Hlavní obrázek

Co dělat v Českých Budějovicích

České Budějovice jsou největším městem jižních Čech a také výjezdním místem pro mnoho výletů. Ve městě najdeme hlavní vlakové nádraží a autobusové nádraží. Pojďte se s námi podívat co v Českých Budějovicích navštívit.

Kde zaparkovat

Jako v každém větším městě je v Českých Budějovicích plno parkovacích míst. My vždy parkujeme v obchodním domě Mercury a odtud se vydáváme pěšky na náměstí, cesta do centra vám zabere asi 15 minut.

Autobusové nádraží

Až budete hledat autobusové nádraží, mohlo by vás překvapit, že se nachází na střeše obchodního domu Mercury, odkud vyjíždí autobusy Jihotrans nebo třeba RegioJet. Ale je to tak.

Lannova třída

Do centra doporučujeme jít po Lannovo třídě (asi nejznámější ulice v Českých Budějovicích). Narazíte tam na spoustu obchodů a restaurací. Většinou se jdeme podívat do obchodního centra Prior, kde se tak trochu zastavil čas. 🙂

Před hlavní křižovatkou u budovy ČNB nepřehlédněte sousoší Humanoidi, které dle autora zobrazuje obraz naší společnosti, tedy osoby, které stále někam spěchají.

Památky, které nevynechat

Černá věž

Od křižovatky pokračujte stále rovně ulicí Kanovnická, až narazíte na Černou věž, která je dominantou Českých Budějovic. Věž je vysoká 72 metrů a pochází ze 16. století. Ve věži je přístupný ochoz, který se nachází ve výšce 46 metrů. Na vrchol budete muset vystoupat 225 schodů, ale výhled na město stojí za to.

O prázdninách je věž otevřena každý den od 10 do 18 hodin a za vstup zaplatíte 30 Kč.

Katedrála sv. Mikuláše

Hned vedle Černé věže stojí gotický kostel založený ve 13. století. V 17. století proběhla výrazná přestavba a kostel tak získal dnešní vzhled.

Náměstí Přemysla Otakara II.

Náměstí je pojmenováno po zakladateli města Přemyslu Otakarovi II., který České Budějovice založil v roce 1265. Jde o jedno z největších čtvercových náměstí v České republice, jeho rozloha je více než jeden hektar.

Na náměstí najdeme 48 barokních a renesančních domů s loubími po obvodu. Určitě se zastavte i Samsonovy kašny, ale pozor na bludný kámen.

Bludný kámen se nachází jen pár kroků od Samsonovy kašny. Večer dávejte na bludný kámen pozor. Říká se, že kdo ho po desáté hodině překročí, nenajde cestu domů a do rána musí bloudit ulicemi Českých Budějovic.

Na náměstí je spoustu dobrých restaurací a kaváren, tak si zajděte na dobrou kávu nebo zmrzlinový pohár a naberte síly na další objevování Českých Budějovic.

Městské hradby

Když se vydáte z náměstí okolo radnice směrem k řece ulicí Radniční, po chvíli narazíte na Solní bránu, která bývala součástí městského opevnění ve 13. století. 

Další stavby městských hradeb:

 • Gloriet
 • Otakarova bašta
 • Železná panna

Pivovar Budějovický Budvar

Kde najdeme pivovar: ulice K. Světlé 512/4

Návštěva Budějovického Budvaru jistě potěší každého pivaře. Pivovar byl založen v roce 1895, ale tradice vaření piva sahá v Českých Budějovicích již do 13. století.

Pivovar vaří poctivé české pivo:

 • Světlý ležák – Budvar 33
 • Světlý ležák original
 • Světlý kvasnicový ležák – Budvar kroužek
 • Světlé výčepní pivo – Budweiser Budvar Classic

Prohlídka pivovaru trvá 60 minut a uvnitř uvidíte:

 • varnu piva
 • ležácké tanky
 • výrobní linku
 • nesmí chybět ochutnávka

Prohlídky probíhají každý den od 9 do 17 hodin. Cena za vstup je 150 Kč (snížené vstupné 80 Kč).

Tip: Na dobrý oběd zajděte do restaurace Budvarka, kde kromě budějovického piva ochutnáte speciality české kuchyně.

Letní plovárna České Budějovice

Kde najdeme bazén: Sokolský ostrov 402/4

V horkých letních dnech přijde vhod osvěžení ve venkovní plovárně na Sokolském ostrově. 3 hodinová vstupenka na letní plovárnu stojí 90 Kč.

Parkovat můžete 300 metrů od vstupu do bazénu na placeném parkovišti. Cena parkovného je 30 Kč za hodinu.

O letních prázdninách je plovárna otevřena každý den od 9:30 do 20 hodin. V areálu jsou sprchy, převlékárny, skříňky na cennosti a občerstvení.

Co si v areálu užijete:

 • bazén 50 x 21 metrů
 • dětský bazén
 • čtyřproudou skluzavku
 • hřiště
 • travnatou pláž

Naše tipy na ubytování

Hotel U Tří hrušek suites & apartments, České Budějovice

Hotel České Budějovice
Zjistit dostupnost a cenu

Residence Mariánská, České Budějovice

Apartmán České Budějovice
Zjistit dostupnost a cenu

Aviatik apartments, České Budějovice

Apartmán České Budějovice
Zjistit dostupnost a cenu

MyApartment in the city center, České Budějovice

Apartmán České Budějovice
Zjistit dostupnost a cenu

Kam se z Českých Budějovic vydat dál?

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic

Výlety do přírody patří mezi naše nejoblíbenější. Hezkým tipem na celodenní výlet je rozhledna Kleť nedaleko Českých Budějovic, kde už jsme byli několikrát. Výlet se dá velmi dobře uzpůsobit i méně trénovaným turistům. Kudy na rozhlednu Vlakem: vlaková zastávka Holubov, poté pěšky po zelené turistické stezce. Autem: parkovat lze buď...

Rozhledna Kleť u Českých Budějovic Přečíst celé

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad.  Kudy do Trocnova Trocnov najdeme 3,5 kilometru západně od Borovan a 18 kilometrů od Českých...

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova Přečíst celé

Nové Hrady - hrad a Tereziino údolí

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také mnoha krásných zámků a hradů. Jedním takovým je třeba hrad Nové Hrady. V jeho blízkosti najdeme Tereziino údolí s nádhernou přírodou, které je ideálním místem pro rodinnou procházku. Jak se dostat do Nových Hradů Autem Nové Hrady leží poblíž rakouských hranic asi...

Nové Hrady - hrad a Tereziino údolí Přečíst celé

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Kudy do Třeboně Třeboň najdeme v okrese Jindřichův Hradec asi 22 kilometrů od Českých Budějovic. Město...

Třeboň: pěšky Přečíst celé

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější města u nás. Na výlet...

Co dělat v Českém Krumlově? Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru