Článek přečtete za 3 min.

Co dělat v Českých Budějovicích

České Budějovice jsou největším městem jižních Čech a také výjezdním místem pro mnoho výletů. Ve městě najdeme hlavní vlakové nádraží a autobusové nádraží. Pojďte se s námi podívat co v Českých Budějovicích navštívit.

Kde zaparkovat

Jako v každém větším městě je v Českých Budějovicích plno parkovacích míst. My vždy parkujeme v obchodním domě Mercury a odtud se vydáváme pěšky na náměstí, cesta do centra vám zabere asi 15 minut.

Autobusové nádraží

Až budete hledat autobusové nádraží, mohlo by vás překvapit, že se nachází na střeše obchodního domu Mercury, odkud vyjíždí autobusy Jihotrans nebo třeba RegioJet. Ale je to tak.

Lannova třída

Do centra doporučujeme jít po Lannovo třídě (asi nejznámější ulice v Českých Budějovicích). Narazíte tam na spoustu obchodů a restaurací. Většinou se jdeme podívat do obchodního centra Prior, kde se tak trochu zastavil čas. 🙂

Před hlavní křižovatkou u budovy ČNB nepřehlédněte sousoší Humanoidi, které dle autora zobrazuje obraz naší společnosti, tedy osoby, které stále někam spěchají.

Památky, které nevynechat

Černá věž

Od křižovatky pokračujte stále rovně ulicí Kanovnická, až narazíte na Černou věž, která je dominantou Českých Budějovic. Věž je vysoká 72 metrů a pochází ze 16. století. Ve věži je přístupný ochoz, který se nachází ve výšce 46 metrů. Na vrchol budete muset vystoupat 225 schodů, ale výhled na město stojí za to.

O prázdninách je věž otevřena každý den od 10 do 18 hodin a za vstup zaplatíte 30 Kč.

Katedrála sv. Mikuláše

Hned vedle Černé věže stojí gotický kostel založený ve 13. století. V 17. století proběhla výrazná přestavba a kostel tak získal dnešní vzhled.

Náměstí Přemysla Otakara II.

Náměstí je pojmenováno po zakladateli města Přemyslu Otakarovi II., který České Budějovice založil v roce 1265. Jde o jedno z největších čtvercových náměstí v České republice, jeho rozloha je více než jeden hektar.

Na náměstí najdeme 48 barokních a renesančních domů s loubími po obvodu. Určitě se zastavte i Samsonovy kašny, ale pozor na bludný kámen.

Bludný kámen se nachází jen pár kroků od Samsonovy kašny. Večer dávejte na bludný kámen pozor. Říká se, že kdo ho po desáté hodině překročí, nenajde cestu domů a do rána musí bloudit ulicemi Českých Budějovic.

Na náměstí je spoustu dobrých restaurací a kaváren, tak si zajděte na dobrou kávu nebo zmrzlinový pohár a naberte síly na další objevování Českých Budějovic.

Městské hradby

Když se vydáte z náměstí okolo radnice směrem k řece ulicí Radniční, po chvíli narazíte na Solní bránu, která bývala součástí městského opevnění ve 13. století. 

Další stavby městských hradeb:

 • Gloriet
 • Otakarova bašta
 • Železná panna

Pivovar Budějovický Budvar

Kde najdeme pivovar: ulice K. Světlé 512/4

Návštěva Budějovického Budvaru jistě potěší každého pivaře. Pivovar byl založen v roce 1895, ale tradice vaření piva sahá v Českých Budějovicích již do 13. století.

Pivovar vaří poctivé české pivo:

 • Světlý ležák – Budvar 33
 • Světlý ležák original
 • Světlý kvasnicový ležák – Budvar kroužek
 • Světlé výčepní pivo – Budweiser Budvar Classic

Prohlídka pivovaru trvá 60 minut a uvnitř uvidíte:

 • varnu piva
 • ležácké tanky
 • výrobní linku
 • nesmí chybět ochutnávka

Prohlídky probíhají každý den od 9 do 17 hodin. Cena za vstup je 150 Kč (snížené vstupné 80 Kč).

Tip: Na dobrý oběd zajděte do restaurace Budvarka, kde kromě budějovického piva ochutnáte speciality české kuchyně.

Letní plovárna České Budějovice

Kde najdeme bazén: Sokolský ostrov 402/4

V horkých letních dnech přijde vhod osvěžení ve venkovní plovárně na Sokolském ostrově. 3 hodinová vstupenka na letní plovárnu stojí 90 Kč.

Parkovat můžete 300 metrů od vstupu do bazénu na placeném parkovišti. Cena parkovného je 30 Kč za hodinu.

O letních prázdninách je plovárna otevřena každý den od 9:30 do 20 hodin. V areálu jsou sprchy, převlékárny, skříňky na cennosti a občerstvení.

Co si v areálu užijete:

 • bazén 50 x 21 metrů
 • dětský bazén
 • čtyřproudou skluzavku
 • hřiště
 • travnatou pláž

Kam se z Českých Budějovic vydat dál?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top