Hlavní obrázek

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat.

Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet doporučujeme vyrazit hned ráno abyste si mohli nejznámější památky vyfotit bez davů turistů (davy čínských turistů se tu již staly samozřejmostí).

S parkováním bývá někdy problém, proto většinou parkujeme dál od centra např. u Kauflandu nebo Lidlu.

Hrad a zámek Český Krumlov

Návštěva státního hradu a zámku je krumlovské must have. Celý areál spolu s historickým centrem Českého Krumlova patří mezi památky světového dědictví UNESCO. 

Hrad vznikl v první polovině 13. století. Tvoří ho 40 budov a palácových staveb, 5 nádvoří a veliká zámecká zahrada. Postaven byl v renesančním stylu a později byl upraven do stylu barokního.

Otevírací doba

 • v létě je zámek otevřen každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin

Prohlídkové okruhy

 • renesanční a barokní apartmány (základní okruh)
 • apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století
 • barokní divadlo
 • muzeum a zámecká věž
 • konírna a sedlárna

Ceny za jednotlivé okruhy se pohybují od 60 do 250 Kč pro dospělou osobu. My jsme navštívili první prohlídkový okruh a moc se nám renesanční a barokní apartmány líbily.

Medvědi

Když půjdete do zámku přes Červenou bránu a budete mít štěstí, v příkopu pod hradem uvidíte krumlovské medvědy. Historie medvědů sahá v Krumlově až do 16. století. Tato atrakce je oblíbená hlavně u menších návštěvníků.

Plášťový most

Další ikonickou stavbou je Plášťový most, který spojuje Horní hrad a přístup do zámecké zahrady. Stavba stojí na kamenných pilířích s oblouky. Uvnitř najdeme Maškarní sál se zámeckým divadlem a zámeckou obrazárnu. 

Otáčivé hlediště

Unikátní otáčivé hlediště najdeme uprostřed zámecké zahrady nad hradem a zámkem. Vzniklo v roce 1958 a provozovatelem je Jihočeské divadlo. Každé léto se zde koná několik divadelních představení převážně Shakespearovského repertoáru. 

 • kapacita – 644 diváků
 • celková hmotnost konstrukce – 650 tun
 • průměr základny – 21,3 metru

Zámecká zahrada

Nejrozsáhlejší částí areálu je bezpochyby zámecká zahrada. Založena byla v 2. polovině 17. století. 

Skládá se ze čtyř částí:

 • terasy
 • letní jízdárny
 • dolního partelu s kaskádovou fontánou
 • horní zahrady s volnou zahradní úpravou, letohrádkem Bellarie a zámeckým rybníkem

Doporučujeme si zde udělat malou procházku a dojít až k zámeckému rybníku. Tam můžete relaxovat na jedné z laviček a v přeplněném Krumlově si tak užít alespoň chvíli klidu – bez velkého množství turistů.

Historické centrum

V Krumlově najdeme mnoho krásných uliček a zákoutí, která stojí za to prozkoumat. Po cestě na náměstí Svornosti nepřehlédněte například bývalý kostel a špitál sv. Jošta nebo Lazebnický most.

Na samotném náměstí se pak doporučujeme zaměřit na tyto stavby:

 • budovu radnice
 • muzeum tortury
 • morový mariánský sloup
 • kamennou kašnu

Český Krumlov je také městem s několika muzei a galeriemi. My prozatím navštívili muzeum voskových figurín a zrcadlový labyrint.

Zrcadlový labyrint

Zrcadlový labyrint najdeme v Široké ulici číslo 52. Bludiště patří k největším v Evropě. Zrcadlová síň se pyšní 90 zrcadly a menším křišťálovým bludištěm s čirými skly.

V labyrintu nechybí ani oblíbená prohnutá zrcadla, která různě deformují vaší postavu. V jednom jste štíhlí jako proutek a ve druhém naopak širocí jak almara. V každém případě se zde pobaví celá rodina.

V bludišti mají otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. Za dospělého zaplatíte 90 Kč a za dítě 60 Kč.

Muzeum voskových figurín

Kousek od náměstí Svornosti najdeme populární muzeum voskových figurín nebo také Wax Museum. Poznáte zde atmosféru Středověku a seznámíte se s významnými osobnostmi jižních Čech. Ve sklepení uvidíte tajemné středověké městečko. Atmosféra je skvěle doplněna zvukovými a světelnými efekty a občas by se člověk možná i trochu bál 🙂

Na koho se můžete těšit?

 • Karel IV.
 • František Josef I.
 • Tomáš Garrigue Masaryk
 • Švejk
 • spousta zahraničních hvězd jako např. Elton John

Figuríny si můžete prohlédnout každý den od 9 do 20 hodin. Dospělý zaplatí 130 Kč a dítě 90 Kč.

Kam na dobré jídlo

Při procházení po Českém Krumlově vám určitě vyhládne. My jsme si zde oblíbili restauraci Hospoda 99 ve Věžní ulici 99 hned u Budějovické brány. Vaří zde výborné burgery nebo mexickou kuchyni. Jídlo výborně chutná a navíc je tu příjemná obsluha, takže co víc si přát 🙂

Na dezert zase rádi zajdeme do kavárny Kafemlejnek v ulici Latrán 2. V létě můžete posedět na venkovní terase u řeky Vltavy a vychutnat si třeba zmrzlinový pohár s borůvkami.

Český Krumlov má opravdu hodně co nabídnout. Od krásné architektury, malebných uliček, velkého množství kulturního vyžití až po skvělé restaurace a kavárny, kde stojí za to si odpočinout. 

Krumlov je v neposlední řadě také velmi oblíbeným místem pro vodáky. Kdo by neznal pověstný Jez u Jelení lávky, okolo kterého vždy postává nespočet vodáků a turistů, kteří sledují kdo sjezd jezu nezvládne a takzvaně se “udělá”.

Tipy na ubytování v Českém Krumlově

Pension Rozmarýna, Český Krumlov

Hotel Český Krumlov
Zjistit dostupnost a cenu

Pension Vok, Český Krumlov

Hotel Český Krumlov
Zjistit dostupnost a cenu

Penzion Podhradí, Český Krumlov

Hotel Český Krumlov
Zjistit dostupnost a cenu

Pension Adel, Český Krumlov

Hotel Český Krumlov
Zjistit dostupnost a cenu

Podívejte se na tipy na ubytování v Českém Krumlově nebo sjízdnost Vltavy.

Co podniknout v okolí Krumlova

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů

Jestli je nějaké místo v České republice, kam se vracím nejraději, jsou to malebné Trhové Sviny. Malé městečko v jižních Čechách vzdálené jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Ne každý je zná, ale musím říct, komu jsem je ukázala, ten si je zamiloval. V tomto článku pro vás mám několik...

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů Přečíst celé

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.  Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete Historie zámku Červená Lhota Na místě dnešního zámku...

Zámek Červená Lhota Přečíst celé

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic

Výlety do přírody patří mezi naše nejoblíbenější. Hezkým tipem na celodenní výlet je rozhledna Kleť nedaleko Českých Budějovic, kde už jsme byli několikrát. Výlet se dá velmi dobře uzpůsobit i méně trénovaným turistům. Kudy na rozhlednu Vlakem: vlaková zastávka Holubov, poté pěšky po zelené turistické stezce. Autem: parkovat lze buď...

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic Přečíst celé

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno)

Trilogii Slunce seno zná každý Čech. I když ji vidíte po dvacáté, pořád se vtipným hláškám Zdeňka Trošky musíte smát. My s Petříkem tento klasický český humor taky milujeme. Do Hoštic už jsem se chtěla podívat dávno. Proto jsem naplánovala na jeden květnový den výlet po stopách Slunce, seno. Filmy...

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno) Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru