Hlavní obrázek

Trasa – Skalnaté pleso – Hrebienok

Hrebienok je výchozím bodem pro několik krásných turistických tras. My jsme zvolili trasu Hrebienok – Obrovský vodopád – Skalnaté pleso – Hrebienok – Starý Smokovec.Túra na Skalnaté pleso začala v 7 hodin na parkovišti ve Starém Smokovci. Zaparkovali jsme na parkovišti pod nádražím, celý den nás vyšel na 5,50 Eur (lze platit i kartou). Jelikož jsme věděli, že nás čeká další náročný výšlap, zvolili jsme pro cestu na Hrebienok pozemní lanovou dráhu. 

Lanovka je jen kousek od dřevěného kostela Panny Marie, který také stojí za prohlédnutí. Lanovka jezdí každou čtvrthodinu a cesta na vrchol Hrebienok trvá kolem 5 minut.

Lanovka byla postavena v roce 2007, kdy nahradila svoji starší předchůdkyni. Překonává výškový rozdíl 247 metrů a přepraví až 900 osob za hodinu.

Hrebienok

Hned při výstupu z lanovky nás zaujal železný medvěd Kuba, který váží 350 kilo. Také nás zaujaly ceny v místní restauraci. Kofola stála 2,70 Eur (jinde 1,8 – 2 Eura), o jídle se raději zmiňovat nebudeme. 🙂

Obrovský vodopád

Na Obrovský vodopád, který patří do skupiny vodopádů Studeného potoka, nás zavedla červená turistická trasa, která je označena jako cesta pro vozíčkáře. Cesta to není nijak náročná, ale vzhledem k povrchu, stoupání a klesání bychom to viděli na vozíček s pohonem 4×4.

To pravé stoupání začíná až před vodopádem a končí až na Skalnatém plese. Cesta je plná velkých kamenů a tak doporučujeme obout pořádné boty. Vhod přijdou i trekingové hole, díky kterým bude výšlap (a hlavně sestup) pohodlnější. 

Obrovský vodopád měří 20 metrů a řadí se tak na páté “výškové” místo mezi vodopády ve Vysokých Tatrách. Návštěvu vodopádu doporučujeme v ranních hodinách, kolem poledne si ho přes dav turistů už nevyfotíte.

Skalnaté pleso

Od Obrovského vodopádu naše cesta vedla dál po červené turistické značce přes Rozcestí u Zámkovského chaty, Lomnickou vyhlídku, Skalnatou chatu až na samotné Skalnaté pleso. Pleso není zrovna největší a tak jsme ho snadno obešli. Měli jsme štěstí a na chvíli na nás z mraků vykoukl i Lomnický štít.

U Skalnatého plesa si můžete zajít na oběd do místní restaurace, ale počítejte s tím, že si trochu připlatíte. My jsme proto zvolili naše oblíbené Adventure menu, které jsme si ohřáli na vyhlídce u lanovky.

Adventure menu - Hrebienok - Skalnaté pleso

Když vám vyjde počasí, můžete lanovkou vyjet až na vrchol Lomnického štítu. Cesta trvá 8,5 minuty a zpáteční jízdenka vyjde pro dospělého v přepočtu na 750 Kč. Jízdenku doporučujeme zakoupit předem online, aby jste nemuseli čekat v nekonečné frontě.

Lomnický štít je druhým nejvyšším bodem Vysokých Tater. Měří úctyhodných 2633,8 metru. Visutá lanovka, která vede na jeho vrchol, překonává 855 výškových metrů. Pohled z Lomnického štítu prý patří mezi nezapomenutelné zážitky.

Cesta zpět k autu

Pro cestu zpět do Starého Smokovce jsme zvolili opět červenou turistickou trasu. Při chůzi z kopce jsme se sice nezadýchali, ale za to naše kolena a kotníky dostaly pořádně zabrat.

Cesta na skalnaté pleso - Hrebienok - Skalnaté pleso

Na rozcestí u Rainerova potoka jsme odbočili na modrou turistickou trasu a prohlédli si i další vodopády Studeného potoka. Z Hrebienku vede do Starého Smokovce cyklistická asfaltová stezka, kterou jsme, po několikahodinové chůzi po kamenité cestě ze Skalnatého plesa, rádi uvítali.

Po sestupu nám vyhládlo a jediným správným řešením našeho akutního problému byla Koliba Kamzík. PECKA! Vybrat si můžete ze slovenských specialit jako jsou halušky, pirohy, šulance nebo bramborové kuličky s borůvkami. A Kamzík má také vlastní malou pekárnu – to musíte zažít. 🙂 

Tip na závěr

Závěrem našeho výletu jsme se zastavili v obchůdku Delikatesy ve Starém Smokovci, kde seženete výbornou brynzu, sýry z kravského, ovčího a kozího mléka nebo sladké koláče a sušenky.

  • 25 kilometrů
  • 35 000 kroků
  • 6 hodin na cestě

Na Slovensku jsme dále navštívili

Spišský hrad na Slovensku - největší hrad ve střední Evropě

Přírodu máme s Petříkem jednoznačně nejraději, ale když nám počasí zrovna nepřeje, nepohrdneme ani nějakým tím hradem nebo zámkem. Na Slovensku jsme proto navštívili asi ten nejznámější hrad – Spišský. Spišský hrad najdete v obci Spišské Podhradie. Nemusíte se bát, že byste ho přehlédli – vidět je už na míle...

Spišský hrad na Slovensku - největší hrad ve střední Evropě Přečíst celé

Popradské pleso a Hincovo údolí

Štrbské pleso je výchozím místem hned pro několik krásných túr. My jsme absolvovali hned dvě, jednu na vodopád Skok a druhou na Popradské pleso. Na Štrbském plese je nejlepší parkování na centrálním parkovišti vedle apartmánů Oliver. Celodenní parkování vás tu vyjde na 5,50 Eur a jsou zde také toalety, kde...

Popradské pleso a Hincovo údolí Přečíst celé

Výlet na vodopád Skok a Štrbské pleso

380 výškových metrů je pro první den dovolené relativně dostupná zahřívačka, kdy máte čas otestovat od své fyzičky po obuv. A když budete mít štěstí, jako my, tak vyzkoušíte i pláštěnku. První celý den na Slovensku Jedním z výletů, které jsme na Slovensku absolvovali, byl výšlap na vodopád Skok a...

Výlet na vodopád Skok a Štrbské pleso Přečíst celé

Túra z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a zpět

Rádi chodíte do kopce a z kopce? Pak je tato trasa něco pro vás. Třetí den v Tatrách jsme se rozhodli zdolat Sliezsky dom, kde asi před padesáti lety byli ubytovaní i Petříkovy prarodiče. Naše 300koňové autíčko jsme tentokrát nechali na parkovišti u vlakového nádraží v Tatranské Poliance. Náklady na...

Túra z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom a zpět Přečíst celé

Bratislava - největší a hlavní město Slovenska

Slovenské hlavní město jsme navštívili po cestě z roadtripu jihovýchodní Evropou. Staré město jsme si bez problému prohlédli za jedno odpoledne.  Jaká místa nás v Bratislavě nejvíce zaujala? Albertova lávka Albertovou lávkou se pohodlně dostanete ze Starého města a hradeb přes hlavní třídu Staroměstská k Bratislavskému hradu. Z lávky je...

Bratislava - největší a hlavní město Slovenska Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru