Článek přečtete za 3 min.

Trocnov – památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad. 

Kudy do Trocnova

Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých Budějovic. Samotný památník, ale nehledejte přímo v Trocnově, musíte popojet o trochu dál jižním směrem. 

Autobusem

Asi 800 metrů od muzea je autobusová zastávka – Borovany památník Jana Žižky. Doporučujeme si dopředu zjistit jízdní řády autobusů Jihotrans, ne každý zde totiž zastaví.

Vlakem

Když se rozhodnete jet vlakem, projdete se o něco více. Na výběr máte ze dvou zastávek. Radostice u Trocnova vzdálené 1,2 kilometru po červené turistické stezce nebo vlaková stanice Trocnov 2 kilometry od muzea po modré turistické stezce.

Autem

Autem můžete zastavit přímo u muzea na parkovišti Památník Jana Žižky z Trocnova.

Památník Jana Žižky z Trocnova

Uvnitř Památníku Jana Žižky z Trocnova se seznámíte s životem tohoto známého vojevůdce. Prohlédnete si nálezy z trocnovských dvorců.

Stálá expozice zahrnuje pět místností s informačními kiosky a edukativními programy. 

Celý areál má více jak 11 hektarů a najdeme v něm tato zajímavá místa:

  • Žižkův pomník – nahradil zaniklý Žižkův dub, pod kterým se měl údajně Žižka v roce 1360 narodit (v roce 1700 nechala církev dub pokácet a spálit)
  • Mikšův dvorec – pravděpodobně dvorec strýce Jana Žižky
  • Žižkův dvorec
  • sochu Jana Žižky

Od roku 1978 je celý areál zapsán na seznamu národních kulturních památek České republiky.

Doporučujeme projít naučně vzdělávací stezku, která mapuje významné milníky husitství.

Jan Žižka z Trocnova byl český husitský vojevůdce a autor první české defenzivní obrany tzv. vozové hradby. Žižkův život není moc dobře zmapován, nejvíce víme o jeho posledních 6 letech. Z nejznámějších bitev můžeme jmenovat například Bitvu u Sudoměře, Bitvu u Skalice nebo Bitvu u Nekmíře.

Otevírací doba a vstupné

Areál je přístupný celoročně, k soše Jana Žižky se tak můžete jít projít třeba každý den. Památník je otevřen od května do září od 9 do 17 hodin, ale pozor v pondělí mají zavřeno a tak svůj výlet naplánujte raději na jiný den.

Dospělý zaplatí 40 Kč, dítě 20 Kč, nebo je možné zakoupit rodinné vstupné za 60 Kč.

O první oko Žižka přišel pravděpodobně ve válce polské koruny proti řádu německých rytířů v roce 1410. Druhé oko pak ztratil při bitvě na hradě Rabí, tato bitva mu byla osudná a zanedlouho po ní umírá.

Celý výlet vám zabere asi 2 hodiny (záleží samozřejmě jestli přijdete autem, nebo půjdete pěšky od vlaku či autobusu, pak se výlet může protáhnout).

V areálu je malé občerstvení, několik laviček a Horní a Dolní rybník. S sebou vemte klidně své čtyřnohé mazlíčky a udělejte si v Trocnově pěkný den.

Co dělat v okolí Trocnova

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top