Článek přečtete za 2 min.

Hrad Kokořín a Pokličky

Krásná příroda Kokořínska učarovala i nás, a tak jsme zde strávili jeden příjemný letní víkend. Stihli jsme toho objevit hodně, jak už je naším zvykem. Nenechali jsme si ujít známý hrad Kokořín ani nedaleký skalní útvar Pokličky.


Kudy na hrad Kokořín

Hrad Kokořín najdeme ve Středočeském kraji asi 18 km od Mělníka. Parkovat lze nedaleko hradu na parkovišti Kokořín Podhradí, kde se platí 100 Kč za den. 

Z parkoviště je to pak jen 500 metrů k hradu.

My byli ubytovaní v kempu ATC Kokořín a tak jsme se sem vydali ráno po snídani pěšky (vzdálenost 2,6 km – asi 30 minut rychlejší chůze).

Hrad Kokořín

Původní hrad byl založen už okolo roku 1320 pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. V době husitských válek byl značně poškozen. Na konci třicetileté války se přestal úplně udržovat.

V 19. století se stala z hradu zřícenina, která zaujala nejen známého spisovatele Karla Hynka Máchu.

Naštěstí se Kokořín dočkal rekonstrukce v roce 1918. Dnes tak můžeme obdivovat mohutnou věž vysokou 38 metrů. Uvnitř je k vidění ukázka středověkého bydlení.

Věděli jste, že se na hradě Kokořín natáčela pohádka Princezna se zlatou hvězdou?

Tip: Po prohlídce se ještě projděte na známou Máchovu vyhlídku pod hradem.

Chci na prohlídku hradu Kokořín

  • I. prohlídkový okruh – starý palác (s průvodcem), 80 Kč dospělý a děti od 6 let 40 Kč
  • II. prohlídkový okruh – hradní věž (bez průvodce), 30 Kč dospělý a děti od 6 let 10 Kč

V hlavní sezóně je hrad otevřen od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná vždy v uvedenou zavírací hodinu.

Skalní útvar Pokličky

Výlet na hrad Kokořín doporučujeme spojit s návštěvou skalního útvaru Pokličky. Najdete je asi 5 km od hradu. Jde o pískovcové sloupy zakryté poklopy ve výšce až 12 metrů. Skalní útvary vznikly díky zvětrávání pískovce. 

Eroze stále pokračuje a “nohy” pokliček budou jednou tak tenké, že pokličky neunesou a zbortí se.

Nejmohutnější poklička měří 12 metrů a její klobouk je široký 6 metrů.

Cesta na Pokličky vede z parkoviště – Lesní parkoviště Pokličky (10 Kč za hodinu). Na vrchol je potřeba vystoupat několik desítek schodů, ale odměnou vám bude pěkný výhled na tyto neobvyklé skalní útvary.

Kam dál?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top