Hlavní obrázek

Hrad Rožmberk nad Vltavou – romantická stavba v Jižních Čechách

Krásný hrad Rožmberk tyčící se nad řekou Vltavou nesmíte vynechat ze svého seznamu při cestách po Jihočeském kraji. Historickou stavbu najdete ve stejnojmenném městečku Rožmberk nad Vltavou, které je oblíbené hlavně mezi vodáky.

Kde najdu hrad a jak se tam dostanu

Autem 

Hrad Rožmberk leží 24 km daleko od Českého Krumlova a 9 km od Vyššího Brodu. Parkovat je nejlepší přímo ve městě na malém náměstíčku, kde za hodinu stání zaplatíte 30 Kč.

Z parkoviště je hradu potřeba ujít asi 400 metrů a na konci se docela zapotíte, protože na vás čeká pěkný kopec.

Vlakem

Vlaková zastávka je od hradu vzdálená 4,6 km a tak není vlakové spojení zrovna nejpohodlnější volbou.

Do města Rožmberk nad Vltavou jezdí osobní vlaky z Rybníku a Lipna nad Vltavou.

Autobusem

Autobusem je doprava o poznání příjemnější. Do města vás dovezou autobusy z Kaplice, Českého Krumlova nebo Českých Budějovic a jejich zastávka je přímo na náměstí pod hradem.

Lodí

Lodí? Ano nezbláznili jsme se. Hrad Rožmberk leží u řeky Vltavy, po které můžete do města připlout. Trasa Vyšší Brod – Rožmberk nad Vltavou – Český Krumlov, patří mezi jednu z nejoblíbenějších vodáckých stezek u nás.

Věděli jste, že se jez v Rožmberku objevil třeba ve filmu Rafťáci nebo seriálu Hop nebo trop v dílu Na vodě?

Historie hradu Rožmberk

Sídlo slavného rodu Rožmberků se dříve skládalo ze dvou částí – Horního a Dolního hradu. Horní hrad vznikl ve 13. století. V roce 1522 jej postihl velký požár a do dnešní doby se tak dochovala jen věž Jakobínka.

Dolní hrad byl vybudován až v 1. polovině 14. století a v 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Fasádu Dolního hradu zdobí sgrafity a jde o skutečně krásnou romantickou stavbu.

Hrad založil Vok I. z Rožmberka a jeho potomkům patřil až do roku 1611. Poté se rod Rožmberků přesunul do Českého Krumlova. 

Prohlídkové okruhy

  • Hlavní okruh – 45 minut (150 Kč/110 Kč) – reprezentativní místnosti rodu Buquoyů
  • Soukromé pokoje – 40 minut (140 Kč/100 Kč) – soukromé pokoje rodiny Buquoyů
  • Muzeum hrdelního soudnictví – 20 minut (80 Kč/60 Kč)
  • Věž Jakobínka – délka 40 minut (150 Kč – jednotné vstupné)

Otevírací doba hradu a občerstvení

O letních prázdninách je hrad otevřen každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Drobné občerstvení si můžete zakoupit na hradním nádvoří.

Návštěva hradu vám i s prohlídkou zabere maximálně 2 hodiny. Vyražte pak ještě na další krásná místa v jižních Čechách. Že nevíte kam? Nevadí, nechte se inspirovat našimi výlety.

Výlety v jižních Čechách

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Hrad a zámek ČK Medvědi Plášťový most Otáčivé hlediště Zámecká...
Přečíst článek

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Parkování Zámek Třeboň Pivovar Regent Náměstí v Třeboni Schwarzenberská hrobka Rybníky Svět a Rožmberk Lázně v...
Přečíst článek

Nové Hrady - hrad a Tereziino údolí

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také mnoha krásných zámků a hradů. Jedním takovým je třeba hrad Nové Hrady. V jeho blízkosti najdeme Tereziino údolí s nádhernou přírodou, které je ideálním místem pro rodinnou procházku. Hrad Tereziino údolí Jak se dostat do Nových Hradů Autem Nové Hrady leží poblíž...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít na začátek