Článek přečtete za 2 min.

Výšlap na horu Vysoká u Hojné Vody

Jižní Čechy už máme projeté křížem krážem, při letošní letní dovolené jsme tak chtěli objevit ještě nějaká nová místa. Jedním z nich byla hora Vysoká u Hojné Vody v krásné jihočeské přírodě. Tak vzhůru na vrchol!

Obsah článku

Parkování v Hojné Vodě 

V Hojné Vodě je jedno velké parkoviště nedaleko kostela. Není placené a jsou u něj k dispozici dokonce toalety. Parkoviště je také výchozím bodem na několik pěkných turistických tras.

Cesta na horu Vysoká – Zvon setkávání

Z parkoviště se vydáme po červené turistické stezce směrem do kopce kolem Zvonu setkávání. Zvon setkávání byl městu věnován Rudolfem Pernerem, který byl po válce odsunut z naší republiky. Zvon váží skoro 3 tuny a je zavěšen do sluneční brány. Zvon zvoní každou neděli v 19:00 hodin. Od zvonu je krásný výhled na Novohradsko. 

Od Zvonu setkávání vede cesta po silnici asi 1 km, poté se na rozcestí mění v cestu lesní. Po dalších pár metrech se terén zvedá a je potřeba jít po kamenech a po úzké cestičce až k vrcholu hory Vysoká. 

Po cestě je několik krásných vyhlídkových míst.

Hora Vysoká

Hora Vysoká je se svojí výškou 1 034 metrů nejvyšší horou okresu České Budějovice a 10. nejvyšší horou Novohradských hor.

V okolí vrcholu najdeme několik skalních útvarů, přímo z hory není přímý výhled na okolí, ale po cestě na vrchol se vám naskytne několik pohledů do jihočeské krajiny.

Z hory Vysoká zpět do Hojné Vody

Z vrcholu pokračujeme stále po červené turistické stezce, která je v těchto místech již širší než při cestě na vrchol. Na rozcestí Lukov se pěšina mění na cyklostezku a chůze je tak zase příjemnější.

Další stezka – cesta přes rozhlednu Kraví Hora

Když dojdete k hlavní silnici v Hojné Vodě, můžete si procházku prodloužit ještě o zelenou turistickou stezku, která vás zavede k rozhledně Kraví Hora. (psali jsme v článku Trhové Sviny – výlety v okolí).

Celá stezka pak končí opět na parkovišti v Hojné Vodě, kde jsme začínali.

  • Délka celé stezky: 10,5 km
  • Časová náročnost: 2,5 – 3 hodiny

Poznejte další krásná místa v okolí Novohradských hor

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top