Hlavní obrázek

Vinné sklepy Petrov Plže

Hledáte-li tradiční vinné sklepy s nezaměnitelnou atmosférou, vyražte do Petrova na jižní Moravě. Sklípky jsou zasazeny do terénu a s trochou fantazie připomínají můj oblíbený Hobitín na Novém Zélandu. A trochu i ten český.

Kde sklepy najdu?

Sklípky leží 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína. Parkovat lze přímo u areálu.

Přímo naproti areálu se nachází vlakové nádraží (zastávka Petrov u Strážnice) a stanice autobusů, které sem jezdí z Hodonína. 

Tip: Okolo Plžů vede také cyklistická stezka číslo 46.

Proč Plže?

Sklepy byly pojmenovány podle častého výskytu hlemýžďů v oblasti Petrova. První zmínky o těchto sklípcích najdeme již v 15. století. Průčelí těchto staveb je omítnuto bílou omítkou v kombinaci s modrou barvou a bohatým zdobením barevnými ornamenty. 

Areál působí na návštěvníky čistým a klidným dojmem. Podařilo se zde zachovat jednotný ráz sklepů i přesto, že se zde postavili další sklepy až ve 20. století.

Víte že? Lokalita je památkovou rezervací lidové architektury.

80 vinných sklepů

V areálu najdeme 80 sklípků. Sklepy v historii stavěli přímo vinaři. Plže tvoří ulicovou zástavbu se dvěma náměstími. Toto zajímavé místo je možné navštívit po celý rok. Během léta je přímo u vstupu často otevřena malá vinotéka, kde můžete ochutnat místní vína.

Mezi turisty jsou Plže velmi oblíbené, vinařská turistika tak zde funguje velice dobře.

Návštěva vám zabere asi 30 minut až 1 hodinu, pokud se zdržíte na ochutnávku tak samozřejmě déle 🙂 Vstupné se zde neplatí.

Sklípky a vinařství Jižní Moravy

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Jižní Morava? Určitě sklípky a vinařství. Já a Petr nepatříme zrovna mezi milovníky a znalce vína, ale i tak jsme několik sklípků a vinařství navštívili. Tady jsou ty co nás nejvíce zaujaly. Petrov – Plže Památková…
Přečíst více

Kulturní akce

V letních měsících se zde koná několik kulturních akcí v centrálním prostoru, který slouží jako taneční plocha a jeviště.

Výlet v okolí

Nedalo Petrovských Plžů můžete navštívit třeba CHKO Bílé Karpaty, rozhlednu Holý vrch, zámek a skanzen Strážnice nebo klášter ve Skalici.

Co podniknout na jižní Moravě?

Co se dá stihnout za víkend na Moravě

Předpověď počasí hlásí jeden z posledních slunečných víkendů a tak se na poslední chvíli rozhodneme jet na podzimní výlet na jižní Moravu. Jako vždy máme plně nabitý program, tak se s námi pojďte podívat na to, co se za víkend dá všechno stihnout. Sobota 3. 10. 2020 Je sobota 3....

Co se dá stihnout za víkend na Moravě Přečíst celé

Lednicko-valtický areál pěšky i na kole

K cestování jednoznačně patří také poznávání památek. Na Jižní Moravě proto nesmíte vynechat známý Lednicko-valtický areál – místo, které patří do světového dědictví UNESCO a najdeme v něm hned několik zajímavých míst. Zámek Lednice Na Jižní Moravě budete jen těžko hledat romantičtější stavbu než je zámek Lednice. Je postaven v...

Lednicko-valtický areál pěšky i na kole Přečíst celé

Rozhledny Jižní Morava - 5 rozhleden v jednom dni

Na Jižní Moravě jsme nezkoumali jen vinice a vinařství, hrady a zámky nebo nádherné vyhlídky. Jeden celý den jsme věnovali rozhlednám. A že jich je na Jižní Moravě požehnaně. Namažte si lýtka a pojďte se s námi vydat na ty nejzajímavější a nejznámější kousky. Rozhledna Dalibor v Zaječí Rozhledna Dalibor...

Rozhledny Jižní Morava - 5 rozhleden v jednom dni Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru