Článek přečtete za 2 min.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Když se řekne Plzeň, asi každému se jako první vybaví plzeňské pivo, které se zde vaří již od roku 1842 a je známé po celém světě. Patříte-li k fanouškům tohoto zlatého moku, jistě vás zaujme prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj, při které nahlédnete tomuto oblíbenému alkoholickému nápoji pod pokličku.

Stručná historie pivovaru

5. října 1842 uvařil pan Josef Groll první várku ležáku plzeňského typu na světě. Pivo bylo charakteristické plnou chutí a zlatou barvou a hned se stalo velice oblíbeným. 1. března 1859 si pivovar nechal registrovat ochrannou známku Pilsner Bier a v roce 1898 pak Pilsner Urquell. Koncem 19. století získalo pivo úspěch i ve světě.  

Roku 1946 došlo ke znárodnění a sjednocení pivovarů pod národní podnik Plzeňské pivovary. 

Plzeňský Prazdroj je v současné době největším vývozcem piva do zahraničí. Od roku 2017 patří japonské společnosti Asahi.

Prohlídka Plzeňského Prazdroje

Prohlídku pivovaru doporučujeme rezervovat předem na oficiálních stránkách plzeňského pivovaru.

Prohlídky v českém jazyce se konají od pondělí do neděle v 11:00, 13:00, 15:00  a 16:00.

Prohlídka trvá cca 80 minut.

  • vstupné za dospělého 250 Kč
  • zvýhodněné vstupné (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 70 let) 150 Kč

Co uvidím na prohlídce?

Při prohlídce se seznámíte s postupem vaření plzeňského piva, se všemi surovinami (ječmen – slad, voda, žatecký chmel a kvasinky), historií pivovaru i historií vaření piva v Plzni. Podíváte se do staré i nové varny a projdete se ve sklepích, kde původně pivo kvasilo. Pro zájemce je na závěr prohlídky připravená ochutnávka nepasterizovaného a nefiltrovaného piva Pilsner Urquell.

Prohlídka je pojata moderně, je doplněná o video (historie pivovaru a vaření piva) a několik interaktivních prvků.

Součástí prohlídky je i procházka skrz venkovní areál, nezapomeňte si vyfotit Jubilejní bránu, která se začala stavět k 50. výročí založení Měšťanského pivovaru v roce 1892.

Upozornění: Na prohlídkové trase narazíte na několik schodů (i prudších) ve sklepích je teplota okolo 7 stupňů, dobře se tak oblečte.

Prohlídka končí v obchodě se suvenýry, kde naleznete různé dárkové předměty (oblečení, tašky, otvíráky, sklenice apod.).

Další prohlídky

  • prohlídka pivovaru Gambrinus – 120 minut, 200 Kč
  • pivovarské muzeum – 60 minut, 120 Kč
  • plzeňské historické podzemí – 60 minut, 150 Kč
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top