Hlavní obrázek

Starý Plzenec – Kupecká stezka a její krásy

Starý Plzenec máme z domova doslova za humny, a tak se tam rádi vydáváme na procházky. Mezi nejoblíbenější trasy patří Kupecká stezka.

Kde zaparkovat

Auto necháváme nejčastěji u kostela Narození Panny Marie. Parkování je tady zdarma a je to také nejbližší parkoviště u Kupecké stezky. Míst je tu obvykle dost.

Kupecká stezka

Kupecká stezka začíná již na náměstí ve Starém Plzenci, my ale vycházíme právě u kostela Narození Panny Marie. 

Trasa začíná výšlapem do kopce, nejdříve mezi zástavbou, poté lesní cestou a nakonec polní cestou.

Po 1,2 km chůze dorazíte na rozcestí s křížkem a lavičkou. Odtud pokračujte doprava po polní cestě směrem k lesu.

Info: Na stezce najdeme několik informačních cedulí s historií Kupecké stezky, ale i zábavnými úkoly pro děti.

Poté co ujdete dalších 360 metrů dorazíme na vyhlídkové místo s altánkem, kde si můžete dát třeba malý piknik. 

Cesta se pak zase stáčí doprava, do lesa. 

Kostel sv. Kříže a kostel sv. Vavřince

Jedním ze zastavení na stezce je kostel sv. Kříže. Tedy spíše jeho zbytky. Kostel byl založený již ve 12. století. Zajímavostí je, že v jeho základech byly nalezeny dětské oběti.

Další kostel, který tu dříve stával se jmenoval sv. Vavřince a pocházel dokonce z 11. století. Dnes tu najdeme jen kopii základů kostela. Z materiálu, který zbyl z původní stavby jsou prý postaveny některé domy ve Starém Plzenci.

Hradiště Hůrka

V 10. století zde vzniklo přemyslovské hradiště. Hradiště mělo funkci správního centra a razily se zde mince. Ve 13. století, kdy byla založena Plzeň, hradiště ztratilo význam a postupně zchátralo. 

Rotunda sv. Petra a Pavla

Původně byla rotunda součástí staroplzeňského hradiště v 10. století. Vybudována je z otloukaných křemencových kvádrů. První zmínka o stavbě je v listině krále Přemysla Otakara II. v roce 1266.

Rotunda je otevřena pro veřejnost vždy 1. sobotu v měsíci od května do září od 13 do 16 hodin. Dospělý za prohlídku zaplatí 50 Kč, děti 30 Kč.

Od rotundy je krásný výhled na protilehlý hrad Radyně a celý Starý Plzenec.

Délka celé trasy: 2,9 km

Časová náročnost: 1 hodina

Chci na další výlety v okolí Plzně

Výlety kolem Plzně

S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit. 1. Zámek Kozel Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku...

Výlety kolem Plzně Přečíst celé

Rozhledna Kožich u Libákovic

Rádi poznáváme okolí Plzně, města kde žijeme. Dalším místem na seznamu byla rozhledna Kožich. Tato příjemná procházka jižním Plzeňskem vám zabere maximálně 2 hodiny. Ideální výlet třeba na nedělní odpoledne. Parkování  Výchozím bodem pro návštěvu rozhledny Kožich je malá obec Libákovice. Zaparkovat můžete buď přímo v obci (1), nebo na...

Rozhledna Kožich u Libákovic Přečíst celé

Kokotsko a kokotské rybníky - výlet na odpoledne do nádherné přírody

Dnes společně prozkoumáme krásný kus přírody nedaleko Plzně s vtipným názvem Kokotsko. Na necelých 9 kilometrech se můžete těšit na dva rybníky, pramen Čůráček, Čertův kámen, nebo zámek v Bušovicích. Kde zaparkovat Výchozím bodem pro stezku je parkoviště v Nové Huti nedaleko stejnojmenného koupaliště. Stání je zde zdarma a pohodlně...

Kokotsko a kokotské rybníky - výlet na odpoledne do nádherné přírody Přečíst celé

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy je nejsnažším způsobem jak se...

Hrad Radyně ve Starém Plzenci Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru