Článek přečtete za 3 min.

Drábské světničky a Rotštejn

Při prozkoumávání Krkonoš a Českého ráje v roce 2016 nám Petrovo rodiče poradili navštívit Drábské světničky ležící kousek od Turnova. To by jsme nebyli my dva, kdybychom se tam hned nevydali na průzkum.

Aktualita: V roce 2021 byly bohužel Drábské světničky uzavřeny pro veřejnost kvůli vandalům a není jasné, zda budou ještě někdy zpřístupněny!

Skalní pevnost, kde se schovávali loupežníci totiž zněla zajímavě. K tomuto výletu jsme přidali ještě zříceninu hradu Rotštejn se vstupem do pekla.

Drábské světničky jsou velmi dobře dostupné autem. Parkoviště Dneboh – Kavčina leží jen 500 metrů od světniček. Pískovcové skály ale nebyly naším prvním výletem dne, a tak jsme ke světničkám dorazili až odpoledne. Podle toho také vypadalo parkování – bylo přeplněné k prasknutí, museli jsme stát kousek dál u silnice. Doporučujeme tedy být na místě raději hned ráno.

Co jsou to vlastně Drábské světničky

Jde o skupinu sedmi pískovcových bloků. Toto místo bylo osídleno již v době kamenné. Ve 13. století zde založili skalní hrad. V době husitských válek se hrad stal významným centrem sirotčích vojsk.

Po bitvě u Lipan světničky bohužel zchátraly. Dochovalo se 18 světniček a 6 chodeb tesaných do skály. 

Vstupné a vyhlídka

Vstupné na světničky je zdarma, hrad je přístupný od 1. 4. do 31. 10. V celém areálu je náročnější terén, skály a schody. Doporučujeme pevnou obuv, žabky nejsou úplně nejlepší volbou, pokud chcete mít po návštěvě nohy v celku 🙂

Pohled do krajiny Drábské světničky

Na hoře je hezká vyhlídka na severní Čechy, při dobré viditelnosti je možné spatřit hrad Bezděz nebo hřebeny Jizerských hor a Krkonoš.

V lesích u Drábských světniček byly natáčeny některé záběry z filmu Jana Svěráka – Kuky se vrací.

V horkém letním dni jsme velmi ocenili alespoň malé ochlazení v jedné ze světniček. V den návštěvy bylo totiž přes 35° C.

Světnička

S čerty nejsou žerty – vstup do pekla Rotštejn

Kousek od Turnova, v Klokočských skalách, najdeme zříceninu hradu Rotštejn. Právě zde se natáčela scéna v námi oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty, kdy Petr s Jankem unáší do pekla Dorotu Máchalovou. 

Vstup do pekla

Také u zříceniny Rotštejn se velmi dobře parkuje. Stejnojmenné parkoviště leží jen 150 metrů od zříceniny hradu. 

Vstup do pekla určitě nepřehlédnete, k hradu se jinak než kolem této skály nedostanete. U vstupu je také umístěna cedulka s fotografií z natáčení. Schody do pekla jsou pak na hradě Sloup, tedy asi 75 kilometrů daleko. 🙂

Otevírací doba a vstupné:

  • hlavní sezóna: 8.6. – 31.8. pondělí až pátek od 10:00 do 16:00
  • vstupné: dospělý 40 Kč a děti 6 – 12 let 25 Kč

Na zřícenině hradu je zajímavé, že část stavby je zděná a část je vytesaná do skály. Z hradu se dochovaly jen některé zdi a tesané světničky. 

Nahoře najdete pěknou vyhlídku odkud je parádní pohled na Jizerské hory. Hrad je možné projít s průvodkyní i samostatně.

Hrad byl založen v polovině 13. století jako sídlo rodiny Rotštejnů. Zanikl na po16. století. Později si zde lidé vytvořili příbytky a před ně postavili chalupy.

Místa Drábské světničky a hrad Rotštejn jsou od sebe vzdálena jen 22 km. Doporučujeme tedy návštěvu spojit do jednoho dne a užít si tak trochu pohádkovou atmosféru, která z těchto míst dýchá.

Ubytování v okolí

Plánujete-li dovolenou v regionu, je dobré si vybrat ubytování v Českém ráji s dostatečným předstihem.

Přečtěte si další články z Krkonoš

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top