Hlavní obrázek

Bratislava – největší a hlavní město Slovenska

Slovenské hlavní město jsme navštívili po cestě z roadtripu jihovýchodní Evropou. Staré město jsme si bez problému prohlédli za jedno odpoledne. 

Jaká místa nás v Bratislavě nejvíce zaujala?

Albertova lávka

Albertovou lávkou se pohodlně dostanete ze Starého města a hradeb přes hlavní třídu Staroměstská k Bratislavskému hradu. Z lávky je hezký výhled na UFO a most Slovenského národního povstání.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad byl založen roku 1431 na břehu Dunaje. Dominantou hradu je stavba bývalého královského paláce. Roku 1961 byl vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské republiky.

  • Otevírací doba areálu hradu: každý den 08:00 – 20:00
  • Vstupné do areálu: zdarma

Až budete na hradě, zajděte také do Barokní zahrady. Celý areál hradu je moc hezky upravený.

Hlavné námestie

Na bratislavském Hlavním náměstí stojí Maxmiliánova kašna z roku 1572, Muzeum města Bratislavy, Místodržitelský palác z 1. poloviny 18. století, Kutscherfeldův palác, Palugyayův palác, Jesenákův palác, Palác Uherské eskontní a směnárenské banky, Muzeum dějin města a sochy Napoleonského vojáka a Městského strážníka. 

Posaďte se do jedné z kaváren a chvíli nasávajte atmosféru města.

Michalská brána

Michalská brána bývala součástí bratislavského městského opevnění. Najdete ji na Starém městě v ulici Michalská, Postavena byla na konci 14. století. Původně měla padací most, padací mříž a dřevěná vrata.

V ulici Michalská narazíte na spoustu dobrých restaurací, kaváren a obchodů.

UFO a most Slovenského národního povstání

Přes řeku Dunaj se dostanete po mostě Slovenského národního povstání. Most byl otevřen v roce 1972, je vysoký 85 metrů, dlouhý 431,8 metru a je vyroben z oceli.

Na mostě stojí ikonické bratislavské UFO – vyhlídková věž, ze které je krásný výhled na celé město. Ve věži najdete restauraci a bar.

  • Vstupné: od dubna do prosince dopoledne 9,90 EUR za dospělého, odpoledne 11,9 EUR.
  • Otevírací doba: 10:00 – 23:00

Historická budova Slovenského národního divadla

Na Hviezdoslavově náměstí stojí historická budova Slovenského národního divadla postavená ve stylu novorenesance v roce 1886. V současné době národní divadlo sídlí v nové budově v Pribinově ulici.

Tip na dobré jídlo

V Bratislavě doporučujeme vyzkoušet Kolibu Kamzík. Na menu restaurace najdete typické slovenské speciality. My si dali klasiku, halušky se slaninou. V Tatrách jsme vyzkoušeli také šulánky a chleba s brynzou, všechno bylo perfektní.

Tipy na ubytování

Apartments City Centre, Bratislava

Apartmán Bratislava
Zjistit dostupnost a cenu

Clarion Congress Hotel Bratislava

Hotel Bratislava
Zjistit dostupnost a cenu

Central apartments by Kovee, Bratislava

Apartmán Bratislava
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Antares, Bratislava

Hotel Bratislava
Zjistit dostupnost a cenu

Z Bratislavy dál na Slovensko

Trasa - Skalnaté pleso - Hrebienok

Hrebienok je výchozím bodem pro několik krásných turistických tras. My jsme zvolili trasu Hrebienok – Obrovský vodopád – Skalnaté pleso – Hrebienok – Starý Smokovec. Túra na Skalnaté pleso začala v 7 hodin na parkovišti ve Starém Smokovci. Zaparkovali jsme na parkovišti pod nádražím, celý den nás vyšel na 5,50...

Trasa - Skalnaté pleso - Hrebienok Přečíst celé

Popradské pleso a Hincovo údolí

Štrbské pleso je výchozím místem hned pro několik krásných túr. My jsme absolvovali hned dvě, jednu na vodopád Skok a druhou na Popradské pleso. Na Štrbském plese je nejlepší parkování na centrálním parkovišti vedle apartmánů Oliver. Celodenní parkování vás tu vyjde na 5,50 Eur a jsou zde také toalety, kde...

Popradské pleso a Hincovo údolí Přečíst celé

Výlet na vodopád Skok a Štrbské pleso

380 výškových metrů je pro první den dovolené relativně dostupná zahřívačka, kdy máte čas otestovat od své fyzičky po obuv. A když budete mít štěstí, jako my, tak vyzkoušíte i pláštěnku. První celý den na Slovensku Jedním z výletů, které jsme na Slovensku absolvovali, byl výšlap na vodopád Skok a...

Výlet na vodopád Skok a Štrbské pleso Přečíst celé

Spišský hrad na Slovensku - největší hrad ve střední Evropě

Přírodu máme s Petříkem jednoznačně nejraději, ale když nám počasí zrovna nepřeje, nepohrdneme ani nějakým tím hradem nebo zámkem. Na Slovensku jsme proto navštívili asi ten nejznámější hrad – Spišský. Spišský hrad najdete v obci Spišské Podhradie. Nemusíte se bát, že byste ho přehlédli – vidět je už na míle...

Spišský hrad na Slovensku - největší hrad ve střední Evropě Přečíst celé

Túra z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a zpět

Rádi chodíte do kopce a z kopce? Pak je tato trasa něco pro vás. Třetí den v Tatrách jsme se rozhodli zdolat Sliezsky dom, kde asi před padesáti lety byli ubytovaní i Petříkovy prarodiče. Naše 300koňové autíčko jsme tentokrát nechali na parkovišti u vlakového nádraží v Tatranské Poliance. Náklady na...

Túra z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a zpět Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru