Hlavní obrázek

Nejznámější památky a místa v Plzni

V Plzni žijeme oba od narození. Známe to tady jako svoje boty a tak jsme si řekli, proč nenapsat článek také odsud. Být občas turistou ve svém městě nemusí být vůbec špatné. A co vám doporučujeme vidět?

Parkování v Plzni

 • Parkoviště Denisovo nábřeží
 • Parkoviště Velká Synagoga
 • Kryté parkoviště obchodní centrum Plaza
 • Parkoviště Husova
 • Parkoviště Na Rychtářce

Mlýnská strouha

Výchozím bodem pro naši procházku Plzní může být třeba Mlýnská strouha známá také jako plzeňské Benátky. V centru Plzně byste asi těžko hledali pohodovější místo k posezení. Kromě jezírka, upraveného parku a několika laviček, zde najdete restaurace, umělecká díla a prolézačky pro děti.

Věděli jste, že? Mlýnská strouha se stala v roce 2010 parkem roku?

Z Mlýnské strouhy se vydáme ulicí Pražská směrem k náměstí. Narazíme na Masné krámy a Černou věž.

Masné krámy

Adresa: Křižíkovy sady 353/13

Budova galerie Masné krámy pochází z roku 1392. Je postavena ve stylu gotiky a až do 2. světové války sloužila jako tržiště. V roce 1962 měla být stavba zbořena, ale o tři roky později se jí povedlo zachránit a využít jako jednu z výstavních síní Západočeské galerie.

Černá věž

Adresa: Pražská 309/19

Naproti Masným krámům stojí Černá věž. Hranolová vodárenská věž s jehlanovou střechou má 5 pater. Vznikla v první polovině 16. století. 

Sklepní prostor věže je součástí prohlídky historického podzemí Plzně. Vstup na prohlídku podzemí je z ulice Veleslavínova č.p. 6.

Od Černé věže pokračujeme pořád rovně ulicí Pražská až narazíme na náměstí Republiky.

Katedrála sv. Bartoloměje a vyhlídková věž

Dominantou plzeňského náměstí je bezpochyby katedrála sv. Bartoloměje založena již v roce 1295. Mezi nejkrásnější část stavby patří Šternberská kaple z první poloviny 16. století. 

Věž katedrály je považována za nejvyšší gotickou kostelní věž v Čechách. Její špička sahá až do výšky 102,6 metru. Z vyhlídkového ochozu se vám naskytne krásný výhled na celou Plzeň a její okolí.

Otevírací doba věže katedrály

Denně od 10 do 18:30 hodin, poslední vstup je možný v 18:00. Dospělý zaplatí 50 Kč a děti 25 Kč. Doporučujeme pevnou obuv.

Andělíček Ošahánek

Každý správný Plzeňák ví, že na ozdobné mříži na vnější oltářové straně katedrály najde andělíčka Ošahánka. Na andělíčka stačí položit ruku a něco si přát. Jen pozor, přání si nechte pro sebe.

Radnice a náměstí Republiky

Adresa: náměstí Republiky 1

Budova plzeňské radnice je opravdovým renesančním skvostem. Vznikla v letech 1555-1559 díky italskému staviteli Giovannim de. Stazio. V budově sídlí magistrát města, konají se zde svatby a vítání občánků. V přízemí se pak nachází výstavní síň, kde najdete třeba model centra Plzně.

Náměstí Republiky

Historické jádro Plzně je od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Královské město Plzeň bylo založeno koncem 13. století na šachovnicovém půdorysu. Až budete náměstí procházet, nezapomeňte si prohlédnout okolní měšťanské domy.

Na náměstí dále najdeme:

 • Muzeum strašidel
 • Muzeum loutek
 • Národopisné muzeum
 • Císařský dům
 • v zimě se zde konají krásné vánoční trhy
 • v létě několik kulturních akcí

Morový sloup

Hned u radnice narazíte na Mariánský nebo také Morový sloup. Postaven byl v roce 1681 v renesančním slohu. Na úplném vrcholu stojí socha zlaté Madony, která je doplněna o 8 soch svatých. Sloup byl postaven jako poděkování za skončení morové epidemie.

Kašny

Na plzeňském náměstí nepřehlédněte kontroverzní zlaté kašny anděla, velblouda a chritce. Každá kašna je umístěna v jednom rohu náměstí, ve čtvrtém rohu pak stojí Morový sloup.

