Hlavní obrázek

Vyšší Brod klášter a Čertova stěna

Nejjižnějším městem v České republice je jihočeský Vyšší Brod. Kromě unikátního kláštera a řeky Vltavy, je zde možné podniknout pěknou procházku na Čertovu stěnu. Kamenné útvary s nádherným výhledem vám vyrazí dech.

Vyšší Brod

Nejjižnější město České republiky leží na řece Vltavě asi 40 km od Českého Krumlova. Žije zde přibližně 2 500 obyvatel a mezi turisty  a vodáky je městečko velmi oblíbené. Trasa z Vyššího Brodu patří mezi nejvíce oblíbené a každoročně odsud vyjíždí tisíce milovníků lodí a raftů.

Parkování ve Vyšším Brodě

Pohodlně lze zaparkovat na náměstí na příčném placeném stání. Další možností je placené parkoviště klášter Vyšší Brod nedaleko řeky Vltavy.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

V roce 1259 zde založil Petr Vok I. společně s mnichy z Wilheringu cisterciácký klášter. Jde o jediný fungující mužský klášter v Česku a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech.

Klášter je významným centrem českého tradičního katolicismu. 

Uvnitř kláštera je uchován Závišův kříž, jedna z nejvzácnějších středověkých zlatnických památek na našem území.

V sezóně je klášter přístupný pro turisty. Pořádají se zde pravidelné prohlídky. Návštevu kláštera je třeba objednat (více info na oficiálních stránkách).

Trasa na Čertovu stěnu

Až budete mít dost historie a kultury, vydejte se na krásný přírodní útvar – Čertovu stěnu.

Z parkoviště na náměstí jděte po zelené turistické stezce směrem dolů k řece Vltavě. U parkoviště klášter Vyšší Brod sejděte na červené značení a pokračujte okolo veřejného tábořiště až k vodní nádrži Lipno II.

Odtud vede 1,5 km dlouhá asfaltová cesta. Na rozcestí pokračujte směrem do kopce do lesa a po 450 metrech dojdete k parkovišti Čertova stěna. 

Odtud je to už asi jen 250 metrů do cíle. Kdo neholduje turistice jako my, může autem dojet až na parkoviště.

Čertova stěna

Oblast Čertovy stěny vznikla mrazovým zvětráváním žulového masivu. Okolo skály jsou rozeseté žulové kameny různých rozměrů, které vznikly působením ledovce. Největším kamenem je tzv. Čertova Kazatelna, která je vysoká více než 30 metrů. Ze stěny je krásný výhled na okolní lesy a Čertovy proudy. Při návštěvě doporučujeme pevnou obuv, některé kameny docela kloužou a na děti dávejte dobrý pozor!

Cesta zpět do Vyššího Brodu

Pro cestu zpět k autu jsme zvolili jinou trasu. Chcete-li jít jako my dd stěny pokračujte po červené druhým směrem než jste přišli a po jednom kilometru na rozcestí Pod Pošlákem odpočte na modrou stezku – Opatská stezka II. Modrá stezka je dlouhá 2 km a vede pěkným lesem. Cesta vás zavede zpět ke klášteru.

  • Celková délka stezky: 7 km
  • Časová náročnost: max. 2 hodiny

Poznejte další místa v jižních Čechách

Co dělat v Českém Krumlově?

Český Krumlov je podle mě jedním z nejhezčích měst v České republice. Krumlov jsme navštívili několikrát v létě i v zimě a musím říct, že v každé době má své kouzlo. Pojďme se podívat co v tomto jihočeském městě dělat. Hrad a zámek ČK Medvědi Plášťový most Otáčivé hlediště Zámecká...
Přečíst článek

Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova

Při cestách do Trhových Svinů jsme nemohli minout rodiště slavného Jana Žižky – Trocnov. Určitě se nejedná o celodenní výlet, ale místo stojí rozhodně za to navštívit. Historie husitských válek tady na vás dýchá odevšad.  Kudy do Trocnova Památník Jana Žižky Co dělat v okolí Trocnova? Kudy do Trocnova Trocnov...
Přečíst článek

Třeboň: pěšky

Až budete jednou v Jižních Čechách, nevynechejte návštěvu krásného města Třeboň známého především díky svým rybníkům, zámku, lázním nebo pivovaru. V Jižních Čechách trávíme skoro každé léto alespoň nějaký čas, Třeboň známe docela dobře. Parkování Zámek Třeboň Pivovar Regent Náměstí v Třeboni Schwarzenberská hrobka Rybníky Svět a Rožmberk Lázně v...
Přečíst článek

Nové Hrady - hrad a Tereziino údolí

Jižní Čechy nejsou jen krajem rybníků, ale také mnoha krásných zámků a hradů. Jedním takovým je třeba hrad Nové Hrady. V jeho blízkosti najdeme Tereziino údolí s nádhernou přírodou, které je ideálním místem pro rodinnou procházku. Hrad Tereziino údolí Jak se dostat do Nových Hradů Autem Nové Hrady leží poblíž...
Přečíst článek

Safari park Hluboká u Borovan - Safari Resort plný zvířat

Nedaleko jihočeského města Borovany můžete zažít projížďku mezi bizony, jeleny a třeba divočáky. Nově otevřený resort nesměl uniknout ani naší pozornosti. Ideální místo pro strávení pěkného letního dne s celou rodinou. Lokalita a parkování Offroad jízda Prohlídka farmy Safařiště – hřiště pro děti Bike centrum Občerstvení v bistru Ubytování na...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít na začátek