Článek přečtete za 2 min.

Popradské pleso a Hincovo údolí

Štrbské pleso je výchozím místem hned pro několik krásných túr. My jsme absolvovali hned dvě, jednu na vodopád Skok a druhou na Popradské pleso.Na Štrbském plese je nejlepší parkování na centrálním parkovišti vedle apartmánů Oliver. Celodenní parkování vás tu vyjde na 5,50 Eur a jsou zde také toalety, kde zaplatíte 0,30 Eur.

Cesta na Popradské pleso

Túra ze Štrbského na Popradské pleso vede po červené turistické stezce. Cesta je dlouhá přibližně 5 kilometrů a zabere vám asi hodinu, možná hodinu a půl. Chvíli jdete do kopce, chvíli po rovince – na rozehřátí ideální. 🙂 Vzhledem k terénu – les, kameny – zde přijdou vhod trekingové hole.

Popradské pleso je ledovcovým jezerem a leží v Mengusovské dolině. Usadilo se v nadmořské výšce 1 494 m. n. m. a jeho rozloha je slušných 6,8 ha. V některých místech dosahuje hloubky až 17,6 metru.

Příprava na výšlap

Po pěti kilometrech vám určitě přijde vhod krátký odpočinek na lavičce u Popradského plesa, kde se můžete kochat krásným výhledem na Gerlachovský štít a ostatní velikány Vysokých Tater. Občerstvit se můžete ve zdejším hotelu Popradské pleso nebo v rychlém občerstvení přímo u jezera.

Pokud si odpočinout nepotřebujete, stejně se posaďte. Věřte, že za tuhle radu budete ještě rádi. 🙂

Na Hincovo pleso

Naše cesta po krátké pauze pokračovala směrem na Hincovo pleso. Zvolili jsme modrou turistickou stezku, která začíná na rozcestí nad Popradským plesem. Čeká vás dalších 3,5 kilometru do kopce. Cesta zde je ale poněkud náročnější než ze Štrbského plesa na Popradské. Připravit se musíte na velké kameny, překračování Hincova potoka a neustále strmější a strmější stoupání.

Hincovo Pleso - mapy.cz
Hincovo Pleso – mapy.cz

Našim cílem bylo dojít na Hincovo pleso, ale kvůli špatnému počasí jsme to museli vzdát. Pleso nebylo daleko, ale cesta byla stále náročnější, začalo kapat a popravdě musím říct, že jsem z chůze po kluzkých kamenech dostala strach.

Hincovo pleso je největším a nejhlubším karovým jezerem na Slovensku. Rozlohou zaujímá 20 ha a maximální hloubka je 53,7 m. Ani v létě se zde nevykoupete, teplota dosahuje maximálně 7 stupňů. Tentokrát nám jeho návštěva nevyšla, ale rozhodně jsme s Petříkem v Tatrách nebyli naposledy.

Hurá zpět

Vrátili jsme se stejnou turistickou stezkou zpět na Popradské pleso a skočili prozkoumat tajemství parených buchet s lesním ovocem do rychlého občerstvení. Za dvě porce s jednou Kofolou jsme platili 14 Eur.

  • 20 kilometrů
  • 31 000 kroků
  • 6 hodin na cestě

Na Slovensku jsme dále navštívili

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top