Hlavní obrázek

Znáte turistická značení?

Každý správný turista a cyklista by se měl vyznat ve značení tras a cyklistických stezek. Co znamená žlutá stezka, červená, nebo zelená?

Pěší značení

Pěší trasy jsou značeny pásovými značkami (10x10cm), které jsou vždy složeny ze tří vodorovných pásů. Prostřední pás udává barvu značené trasy.

  • modrá – regionální trasy (trasy podél vodních toků, lehčí náročnost)
  • zelená – místní trasy (většinou pohodlné trasy, turisticky nenáročné)
  • žlutá – spojky a zkratky (náročnější terén, méně zajímavé)
  • červená – dálková nebo hřebenová stezka, magistrála (nejdůležitější trasa v oblasti)

V ostrých zatáčkách, nebo při odbočování na jinou cestu bývá pásová značka doplněna šipkou udávající směr.

Na konci každé značené trasy pak najdeme koncovou značku – barevný čtverec na bílém poli.

Ve městech a vesnicích jsou malované značky často doplněny o tabulky a směrovky. Z tabulky se vždy dozvíte název místa a většinou také nadmořskou výšku. Směrovky vás pak informují o vzdálenostech k dalším cílům v okolí.

Víte že: Značky od sebe musí být vzdáleny alespoň 250 metrů?

Naučné stezky

Značka naučné stezky je stejně velká jako běžná pásová značka. Barevný pruh není vodorovný ale úhlopříčný. Naučné stezky mají většinou několik zastavení. U každého z nich je informační tabule, kde se dozvíte spoustu informací o historii, přírodě, nebo významných stavbách v okolí.

Cyklistické značení

V Česku se používají dva druhy cyklo značení a to silniční a terénní. S terénním značením se setkáme hlavně v horských oblastech a místech vhodných jen pro MTB kola.

Silniční značení

Značky mají žlutou barvu, černé ohraničení a vždy je na nich namalovaný symbol kola. Kromě čísla trasy jsou na značení uvedeny názvy cílů a vzdálenosti k nim. 

Horní řádek udává koncový cíl a na každém rozcestí se jeho název opakuje.

Trasy v ČR v číslech

Česká republika je plná zajímavých naučných stezek, cyklotras a pěších tras pro začátečníky ale i pokročilé turisty, kteří mají rádi dlouhé a náročné trasy.

  • 42 885 km pěších tras
  • 33 817 km silničních tras
  • 3 575 km cyklotras v terénu
  • 3 067 km lyžařských tras
  • 14 vozíčkářských tras

Kromě klasického značení nás na cestách provázejí různé informační cedule, tabulky s nákresy vrcholů, zajímavé údaje například po cestě na vrchol rozhledny v Kobylí a spousta dašího.

Víte že: 1 400 českých značkařů každý rok stráví asi 75 tisíc hodin značením a to pracují bez nároku na mzdu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru