Hlavní obrázek

Túra z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a zpět

Rádi chodíte do kopce a z kopce? Pak je tato trasa něco pro vás. Třetí den v Tatrách jsme se rozhodli zdolat Sliezsky dom, kde asi před padesáti lety byli ubytovaní i Petříkovy prarodiče.

Naše 300koňové autíčko jsme tentokrát nechali na parkovišti u vlakového nádraží v Tatranské Poliance. Náklady na parkování byli přesně takové, jaké máme rádi – nulové. Hned od nádraží vede zelená turistická trasa až k hotelu Sliezsky dom. Trasa je to dlouhá přibližně 6 kilometrů, stále do kopce. Po předchozích túrách jsme už měli tak nějak dost kamenů a proto jsme zvolili pro výšlap k hotelu cyklistickou trasu číslo 2865, hole jsme protentokrát nechali doma.

Ranní start

Jelikož hlásili na odpoledne déšť, naše túra začala už v 6:30. Pro všechny lidi v našem okolí je to nepředstavitelný čas, pro nás je to ovšem taková klasika. 🙂 Při výšlapu jsme se kochali krásnou okolní krajinou, jako obvykle jsme udělali pár fotek a za necelé 2,5 hodiny jsme byli v cíli.

Hotel Sliezsky dom

Hotel Sliezsky dom se nachází v nadmořské výšce 1670 metrů, přímo pod Gerlachovským štítem, který sahá do výšky úctyhodných 2655 metrů. Je to nejvýše položený hotel na Slovensku a jeho historie sahá až do roku 1871. Pokud se zde ubytujete, můžete podniknout hned několik zajímavých pochodů za krásami Vysokých Tater. Připravit se ovšem musíte na poněkud vyšší ceny.

At the top

Na vrcholu se kromě hotelu nachází také Velické pleso a Velický vodopád, který je vysoký 15 metrů. Udělali jsme si tady kratší pauzu a pak už nás čekal dlouhý sestup dolů, náročný zejména pro naše kolena.

Velické pleso okolí

Až vás sestup zmůže, určitě přijde vhod turistický přístřešek Na Velickom moste, kde můžete chvíli zrelaxovat. Odtud je to do Tatranské Polianky ještě 2,5 kilometru z kopce.

  • 20 kilometrů
  • 30 000 kroků
  • 5 hodin na cestě
  • 666 výškových metrů nahoru a stejné peklo zpět

Obědové zakončení

Túru jsme zvládli, tentokrát naše ponča zůstala v batohu (ne jako na Spišském hradě nebo vodopádu Skok) a za odměnu jsme si dopřáli výborný oběd v restauraci Salaš, kterou na 100 % doporučujeme. Najdete ji v obci Velký Slavkov a ochutnat zde můžete nejrůznější slovenské speciality. V téhle kolibě jsou ceny asi o 20 % nižší, než na horských chatách.

Kam dál?

Po tomhle výstupu jsme museli zvolit něco odpočinkového. Vyrazili jsme proto na Spišský hrad. A víte, jak jsme psali o předpovědi deštivého odpoledne? Tak jsme pořádně zmokli. 🙂

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru