným stínem. Z Lysé hory můžete jít dolů buď to stejnou cestou, nebo po červené turistické stezce až do Ostravice. Tato část cesty vede již více po slunci a hlavně po kamenech.

My jsme se na rozcestí Butořanka napojili na modrou stezku, kde nebylo tolik turistů a došli jsme zpět k vodní nádrži Šance.

  • Celkem km: cca 16
  • Nastoupané metry: 956

Smrk (1 276 m. n. m.)

Smrk je druhou nejvyšší horou Beskyd. Na jeho vrchol se dostanete jednoduše po červené stezce z Ostravice. 

Na Smrk se jde lesní cestou (místy kamenitou). Nejsložitějším úsekem je asi Knížecí chodník, kde musíte dávat velký pozor, aby jste neuklouzli. 

Na vrcholu se sice nenachází žádná rozhledna, nebo turistická chata, ale odměnou za výstup vám bude pohled na krásně čistou beskydskou přírodu.

  • Celkem km: 14,8
  • Nastoupané metry: 849

Přes Radhošť až na Pustevny (1 129 m. n. m.)

Radhošť je další velmi známou horou v Beskydech. Na jeho vrchol se dostanete například po modré stezce ze sedla Pindula. I zde vede stezka lesem a stínem.

Modré značení vás dovede až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje a TV vysílači na Radhošti.

Pokud budete pokračovat dál po pustevenském hřebeni, postupně narazíte na hotel Radegast, velmi známou sochu boha Radegasta na stejnojmenné hoře a na úplném konci hřebenu také na Pustevny a stavby Libušín a Maměnka.

  • Celkem km: 19
  • Nastoupané metry: 920

Velký Javorník (918 m. n. m.)

Velký Javorník sice nepatří mezi beskydské tisícovky, ale i tak jsme se při jeho zdolání pěkně zapotili. Na vrchol vyražte třeba jako my po zelené z Frenštátu pod Radhoštěm od areálu skokanských můstků. 

Na vrcholu stojí pěkná dřevěná rozhledna, ze které krásně uvidíte na vrcholy Lysá hora, Radhošť a Smrk. Kromě rozhledny je na Velkém Javorníku také turistická chata, kde je možné zakoupit občerstvení.

Pro cestu zpět jsme zvolili červenou stezku (jen po rozcestí Malý Javorník) a do Frenštátu jsme se vrátili po modrém značení.

  • Celkem km: 10
  • Nastoupané metry: 625

Výlety v Beskydech

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top