Článek přečtete za 2 min.

Město Borovany – borůvkobraní a další tipy

Když v Jihočeském kraji řeknete Borovany, každý si hned představí borovanské borůvkobraní, výtečné koláče, borůvkové knedlíky a další speciality. Městečko, ale nežije jen z tohoto svátku, zavítat můžete na prohlídku kláštera nebo třeba Borovanského mlýna.

Jak se dostat do Borovan

Autem

Borovany jsou vzdáleny 17 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic a 8 kilometrů severně od Trhových Svinů. 

Vlakem

Zastávka Borovany leží na trati České Budějovice – Velenice. Vzdálená od centra města je asi 800 metrů (do prudkého kopce).

Autobusem

V centru Borovan najdeme i autobusovou zastávku (jen 250 metrů od kláštera). Také sem jako po celých Jižních Čechách jezdí autobusy Jihotrans.

Borovanské borůvkobraní

Nejznámější událostí, která se v Borovanech koná je každoroční borůvkobraní. Většinou připadá na druhý červencový víkend a je rozhodně o co stát.

Borůvkobraní probíhá v areálu kláštera. Platí se zde vstupné 150 Kč za dospělého a 80 Kč za děti a seniory.

Přesný program pro letošní ročník si můžete prohlédnout zde.

Při borůvkobraní se můžete těšit na:

  • mistrovství světa chytání borůvek do úst
  • soutěž jedlíků
  • výtvarnou show
  • borůvkový a řemeslný jarmark
  • bohatý program pro děti
  • výborné speciality z borůvek
Zdroj: http://www.boruvkobrani.cz/fotogalerie/12-rocnik-2019, schválila Klára Němcová

Klášter Borovany

Augustiniánský klášter, kde se každoročně koná borůvkobraní byl založen v roce 1455 Petrem z Lindy. V jeho historii zde působili Rožmberkové, císař Ferdinand III., nebo Schwarzenbergové. 

Klášter je přístupný celoročně v otevírací době informačního centra. Uvnitř si prohlédnete originální sochy z římovské pašijové cesty, lapidárium barokních soch, Škapulířovou kapli a seznámíte se s historií poutnictví. 

Za okruh bez průvodce zaplatíte 20 Kč. V hlavní sezóně je otevřeno denně od 9 do 17:30 hodin.

Borovanský mlýn

Když se od kláštera vydáte po červené turistické stezce směrem na Ostrolovský Újezd a na rozcestí Borovany – skanzen přejdete na naučnou stezku Totalita rozděluje, zhruba po 3 kilometrech dojdete k Borovanskému mlýnu.

V mlýně se můžete ubytovat, dobře najíst, nebo objevit kouzlo českých pohádek.

Pohádková půda

Stálá výstava není určena jen pro děti, na klasické české pohádky určitě rádi zavzpomínají i dospělí. Vidět zde můžete třeba Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, Jeníčka a Mařenku, Létajícího ševce nebo vodníky a čerty.

Půda je otevřena každý den od 10 do 17 hodin.  Dětská vstupenka stojí 40 Kč a dospělá 50 Kč.

Farma

Součástí areálu mlýna je i malá farma, kde vás majitelé rádi provedou. Uvidíte koně, kozy, ovce, slepice nebo králíky.

Restaurace

Pokud někam v Borovanech zajít na dobrý oběd tak za nás jednoznačně do Borovanského mlýna. Příjemná restaurace s mlýnským kolem na vás dýchne atmosféru starého mlýna a navíc si skvěle pochutnáte.

Doporučujeme jejich burger nebo palačinky s 10 druhy ovoce.

Jihočeské Borovany vás určitě mile překvapí, pochutnáte si na skvělém jídle, užijete si kulturu, ale i krásnou přírodu jihočeských rybníků.

Tak borůvkám zdar!

V blízkosti Borovan najdete

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top