Hlavní obrázek

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů

Jestli je nějaké místo v České republice, kam se vracím nejraději, jsou to malebné Trhové Sviny. Malé městečko v jižních Čechách vzdálené jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Ne každý je zná, ale musím říct, komu jsem je ukázala, ten si je zamiloval. V tomto článku pro vás mám několik tipů na výlety v okolí Svinů.

1. Svatá Trojice a Buškův Hamr

Parkování: kousek od náměstí v Trhových Svinech

Tato dvě místa je nejlepší navštívit najednou. Doporučuji využít červenou turistickou stezku, která začíná na náměstí v Trhových Svinech. Po polní cestě dojdete k barokní stavbě Svaté Trojice s půdorysem šesticípé hvězdy. Stavba byla postavena v letech 1708 až 1710. Stezka pokračuje od Svaté Trojice po zelené stezce lesem, u pily přejdete silnici a pokračujete opět po lesní cestě, která vás zavede až k vodnímu Hamru.

V kapli kousek od Svaté Trojice najdeme pramen vody, který údajně skrývá léčivou moc (zejména na nemoci očí).

Buškův Hamr je přístupný pro veřejnost od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin. Pondělky mají zavřeno. Prohlídku doporučuji, vodní hamr a jeho historie je velmi zajímavá.

Stezka od hamru pokračuje stále po zelené stezce až do Trhových Svinů. Celá trasa měří přibližně 6 kilometrů a zvládnete ji i s menšími dětmi.

Hamr je jedním ze tří funkčních hamrů na území Česka. V objektu najdeme stálou expozici a v letních měsících se zde konají různé kulturní akce.

2. Tereziino údolí

Parkování: na malém parkovišti před vstupem do údolí

Tereziino (Terčino) údolí najdeme v Nových Hradech asi 200 metrů od samotné stavby hradu. Je to velmi příjemný park se spoustou zajímavých romantických staveb. Celá stezka měří asi 8 kilometrů. Doporučuji být na místě včas (7-8:30), abyste pohodlně zaparkovali.

Zajímavá místa na trase:

 • Stropnický vodopád
 • hrad Cuknštejn
 • Lázničky
 • Gabrielin rybník

Nové Hrady – hrad a Tereziino údolí

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také mnoha krásných zámků a hradů. Jedním takovým je třeba hrad Nové Hrady. V jeho blízkosti najdeme Tereziino údolí s nádhernou přírodou, které je ideálním místem pro rodinnou procházku. Jak se dostat do Nových Hradů Autem Nové Hrady…
Přečíst více

3. Borovany

Nejznámější událostí v Borovanech červencové borůvkobraní. Celý víkend je zde možné ochutnat dobroty z borůvek, akce je také doprovázena různými vystoupeními. Pravidelně se borůvkobraní koná třetí víkend v červenci.

Máme zde také rádi restauraci Borovanský mlýn na adrese Trocnovská 112, kde mimo jiné najdete pohádkovou půdu a mini zoo.

Co dalšího vidět v Borovanech:

 • klášter Borovany – zde je možná prohlídka
 • bunkr – součást stezky Totalita rozděluje
 • přírodní koupaliště Lazna

Město Borovany – borůvkobraní a další tipy

Když v Jihočeském kraji řeknete Borovany, každý si hned představí borovanské borůvkobraní, výtečné koláče, borůvkové knedlíky a další speciality. Městečko, ale nežije jen z tohoto svátku, zavítat můžete na prohlídku kláštera nebo třeba Borovanského mlýna. Jak se dostat do Borovan Autem Borovany jsou vzdáleny 17…
Přečíst více

4. ZOO dvorec

Malá zoo nebo také park exotických zvířat leží kousek od Trhových Svinů. Prohlédnout si zde můžete lamy, velbloudy, tapíry, lvy, opice nebo také méně exotická zvířata jako je koza, ovce nebo kůň.

Parkovat můžete na parkovišti naproti ZOO. Za parkování se platí společně se vstupenkou do ZOO.

Otevírací doba ZOO

 • duben až srpen 9-18 hodin
 • září až říjen 9-17 hodin
 • listopad až březen – soboty, neděle, svátky a prázdniny 11-16 hodin

Vstupné

 • dospělý 160 Kč
 • děti 60 Kč
 • důchodci 100 Kč
 • parkování auto 20 Kč

5 ZOO v ČR (Praha, Plzeň, Dvůr Králové, Dvorec, Tábor)

Při našich toulkách Českou republikou občas zavítáme na návštěvu za zvířátky. Mezi naší nejoblíbenější zoologickou zahradu patří jednoznačně Plzeň. Kromě Plzně jsme navštívili i další známé zahrady v Česku. ZOO Praha ZOO Dvůr Králové ZOO Plzeň ZOO Tábor ZOO Dvorec u Borovan 1.ZOO Praha rozloha:…
Přečíst více

5. Tvrz Žumberk

Jako další malý výlet doporučuji tvrz Žumberk vzdálenou od Trhových Svinů jen 9 kilometrů. Tvrz byla postavena ve 13. století. Z jedné strany je obklopena malým rybníčkem. Tvrz je přístupná pro veřejnost za 70 Kč. 

V okolí stavby najdeme vyřezávané dřevěné sochy, které znázorňují jednotlivá znamení zvěrokruhu. 

6. Vzhůru na rozhlednu Slabošovka

Parkování: Besednice, kdekoli ve městě

Krátkou procházkou z Besednice dojdete na rozhlednu Slabošovka. Jedná se o železnou rozhlednu vysokou 35 metrů. Vstup je zdarma a čeká na vás výhled na malebnou krajinu jižních Čech.

7. Rozhledna na Kleti

Z malé obce Holubov, kde můžete zaparkovat například u vlakového nádraží vás čeká cesta dlouhá 6,5 kilometru do prudkého kopce. Jednou jsem tuto cestu absolvovala a bylo to poměrně náročné. Proto jsme při další návštěvě tohoto místa zvolili s Petrem raději lanovku. Ne, že by jsme neměli rádi turistiku, ale bylo asi 40 stupňů a odpoledne nás ještě čekala prohlídka Českého Krumlova.

Lanovka jezdí od devíti hodin pravidelně každou hodinu. Cena za osobu jedním směrem je 100 Kč, oba směry vás pak vyjdou na 150 Kč.

Rozhledna na Kleti je nejstarší kamennou rozhlednou v České republice. Postavena byla již v roce 1825. 

Na Kleti jsme zaplatili 50 Kč za rozhlednu a mohli se tak pokochat krásným pohledem na jižní Čechy, nebyla sice úplně nejlepší viditelnost, ale i tak byla vidět jaderná elektrárna Temelín.

Pokud vám na výletě vyhládne, jednoznačně pro oběd doporučujeme restauraci Pod Kletí v Holubově u vlakového nádraží. Příjemná obsluha, lidové ceny a skvělé jídlo.

 • svíčková 99 Kč
 • buchtičky se šodó 86 Kč

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic

Výlety do přírody patří mezi naše nejoblíbenější. Hezkým tipem na celodenní výlet je rozhledna Kleť nedaleko Českých Budějovic, kde už jsme byli několikrát. Výlet se dá velmi dobře uzpůsobit i méně trénovaným turistům. Kudy na rozhlednu Vlakem: vlaková zastávka Holubov, poté pěšky po zelené turistické…
Přečíst více

8. Novohradské hory

V Novohradských horách jsme navštívili vrcholy Kraví hora a Kuní hora. Pokud se vydáte na Kraví horu, nejlepší je parkovat v Hojné Vodě na parkovišti u hotelu Hojná Voda. Po červené turistické stezce dojdete až na vrchol Kraví hory, kde najdete ocelovou rozhlednu ve výšce 953 m.n.n.

Z Kraví hory je pak možné pokračovat opět po červené stezce na druhý vrchol – Kuní hora. Kuní hora měří 925 m.n.n.

Cestou mezi loukami dojdete do vesničky Staré hutě. Pokud vám ještě zbyly síly, můžete navštívit ještě třetí vrchol a to Vysokou horu 1 034 m.n.m.

Celý okruh měří asi 15 kilometrů a určitě se při cestě několikrát zapotíte 🙂

Výšlap na horu Vysoká u Hojné Vody

Jižní Čechy už máme projeté křížem krážem, při letošní letní dovolené jsme tak chtěli objevit ještě nějaká nová místa. Jedním z nich byla hora Vysoká u Hojné Vody v krásné jihočeské přírodě. Tak vzhůru na vrchol! Obsah článku Parkování v Hojné Vodě  V Hojné Vodě…
Přečíst více

9. Třeboň

Trochu dál od Trhových Svinů leží známé rybníkářské město Třeboň. Vždy parkujeme pod hrází rybníka Svět (parkoviště P9 Světská hráz). Na náměstí je to odtud maximálně 15 minut.

Co navštívit v Třeboni?

 • historické náměstí
 • zámek Třeboň
 • Schwarzenberská hrobka
 • rybník Svět
 • rybník Rožmberk – kolem krásná projížďka na kole nebo koloběžce
 • pivovar Regent
 • restaurace Bílý koníček

Třeboň na kole (i koloběžce)

Třeboňsko je ideálním místem pro vášnivé cyklisty, kteří nemají příliš v lásce stoupání do prudkých kopců. V okolí jihočeských rybníků najdeme kilometry cyklistických tras umístěných do krásné přírody. Dáváte raději přednost koloběžce? Nevadí, trasy jsou vhodné i pro koloběžkáře. Kde v Třeboni zaparkovat Pokud nejste…
Přečíst více

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Kudy do Třeboně Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22…
Přečíst více

Třeboňsko – rybníky a úžasný relax

Třeboňsko je ideálním místem pro letní dovolenou plnou odpočinku v krásné přírodě. Kromě koupání v místních rybnících, procházek jihočeskou přírodou nebo jízdou na kole, můžete vyzkoušet třeba wellness víkend v třeboňských lázních Aurora. Rybníky Svět a Rožmberk Mezi nejznámější rybníky na třeboňsku zajisté patří Svět…
Přečíst více

10. Český Krumlov

Krásné jihočeské město Český Krumlov jednoznačně musíte navštívit. Z Trhových Svinů se sem autem dostanete asi za 40 minut.

My jsme po zkušenostech raději parkovali kousek od centra na parkovišti u Kauflandu 🙂

V Krumlově je toho k vidění spousta. Dojem z prohlídky ovšem trochu kazí davy turistů z celého světa.

Co si nenechat ujít:

 • historické centrum
 • státní hrad a zámek 
 • zámecká zahrada
 • zrcadlové bludiště

Z restaurací v Českém Krumlově doporučujeme Hospodu 99 ve Věžní ulici – mají zde výborné burgery. Dostanete-li chuť na něco sladkého zajděte do kavárny Kafemlejnek (pozor platba pouze v hotovosti).

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější…
Přečíst více

11. Lipno

Posledním tipem na výlet v okolí Trhových Svinů je Lipno. Samotná přehrada nás s Petrem moc nezaujala a tak jsme se radši vydali na stezku v korunách stromů. Vstup zde stojí 250 Kč na osobu. Po dřevěné stezce dojdete až na vrchol vyhlídky odkud je výhled na celé Lipno. Z rozhledny pak můžete sjet skluzavkou, za kterou si ovšem také zaplatíte. 

Máme rádi bobové dráhy a tak jsme si ji nenechali ujít ani na Lipně. Byla to skvělá jízda!

Na Lipně můžete podniknout různé aktivity jako je cyklistika, bruslení, turistika, jízda na koloběžce nebo na šlapadle. V teplém počasí pak přijde vhod koupání a slunění na místní pláži.

Další v okolí

Vyšší Brod klášter a Čertova stěna

Nejjižnějším městem v České republice je jihočeský Vyšší Brod. Kromě unikátního kláštera a řeky Vltavy, je zde možné podniknout pěknou procházku na Čertovu stěnu. Kamenné útvary s nádherným výhledem vám vyrazí dech. Vyšší Brod Nejjižnější město České republiky leží na řece Vltavě asi 40 km od Českého Krumlova. Žije zde...

Vyšší Brod klášter a Čertova stěna Přečíst celé

Hrad Rožmberk nad Vltavou - romantická stavba v Jižních Čechách

Krásný hrad Rožmberk tyčící se nad řekou Vltavou nesmíte vynechat ze svého seznamu při cestách po Jihočeském kraji. Historickou stavbu najdete ve stejnojmenném městečku Rožmberk nad Vltavou, které je oblíbené hlavně mezi vodáky. Kde najdu hrad a jak se tam dostanu Autem  Hrad Rožmberk leží 24 km daleko od Českého...

Hrad Rožmberk nad Vltavou - romantická stavba v Jižních Čechách Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru