Hlavní obrázek

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic

Výlety do přírody patří mezi naše nejoblíbenější. Hezkým tipem na celodenní výlet je rozhledna Kleť nedaleko Českých Budějovic, kde už jsme byli několikrát. Výlet se dá velmi dobře uzpůsobit i méně trénovaným turistům.

Výhled z Kleti

Kudy na rozhlednu

Vlakem: vlaková zastávka Holubov, poté pěšky po zelené turistické stezce.

Vlaková stanice Holubov

Autem: parkovat lze buď v Holubově (to děláme pokaždé my), nebo na parkovišti Krásetín pod lanovkou, které je zpoplatněno (40 Kč za celý den).

Výlet pro zdatnější turisty i ty méně zdatné

Pro starší občany, rodiny s malými dětmi nebo osobami s omezenou možností pohybu je ideální nechat auto až na parkovišti Krásetín pod lanovkou. Poté se nechat k rozhledně a hvězdárně vyvést a užít si výhled bez větší námahy.

Kdo si chce dát trochu do těla, udělá to jako my. Auto necháváme dole v obci Holubov a k rozhledně jdeme pěšky 6 km po zelené turistické stezce, která je samozřejmě celou dobu do kopce. 

Stejnou cestou pak šlapeme také dolů. Musíme se, ale přiznat, že při naší poslední návštěvě rozhledny jsme se nechali na vrchol také vyvést. Bylo asi 35 stupňů a tak se nám moc šlapat nechtělo. Cestu z Holubova k lanovce, jsme ale i tak absolvovali a dolů seběhli také po svých.

Lanovka na Kleť

Lanová dráha zde jezdí už od roku 1961. Délka lanovky je 1792 metrů, převýšení 383 metrů. Celkem má lanovka 300 sedaček a její přepravní kapacita je 200 osob za hodinu.

Pohodlně se na vrchol Kleti dostanete lanovou dráhou, která jezdí každou hodinu. První cestující na vrchol vyjíždí v 9 hodin ráno.

Ceník

Plné jízdné

  • zpáteční – 180 Kč
  • cesta nahoru – 110 Kč
  • cesta dolů – 90 Kč

Zlevněné jízdné

  • zpáteční – 110 Kč
  • cesta nahoru – 70 Kč
  • cesta dolů – 60 Kč

Rozhledna Kleť – Josefova věž

Nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách nechal postavit Johann Nepomuk v letech 1822 – 1825. Rozhledna je vysoká 18 metrů. Z jejího vrcholu můžete obdivovat Lipenskou přehradu, Český Krumlov, zámek Hluboká, nebo Třeboňsko.

Rozhledna na Kleti

Vstupné na rozhlednu je pro dospělého 50 Kč a čeká na vás několik schodů co je potřeba vyšlápnout.

Rozhledna funguje jako vysílač Multiplexu a Regionální sítě.

Hvězdárna Kleť

Kousek pod vrcholem najdeme hvězdárnu Kleť, která se u nás proslavila výzkumem planetek a komet. 

Během prohlídky hvězdárny se seznámíte s výzkumným programem observatoře, uvidíte astronomické fotografie nebo největší čočkový dalekohled.

Hvězdárna Kleť

Otevírací doba:

  • otevřeno je pouze v červenci a srpnu každý den, prohlídky začínají v 10:30 a do 15:30 se konají každou hodinu
  • vstupné pro dospělé je 50 Kč a pro děti 30 Kč

Terezina chata

Na vrcholu Kleti je možné se občerstvit v Terezině chatě. Najdete zde také informační centrum, nebo se zde můžete ubytovat.

Chata byla postavena v roce 1925 a je kulturní památkou České republiky.

Rozhledna Kleť a Terezina chata

Na Kleti najdeme ještě dřevěnou zvoničku, vysílač, pamětní desku České lesnické jednoty nebo sluneční hodiny.

Sluneční hodiny Kleť

Doporučení na dobrý oběd

Na oběd rádi chodíme do restaurace Pod Kletí v Holubově (hned u vlakového nádraží). Vaří zde klasickou českou kuchyni a mají příznivé ceny.

Přečtěte si další články z Jižních Čech

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů

Jestli je nějaké místo v České republice, kam se vracím nejraději, jsou to malebné Trhové Sviny. Malé městečko v jižních Čechách vzdálené jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Ne každý je zná, ale musím říct, komu jsem je ukázala, ten si je zamiloval. V tomto článku pro vás mám několik...

Tipy na výlety v okolí Trhových Svinů Přečíst celé

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy

Když v Jihočeském kraji řeknete Borovany, každý si hned představí borovanské borůvkobraní, výtečné koláče, borůvkové knedlíky a další speciality. Městečko, ale nežije jen z tohoto svátku, zavítat můžete na prohlídku kláštera nebo třeba Borovanského mlýna. Jak se dostat do Borovan Autem Borovany jsou vzdáleny 17 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic...

Město Borovany - borůvkobraní a další tipy Přečíst celé

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad.  Kudy do Trocnova Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých...

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova Přečíst celé

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.  Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete Historie zámku Červená Lhota Na místě dnešního zámku...

Zámek Červená Lhota Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru