Hlavní obrázek

Trocnov – památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad. 

Kudy do Trocnova

Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých Budějovic. Samotný památník, ale nehledejte přímo v Trocnově, musíte popojet o trochu dál jižním směrem. 

Autobusem

Asi 800 metrů od muzea je autobusová zastávka – Borovany památník Jana Žižky. Doporučujeme si dopředu zjistit jízdní řády autobusů Jihotrans, ne každý zde totiž zastaví.

Vlakem

Když se rozhodnete jet vlakem, projdete se o něco více. Na výběr máte ze dvou zastávek. Radostice u Trocnova vzdálené 1,2 kilometru po červené turistické stezce nebo vlaková stanice Trocnov 2 kilometry od muzea po modré turistické stezce.

Autem

Autem můžete zastavit přímo u muzea na parkovišti Památník Jana Žižky z Trocnova.

Památník Jana Žižky z Trocnova

Uvnitř Památníku Jana Žižky z Trocnova se seznámíte s životem tohoto známého vojevůdce. Prohlédnete si nálezy z trocnovských dvorců.

Stálá expozice zahrnuje pět místností s informačními kiosky a edukativními programy. 

Celý areál má více jak 11 hektarů a najdeme v něm tato zajímavá místa:

  • Žižkův pomník – nahradil zaniklý Žižkův dub, pod kterým se měl údajně Žižka v roce 1360 narodit (v roce 1700 nechala církev dub pokácet a spálit)
  • Mikšův dvorec – pravděpodobně dvorec strýce Jana Žižky
  • Žižkův dvorec
  • sochu Jana Žižky

Od roku 1978 je celý areál zapsán na seznamu národních kulturních památek České republiky.

Doporučujeme projít naučně vzdělávací stezku, která mapuje významné milníky husitství.

Jan Žižka z Trocnova byl český husitský vojevůdce a autor první české defenzivní obrany tzv. vozové hradby. Žižkův život není moc dobře zmapován, nejvíce víme o jeho posledních 6 letech. Z nejznámějších bitev můžeme jmenovat například Bitvu u Sudoměře, Bitvu u Skalice nebo Bitvu u Nekmíře.

Otevírací doba a vstupné

Areál je přístupný celoročně, k soše Jana Žižky se tak můžete jít projít třeba každý den. Památník je otevřen od května do září od 9 do 17 hodin, ale pozor v pondělí mají zavřeno a tak svůj výlet naplánujte raději na jiný den.

Dospělý zaplatí 40 Kč, dítě 20 Kč, nebo je možné zakoupit rodinné vstupné za 60 Kč.

O první oko Žižka přišel pravděpodobně ve válce polské koruny proti řádu německých rytířů v roce 1410. Druhé oko pak ztratil při bitvě na hradě Rabí, tato bitva mu byla osudná a zanedlouho po ní umírá.

Celý výlet vám zabere asi 2 hodiny (záleží samozřejmě jestli přijdete autem, nebo půjdete pěšky od vlaku či autobusu, pak se výlet může protáhnout).

V areálu je malé občerstvení, několik laviček a Horní a Dolní rybník. S sebou vemte klidně své čtyřnohé mazlíčky a udělejte si v Trocnově pěkný den.

Co dělat v okolí Trocnova

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů

Jestli je nějaké místo v České republice, kam se vracím nejraději, jsou to malebné Trhové Sviny. Malé městečko v jižních Čechách vzdálené jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Ne každý je zná, ale musím říct, komu jsem je ukázala, ten si je zamiloval. V tomto článku pro vás mám několik...

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů Přečíst celé

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Kudy do Třeboně Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22 kilometrů od Českých Budějovic. Město...

Třeboň: pěšky Přečíst celé

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic

Výlety do přírody patří mezi naše nejoblíbenější. Hezkým tipem na celodenní výlet je rozhledna Kleť nedaleko Českých Budějovic, kde už jsme byli několikrát. Výlet se dá velmi dobře uzpůsobit i méně trénovaným turistům. Kudy na rozhlednu Vlakem: vlaková zastávka Holubov, poté pěšky po zelené turistické stezce. Autem: parkovat lze buď...

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic Přečíst celé

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy

Když v Jihočeském kraji řeknete Borovany, každý si hned představí borovanské borůvkobraní, výtečné koláče, borůvkové knedlíky a další speciality. Městečko, ale nežije jen z tohoto svátku, zavítat můžete na prohlídku kláštera nebo třeba Borovanského mlýna. Jak se dostat do Borovan Autem Borovany jsou vzdáleny 17 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic...

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy Přečíst celé

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet...

Co dělat v Českém Krumlově? Přečíst celé

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.  Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete Historie zámku Červená Lhota Na místě dnešního zámku...

Zámek Červená Lhota Přečíst celé

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno)

Trilogii Slunce seno zná každý Čech. I když ji vidíte po dvacáté, pořád se vtipným hláškám Zdeňka Trošky musíte smát. My s Petříkem tento klasický český humor taky milujeme. Do Hoštic už jsem se chtěla podívat dávno. Proto jsem naplánovala na jeden květnový den výlet po stopách Slunce, seno. Filmy...

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno) Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru