Při prozkoumávání Krkonoš a Českého ráje v roce 2016 nám Petrovo rodiče poradili navštívit Drábské světničky ležící kousek od Turnova. To by jsme nebyli my dva, kdybychom se tam hned nevydali na průzkum.

Skalní pevnost, kde se schovávali loupežníci totiž zněla zajímavě. K tomuto výletu jsme přidali ještě zříceninu hradu Rotštejn se vstupem do pekla.

Drábské světničky jsou velmi dobře dostupné autem. Parkoviště Dneboh – Kavčina leží jen 500 metrů od světniček. Pískovcové skály ale nebyly naším prvním výletem dne, a tak jsme ke světničkám dorazili až odpoledne. Podle toho také vypadalo parkování – bylo přeplněné k prasknutí, museli jsme stát kousek dál u silnice. Doporučujeme tedy být na místě raději hned ráno.

Co jsou to vlastně Drábské světničky

Jde o skupinu sedmi pískovcových bloků. Toto místo bylo osídleno již v době kamenné. Ve 13. století zde založili skalní hrad. V době husitských válek se hrad stal významným centrem sirotčích vojsk.

Po bitvě u Lipan světničky bohužel zchátraly. Dochovalo se 18 světniček a 6 chodeb tesaných do skály. 

Vstupné a vyhlídka

Vstupné na světničky je zdarma, hrad je přístupný od 1. 4. do 31. 10. V celém areálu je náročnější terén, skály a schody. Doporučujeme pevnou obuv, žabky nejsou úplně nejlepší volbou, pokud chcete mít po návštěvě nohy v celku 🙂

Pohled do krajiny Drábské světničky

Na hoře je hezká vyhlídka na severní Čechy, při dobré viditelnosti je možné spatřit hrad Bezděz nebo hřebeny Jizerských hor a Krkonoš.

V lesích u Drábských světniček byly natáčeny některé záběry z filmu Jana Svěráka – Kuky se vrací.

V horkém letním dni jsme velmi ocenili alespoň malé ochlazení v jedné ze světniček. V den návštěvy bylo totiž přes 35° C.

Světnička

S čerty nejsou žerty – vstup do pekla Rotštejn

Kousek od Turnova, v Klokočských skalách, najdeme zříceninu hradu Rotštejn. Právě zde se natáčela scéna v námi oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty, kdy Petr s Jankem unáší do pekla Dorotu Máchalovou. 

Vstup do pekla

Také u zříceniny Rotštejn se velmi dobře parkuje. Stejnojmenné parkoviště leží jen 150 metrů od zříceniny hradu. 

Vstup do pekla určitě nepřehlédnete, k hradu se jinak než kolem této skály nedostanete. U vstupu je také umístěna cedulka s fotografií z natáčení. Schody do pekla jsou pak na hradě Sloup, tedy asi 75 kilometrů daleko. 🙂

Otevírací doba a vstupné:

  • hlavní sezóna: 8.6. – 31.8. pondělí až pátek od 10:00 do 16:00
  • vstupné: dospělý 40 Kč a děti 6 – 12 let 25 Kč

Na zřícenině hradu je zajímavé, že část stavby je zděná a část je vytesaná do skály. Z hradu se dochovaly jen některé zdi a tesané světničky. 

Nahoře najdete pěknou vyhlídku odkud je parádní pohled na Jizerské hory. Hrad je možné projít s průvodkyní i samostatně.

Hrad byl založen v polovině 13. století jako sídlo rodiny Rotštejnů. Zanikl na po16. století. Později si zde lidé vytvořili příbytky a před ně postavili chalupy.

Místa Drábské světničky a hrad Rotštejn jsou od sebe vzdálena jen 22 km. Doporučujeme tedy návštěvu spojit do jednoho dne a užít si tak trochu pohádkovou atmosféru, která z těchto míst dýchá.

Přečtěte si další články z Krkonoš