Socha Spejbla a Hurvínka

Na náměstí také poměrně nedávno přibyla bronzová socha Spejbla a Hurvínka, které vytvořil známý loutkář Josef Skupa.

Z náměstí Republiky pokračujte ulicí Prešovská, která vás zavede do sadů Pětatřicátníků, kde určitě nepřehlédnete Velkou synagogu.

Velká synagoga

Adresa: Sady Pětatřicátníků 35/11

Základní kámen k výstavbě Velké synagogy byl položen v roce 1888. Výstavba trvala 5 let. Jde o největší synagogu v České republice a druhou největší v Evropě. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou ČR.

Momentálně je synagoga uzavřena z důvodu rekonstrukce, která má trvat do 31. 12. 2021.

Jen pár metrů nad synagogou stojí divadlo J. K. Tyla. Po cestě k divadlu narazíte na pomník gen. Pattona.

Divadlo J. K. Tyla

Velké divadlo je hlavní scénou plzeňského divadla a významnou kulturní památkou. Budova je postavena v novorenesančním stylu a pochází z roku 1897. 

Odkaz na aktuální program divadla: https://www.djkt.eu/program

Od divadla pokračujte přes Smetanovo sady do Kopeckého sadů.

Měšťanská beseda

Adresa: Kopeckého sady 13

Novorenesanční budovu se secesní výzdobou najdeme v Kopeckého sadech nedaleko divadla J. K. Tyla. V roce 1901 ji nechal postavit plzeňský spolek měšťanů.

Konají se zde nejrůznější koncerty, společenské a kulturní akce, maturitní plesy, konference a školení.

Západočeské muzeum

Adresa: Kopeckého sady 2

Západočeské muzeum bylo založeno v roce 1878 v novorenesančním stylu. 

Návštěvníci mohou prozkoumat tyto stálé expozice:

 • Plzeňská městská zbrojnice
 • Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – Archeologie
 • Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – Historie
 • Umělecké řemeslo
 • Jak se žilo na Plzeňsku (Národopisné muzeum Plzeňska)
 • Po stopách víry františkánským klášterem (Muzeum církevního umění)
 • Příběh na niti (Muzeum loutek)
 • Expozice v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Aktuální výstavy: https://www.zcm.cz/pro-navstevniky/kalendar-akci

U Západočeského muzea naše procházka končí. V Plzni toho najdete, ale ještě mnohem více. O plzeňském pivovaru, Techmanii nebo stadionu FC Viktoria zase někdy příště.

Kde se v Plzni ubytovat?

Pilsner Apartments – U Borského parku, Plzeň

Apartmán Plzeň
Zjistit dostupnost a cenu

Apartsee Wellness Plzeň

Apartmán Plzeň
Zjistit dostupnost a cenu

Chata louka, Plzeň

Chalupa Plzeň
Zjistit dostupnost a cenu

Golden Wood Apartments, Plzeň

Apartmán Plzeň
Zjistit dostupnost a cenu

Výlety kolem Plzně

S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit. 1. Zámek Kozel Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku...

Výlety kolem Plzně Přečíst celé

Zámek Kozel - Šťáhlavice

Mezi námi nejčastěji navštěvované zámky v Čechách patří Zámek Kozel. Z domova sem vyrážíme nejraději na kole (12 km z Plzně). V okolí zámku najdeme krásný park s rybníkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. Možná také proto jsme si zdejší zámecký areál vybrali pro uspořádání naší svatby. Jak se na zámek...

Zámek Kozel - Šťáhlavice Přečíst celé

Starý Plzenec - Kupecká stezka a její krásy

Starý Plzenec máme z domova doslova za humny, a tak se tam rádi vydáváme na procházky. Mezi nejoblíbenější trasy patří Kupecká stezka. Kde zaparkovat Auto necháváme nejčastěji u kostela Narození Panny Marie. Parkování je tady zdarma a je to také nejbližší parkoviště u Kupecké stezky. Míst je tu obvykle dost....

Starý Plzenec - Kupecká stezka a její krásy Přečíst celé

Rozhledna Chlum - Plzeň jako na dlani

Chcete-li si prohlédnout Plzeň z výšky, není nic lepšího než se vydat na kopec Chlum nad městskou částí Plzeň Újezd. Rozhledna sice není úplně v nejlepší kondici, ale výhled ze shora stojí za to. Kudy na Chlum Autobusem/trolejbusem Dojeďte na konečnou stanici trolejbusů Plzeň Doubravka (naproti Penny Marketu) a odtud...

Rozhledna Chlum - Plzeň jako na dlani Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru