Hlavní obrázek

Hrad Kokořín a Pokličky

Krásná příroda Kokořínska učarovala i nás, a tak jsme zde strávili jeden příjemný letní víkend. Stihli jsme toho objevit hodně, jak už je naším zvykem. Nenechali jsme si ujít známý hrad Kokořín ani nedaleký skalní útvar Pokličky.


Kudy na hrad Kokořín

Hrad Kokořín najdeme ve Středočeském kraji asi 18 km od Mělníka. Parkovat lze nedaleko hradu na parkovišti Kokořín Podhradí, kde se platí 100 Kč za den. 

Z parkoviště je to pak jen 500 metrů k hradu.

My byli ubytovaní v kempu ATC Kokořín a tak jsme se sem vydali ráno po snídani pěšky (vzdálenost 2,6 km – asi 30 minut rychlejší chůze).

Hrad Kokořín

Původní hrad byl založen už okolo roku 1320 pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. V době husitských válek byl značně poškozen. Na konci třicetileté války se přestal úplně udržovat.

V 19. století se stala z hradu zřícenina, která zaujala nejen známého spisovatele Karla Hynka Máchu.

Naštěstí se Kokořín dočkal rekonstrukce v roce 1918. Dnes tak můžeme obdivovat mohutnou věž vysokou 38 metrů. Uvnitř je k vidění ukázka středověkého bydlení.

Věděli jste, že se na hradě Kokořín natáčela pohádka Princezna se zlatou hvězdou?

Tip: Po prohlídce se ještě projděte na známou Máchovu vyhlídku pod hradem.

Chci na prohlídku hradu Kokořín

  • I. prohlídkový okruh – starý palác (s průvodcem), 80 Kč dospělý a děti od 6 let 40 Kč
  • II. prohlídkový okruh – hradní věž (bez průvodce), 30 Kč dospělý a děti od 6 let 10 Kč

V hlavní sezóně je hrad otevřen od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná vždy v uvedenou zavírací hodinu.

Skalní útvar Pokličky

Výlet na hrad Kokořín doporučujeme spojit s návštěvou skalního útvaru Pokličky. Najdete je asi 5 km od hradu. Jde o pískovcové sloupy zakryté poklopy ve výšce až 12 metrů. Skalní útvary vznikly díky zvětrávání pískovce. 

Eroze stále pokračuje a “nohy” pokliček budou jednou tak tenké, že pokličky neunesou a zbortí se.

Nejmohutnější poklička měří 12 metrů a její klobouk je široký 6 metrů.

Cesta na Pokličky vede z parkoviště – Lesní parkoviště Pokličky (10 Kč za hodinu). Na vrchol je potřeba vystoupat několik desítek schodů, ale odměnou vám bude pěkný výhled na tyto neobvyklé skalní útvary.

Kam dál?

Kokořínsko za víkend

K cestování s Petříkem využíváme každou volnou chvíli, proto byl na jeden červnový víkend plán jasný. Prozkoumáme Kokořínsko a jeho okolí. Nejsme žádní velký spáči a tak už jsme před osmou hodinou ranní byli na parkovišti pod horou Říp. Hora Říp Parkování: parkoviště v obci Rovné Hora Říp tak nějak...

Kokořínsko za víkend Přečíst celé

Hrad Křivoklát

Navštivte s námi jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice – Křivoklát, kde své dětství prožil velikán české historie Karel IV.. Památku najdeme v okrese Rakovník ve Středních Čechách a jestliže máte rádi historii naší země, rozhodně by vám neměla uniknout. Jak se na hrad dostanu Autem ...

Hrad Křivoklát Přečíst celé

Drábské světničky a Rotštejn

Při prozkoumávání Krkonoš a Českého ráje v roce 2016 nám Petrovo rodiče poradili navštívit Drábské světničky ležící kousek od Turnova. To by jsme nebyli my dva, kdybychom se tam hned nevydali na průzkum. Aktualita: V roce 2021 byly bohužel Drábské světničky uzavřeny pro veřejnost kvůli vandalům a není jasné, zda...

Drábské světničky a Rotštejn Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru