Článek přečtete za 4 min.

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat.

Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet doporučujeme vyrazit hned ráno abyste si mohli nejznámější památky vyfotit bez davů turistů (davy čínských turistů se tu již staly samozřejmostí).

S parkováním bývá někdy problém, proto většinou parkujeme dál od centra např. u Kauflandu nebo Lidlu.

Hrad a zámek Český Krumlov

Návštěva státního hradu a zámku je krumlovské must have. Celý areál spolu s historickým centrem Českého Krumlova patří mezi památky světového dědictví UNESCO. 

Hrad vznikl v první polovině 13. století. Tvoří ho 40 budov a palácových staveb, 5 nádvoří a veliká zámecká zahrada. Postaven byl v renesančním stylu a později byl upraven do stylu barokního.

Otevírací doba

 • v létě je zámek otevřen každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin

Prohlídkové okruhy

 • renesanční a barokní apartmány (základní okruh)
 • apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století
 • barokní divadlo
 • muzeum a zámecká věž
 • konírna a sedlárna

Ceny za jednotlivé okruhy se pohybují od 60 do 250 Kč pro dospělou osobu. My jsme navštívili první prohlídkový okruh a moc se nám renesanční a barokní apartmány líbily.

Medvědi

Když půjdete do zámku přes Červenou bránu a budete mít štěstí, v příkopu pod hradem uvidíte krumlovské medvědy. Historie medvědů sahá v Krumlově až do 16. století. Tato atrakce je oblíbená hlavně u menších návštěvníků.

Plášťový most

Další ikonickou stavbou je Plášťový most, který spojuje Horní hrad a přístup do zámecké zahrady. Stavba stojí na kamenných pilířích s oblouky. Uvnitř najdeme Maškarní sál se zámeckým divadlem a zámeckou obrazárnu. 

Otáčivé hlediště

Unikátní otáčivé hlediště najdeme uprostřed zámecké zahrady nad hradem a zámkem. Vzniklo v roce 1958 a provozovatelem je Jihočeské divadlo. Každé léto se zde koná několik divadelních představení převážně Shakespearovského repertoáru. 

 • kapacita – 644 diváků
 • celková hmotnost konstrukce – 650 tun
 • průměr základny – 21,3 metru

Zámecká zahrada

Nejrozsáhlejší částí areálu je bezpochyby zámecká zahrada. Založena byla v 2. polovině 17. století. 

Skládá se ze čtyř částí:

 • terasy
 • letní jízdárny
 • dolního partelu s kaskádovou fontánou
 • horní zahrady s volnou zahradní úpravou, letohrádkem Bellarie a zámeckým rybníkem

Doporučujeme si zde udělat malou procházku a dojít až k zámeckému rybníku. Tam můžete relaxovat na jedné z laviček a v přeplněném Krumlově si tak užít alespoň chvíli klidu – bez velkého množství turistů.

Historické centrum

V Krumlově najdeme mnoho krásných uliček a zákoutí, která stojí za to prozkoumat. Po cestě na náměstí Svornosti nepřehlédněte například bývalý kostel a špitál sv. Jošta nebo Lazebnický most.

Na samotném náměstí se pak doporučujeme zaměřit na tyto stavby:

 • budovu radnice
 • muzeum tortury
 • morový mariánský sloup
 • kamennou kašnu

Český Krumlov je také městem s několika muzei a galeriemi. My prozatím navštívili muzeum voskových figurín a zrcadlový labyrint.

Zrcadlový labyrint

Zrcadlový labyrint najdeme v Široké ulici číslo 52. Bludiště patří k největším v Evropě. Zrcadlová síň se pyšní 90 zrcadly a menším křišťálovým bludištěm s čirými skly.

V labyrintu nechybí ani oblíbená prohnutá zrcadla, která různě deformují vaší postavu. V jednom jste štíhlí jako proutek a ve druhém naopak širocí jak almara. V každém případě se zde pobaví celá rodina.

V bludišti mají otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. Za dospělého zaplatíte 90 Kč a za dítě 60 Kč.

Muzeum voskových figurín

Kousek od náměstí Svornosti najdeme populární muzeum voskových figurín nebo také Wax Museum. Poznáte zde atmosféru Středověku a seznámíte se s významnými osobnostmi jižních Čech. Ve sklepení uvidíte tajemné středověké městečko. Atmosféra je skvěle doplněna zvukovými a světelnými efekty a občas by se člověk možná i trochu bál 🙂

Na koho se můžete těšit?

 • Karel IV.
 • František Josef I.
 • Tomáš Garrigue Masaryk
 • Švejk
 • spousta zahraničních hvězd jako např. Elton John

Figuríny si můžete prohlédnout každý den od 9 do 20 hodin. Dospělý zaplatí 130 Kč a dítě 90 Kč.

Kam na dobré jídlo

Při procházení po Českém Krumlově vám určitě vyhládne. My jsme si zde oblíbili restauraci Hospoda 99 ve Věžní ulici 99 hned u Budějovické brány. Vaří zde výborné burgery nebo mexickou kuchyni. Jídlo výborně chutná a navíc je tu příjemná obsluha, takže co víc si přát 🙂

Na dezert zase rádi zajdeme do kavárny Kafemlejnek v ulici Latrán 2. V létě můžete posedět na venkovní terase u řeky Vltavy a vychutnat si třeba zmrzlinový pohár s borůvkami.

Český Krumlov má opravdu hodně co nabídnout. Od krásné architektury, malebných uliček, velkého množství kulturního vyžití až po skvělé restaurace a kavárny, kde stojí za to si odpočinout. 

Krumlov je v neposlední řadě také velmi oblíbeným místem pro vodáky. Kdo by neznal pověstný Jez u Jelení lávky, okolo kterého vždy postává nespočet vodáků a turistů, kteří sledují kdo sjezd jezu nezvládne a takzvaně se “udělá”.

Tipy na ubytování v Českém Krumlově

Podívejte se na tipy na ubytování v Českém Krumlově.

Co podniknout v okolí Krumlova

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top