Článek přečtete za 2 min.

Spišský hrad na Slovensku – největší hrad ve střední Evropě

Přírodu máme s Petříkem jednoznačně nejraději, ale když nám počasí zrovna nepřeje, nepohrdneme ani nějakým tím hradem nebo zámkem. Na Slovensku jsme proto navštívili asi ten nejznámější hrad – Spišský.

Spišský hrad dolní nádvoří

Spišský hrad najdete v obci Spišské Podhradie. Nemusíte se bát, že byste ho přehlédli – vidět je už na míle daleko.

Parkování

Pro parkování můžete využít zpoplatněné malé parkoviště pod hradem. My jsme ale přijeli až po obědě, parkoviště tedy bylo úplně plné a nezbývalo nám nic jiného, než zastavit při cestě asi kilometr od hradu.

Spišský hrad je se svojí rozlohou 41 426 m2 nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve Střední Evropě. Postaven byl ve 12. století a v roce 1993 byl zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

Vstupné a prohlídka

Vstupenka do hradu stojí pro dospělého 8 Eur (2019). Zvolit můžete komentovanou prohlídku (délka 45 minut), nebo si hrad prohlédnout sami – jako my. Naše kroky nejdříve vedli na horní hrad, kde nás nejvíce zaujala hradní věž a románský palác. Navštívili jsme hradní muzeum, mučírnu a kuchyni. Po chvíli se začalo zatahovat nebe a tak jsme raději rychle přešli na dolní hrad s obrannými věžemi a palisádami.

K návštěvě hradu doporučujeme pevnou obuv, do horního hradu vede celkem prudká cesta plná kamení. Stavba je také momentálně v rekonstrukci a tak jsou některá místa hůře přístupná. Občerstvit se můžete na středním nádvoří, kde se mimo jiné nachází také toalety, pokladna a infocentrum.

Vydali jsme se na cestu zpět k autu. Bouřka se celou dobu točila v údolí, ale to by nebylo ono, kdyby se nevydala nad nás. Posledních 500 metrů cesty jsme v pláštěnkových pončech a úplně mokrých botech dobíhali k autu, zapnuli stěrače na plno a pokračovali na pokoj v Popradu.

Na Slovensku jsme dále navštívili

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top